Zoologiya İnstitutunun əməkdaşı Xəzər dənizində aparılan monitorinqlərdə iştirak edib
Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və SOCAR-ın mütəxəssislərindən ibarət ekspedisiya qrupu tərəfindən 2021-ci ilin 31 mart-9 aprel tarixlərində Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda fəaliyyət göstərən neft-qaz yataqlarının Xəzər dənizinə və eləcə də ətraf mühitə təsirinin müəyyənləşdirilməsi, dənizin hidroloji və hidrokimyəvi vəziyyətini, bioloji ehtiyatlarını öyrənilməsi, eləcə də mövcud ekoloji vəziyyətin qiymətləndirilməsi üçün zəruri məlumatların əldə olunması məqsədilə Nazirliyin "Əlif Hacıyev" elmi-tədqiqat gəmisi ilə kompleks tədqiqatlar və monitorinqlər keçirilib.
AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun Hidrobiologiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, biologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Süleyman Süleymanov həmin ekpedisiyada iştirak edib. Monitorinq çərçivəsində balıq ehtiyatlarının vəziyyətinin öyrənilməsi məqsədilə "Əlif Hacıyev" elmi-tədqiqat gəmisində tral çəkmə qurğusu ilə uzunluğu 24,7 m olan dib tralı vasitəsilə balıq ovunun sınaqları təşkil edilib. Bununla əlaqədar olaraq 2021-ci ilin 4 aprel tarixində Cənubi Xəzərin Azərbaycan hissəsinin Neftçala rayonunun sahilboyu akvatoriyasında (Salyan reydində) 10-12 m-lik dərinliklərdə tral çəkilişləri həyata keçirilib, sınaqlar zamanı tralla balıq ovunun uğurla həyata keçirilməsi və tralın işlək vəziyyətində olduğu təsdiq edilib. Xəzər dənizində balıq ehtiyatlarının öyrənilməsi məqsədilə yay aylarında (iyul-avqustda) nəzərdə tutulmuş elmi-tədqiqat işlərində balıq ovunun təşkili məqsədəuyğun hesab edilir.

An employee of the Institute of Zoology participated in monitoring in the Caspian Sea
The expedition group consisting of specialists from the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan National Academy of Sciences, and SOCAR have carried out complex research and monitorings by the research vessel of the ministry “Alif Hajiyev” to determine the impact of oil and gas fields operating in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea on the Caspian Sea and the environment, to study the hydrological and hydrochemical condition of the sea, biological resources, including to obtain the necessary information to assess the current ecological situation, from March 31 to April 9, 2021.
Suleyman Suleymanov, a leading researcher of the Hydrobiology Laboratory of the Institute of Zoology of ANAS, Ph.D. in Biological Sciences, Associate Professor has participated in the expedition as well. As part of the monitoring, in order to study the state of fish stocks, fishing tests were organized on the research vessel "Alif Hajiyev" with a trawler with a length of 24.7 m. In this regard, on April 4, 2021, trawling was carried out at a depth of 10-12 m in the coastal waters of the Neftchala region of Azerbaijan (Salyan raid) in the Azerbaijani part of the South Caspian Sea. In order to investigate the fish stocks in the Caspian Sea, it is considered expedient to organize fishing in the summer (July-August).