Zoologiya İnstitutunda “Azərbaycanın faunası” - Milli İnformasiya Sisteminin yaradılması üzrə elmi-tədqiqat işləri davam etdirilir
Martın 15-də AMEA-nın Zoologiya İnstitutunda “Azərbaycanın faunası” - Milli İnformasiya Sisteminin yaradılması üzrə elmi-tədqiqat proqramına uyğun yerinə yetirilən işlərin müzakirəsinə həsr olunan onlayn iclas keçirilib. İclası giriş sözləri ilə açan institutun direktoru vəzifəsini icra edən, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Eyvazov proqramın Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin 14 noyabr 2018-ci  il tarixli qərarına əsasən yerinə yetirildiyini qeyd edib. O, əməkdaşlar tərəfindən milli faunanın dəqiq inventarlaşdırılması və müasir sistematikaya uyğunlaşdırılmasının aktuallığından danışıb. Sonra zooloq alimlərin uzun illər boyu göstərdikləri elmi fəaliyyət nəticəsində əldə etdikləri elmi və yüksək illüstrativ materiallardan istifadə etməklə işləyib hazırladıqları məlumatlar ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, təkliflər dinlənilib. Məruzəçi çıxışında çatışmayan materialların qısa müddət ərzində işlənərək məlumatların ümumiləşdirilməsinin əsas prioritetlərimizdən biri olduğunu vurğulayıb.

Institute of Zoology continues research work on the establishment of the "Fauna of Azerbaijan" - National Information System
On March 15, Institute of Zoology of ANAS has held an online meeting to discuss the work carried out in accordance with the research program on "Fauna of Azerbaijan" - the establishment of the National Information System. Opening the meeting, Acting Director of the institute, Ph.D. in Agrarian Sciences Aladdin Eyvazov has noted that the program was implemented in accordance with the decision of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences dated November 14, 2018. He spoke about the urgency of an accurate inventory of national fauna by employees and its adaptation to modern taxonomy. Then, extensive discussions were carried out on the information developed by zoologists using scientific and highly illustrative materials obtained as a result of their scientific activities for many years, and suggestions have listened. In his speech, the speaker stressed that one of their main priorities is to generalize the information by processing the missing materials in a short time.