Zoologiya İnstitutunda “Qadınlar və qızlar elmdə” Beynəlxalq Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib
Fevralın 12-də AMEA Zoologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Qadınlar və qızlar elmdə” Beynəlxalq Gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirilib. İnstitut əməkdaşlarının iştirakı ilə keçirilən iclası giriş sözləri ilə açan institutun direktoru vəzifəsini icra edən, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələddin Eyvazov bu gün qadın və qızların elmi araşdırmalara cəlb edilməsi prosesində müsbət addımlar atılması, elm, texnologiya və innovasiyalarda gender bərabərliyinin təmin edilməsi, Azərbaycan elmində önəmli izlər qoymuş və ilklərə imza atmış alim qadınlarımızdan danışıb. Hal-hazırda Zoologiya İnstitutu kollektivinin 60%-nin qadınlardan ibarət olduğu, 94 elmi işçidən 65 nəfərin məhz qadınlar təşkil etdiyini vurğulayan alim bu göstəricilərin ürək açan olduğunu söyləyib. Sonra söz institutun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sara Əliyevaya verilib. O, Azərbaycan qadınlarının tarix boyu torpaqlarımızın toxunulmazlığı, dinimizin, adət-ənənələrimizin, mədəniyyətimizin, eyni zamanda dövlətçiliyimizin qorunması və möhkəmləndirilməsi uğrunda kişilərlə bərabər mübarizə aparmaqlarından bəhs edib. Quru onurğasızları laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru, dosent Gülzar Mustafayeva isə tarixən ölkəmizdə gender bərabərliyi məsələsinin xüsusi diqqət mərkəzində olduğunu, Şərqdə məhz ilk dəfə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə qadınlara seçki hüququnun verildiyini iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Qadın alimlərin bu günü və gələcəyinin daha nikbin olacağını vurğulayan Parazitologiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Reyhan İbrahimova öz çıxışında Zoologiya institutunda indiyə qədər elmi nəaliyyətləri ilə izlər qoymuş görkəmli qadın alimlərimizdən söz açıb. Quru onurğalıları laboratoriyasının böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Gülbəniz Qasımova qadınların ailə-məişət qayğılarına baxmayaraq elm həyatında qazandıqları uğurlardan bəhs edib. Hidrobiologiya laboratoriyasının böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Könül Tapdıqova qadınların rolunun cəmiyyətdə artmasını qeyd edərək istər tarixən, istərsə də indi yaradılan imkanlardan xalqın, dövlətin, cəmiyyətin mənafeyi naminə çox səmərəli istifadə etdiyindən söz açıb. Beynəlxalq təqaüd proqramları, maliyyə dəstəklərinin xüsusən qadınların elmdə aktivliyini artırmaqla yanaşı, onların elm, texnika, mühəndislik, riyaziyyat və s. kimi sahələrdə dəstək verərək necə motivasiya etdiyi barədə Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri vəzifəsini icra edən Elyanə Tahirova geniş məlumat verib. Parazitologiya laboratoriyasının müdiri, dosent, biologiya elmləri doktoru Qara Fətəliyev isə Azərbaycan qadının öz zəkası, müdrikliyi, sədaqəti, yüksək analıq keyfiyyəti ilə hər zaman xalqımızın adını uca tutduğunu vurğulayaraq qadın əməkdaşlarını təbrik edib.
Tədbir zoologiya elminə misilsiz töhfələr bəxş etmiş qadın zooloq alimlərin yer aldığı video-çarx nümayişi ilə sona çatıb. İnstitutun direktoru vəzifəsini icra edən Ələddin Eyvazov “Qadınlar və qızlar elmdə” Beynəlxalq Günü münasibətilə bütün qadın iştirakçıları təbrik edərək tədbirə yekun vurub.

Institute of Zoology hosted an event dedicated to the International Day of Women and Girls in Science
An online event dedicated to the International Day of Women and Girls in Science was organized by the Institute of Zoology of ANAS on February 12. Opening the meeting with the participation of the staff of the Institute, Acting Director of the Institute, Ph.D. in Agrarian Sciences, Associate Professor Aladdin Eyvazov said that today positive steps should be taken in the process of involving women and girls in scientific research, ensuring gender equality in science, technology, and innovation. He spoke about our women scientists, who left important traces in science and signed the first ones. He noted that 60% of the staff of the Institute of Zoology are women, and 65 out of 94 scientists are women. Then the floor was given to the scientific secretary of the institute, Ph.D. in Biology, Associate Professor Sara Aliyeva. She spoke about the fact that throughout history, Azerbaijani women have fought alongside men for the protection and strengthening of the inviolability of our lands, our religion, traditions, culture, as well as our statehood. Gulzar Mustafayeva, head of the Terrestrial Invertebrates Laboratory, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor, said that historically, the issue of gender equality was at the center of attention in our country, and women were given the right to vote for the first time in the East during the Azerbaijan People Republic. Emphasizing that women scientists will be more optimistic about the present and future, Reyhan Ibrahimova, a leading researcher at the Parasitology Laboratory, Ph.D. in Biology, Associate Professor, stated about our outstanding women scientists who have left their mark on the Institute of Zoology. Gulbaniz Gasimova, a senior researcher at the Terrestrial Vertebrate Laboratory, Ph.D. in Biology, spoke about the achievements of women in science despite their family worries. Senior researcher of the Laboratory of Hydrobiology, Ph.D. in Biology Konul Tapdigova noted the growing role of women in society and made a speech on the effective use of opportunities created both historically and now for the benefit of the people, state and society.
International scholarship programs increase financial support, especially for women, in science, technology, engineering, mathematics, and in more realms, stated Elyana Tahirova, Acting Head of the International Relations Department, and provided detailed information on how she was motivated by sustained in such areas. Then, head of the Parasitology Laboratory, Associate Professor, Doctor of Biological sciences Gara Fataliyev congratulated the female employees, emphasizing that Azerbaijani women have always glorified the name of our people with their intelligence, wisdom, loyalty, and high motherhood.
The event ended with a video screening of female zoologists who have made unprecedented contributions to the science of zoology. Acting Director of the Institute Aladdin Eyvazov concluded the event by congratulating all women participants on the occasion of the International Day of Women and Girls in Science.