AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Təhsil şöbələrinin müdirləri ilə onlayn görüş keçirilib
Dekabrın 30-da AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin təşkilatçılığı ilə akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının Təhsil şöbələrinin müdirləri ilə görüş keçirilib.
Görüşün keçirilməsində məqsəd AMEA-nın magistraturasinda tədris prosesinin təşkili, qış imtahan sessiyası və növbəti yaz semestrinə hazırlıq işləri, həmçinin doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları ilə bağlı məsələlərin müzakirəsi olub.
İclasda Elm və təhsil idarəsinin rəisi, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov, idarənin rəis müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov, Doktorantura və dissertantura şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər Gülalov və Magistratura şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Kərimulla Məmmədzadə iştirak ediblər.
Onlayn iclası idarənin rəisi F.Kazımov açaraq tədbir iştirakçılarını 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan şanlı qələbə münasibətilə təbrik edib. O, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin Magistratura şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təyin olunmuş Kərimulla Məmmədzadəni iclas iştirakçılarına təqdim edib.
F.Kazımov AMEA-da təhsil prosesinin cari vəziyyəti ilə bağlı bir sıra məsələləri, xüsusilə tədris proqramlarının, təhsil infrastrukturunun qəbul olunmuş dövlət təhsil standartlarına və digər normativ hüquqi aktların tələblərinə uyğunluğu, bu istiqamətdə mövcud olan çatışmazlıqlar və onların aradan qaldırılmasına dair təklif və tövsiyələrini iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Daha sonra idarə rəisi “AMEA-nın magistrantları üçün qış imtahan sessiyasının keçirilməsi haqqında” AMEA prezidentinin sərəncamından irəli gələn məsələlərin təlimat və qaydalara uyğun şəkildə həyata keçirilməsini və verilən tapşırıqların vaxtında icra olunmasını tövsiyə edib.
İclasda çıxış edən idarənin rəis müavini H.Hüseynov mövcud pandemiya dövrü ilə əlaqədar olaraq tədris və imtahanların təşkili məsələsində ortaya çıxmış problemlərdən danışıb və onların mövcud şəraitə uyğun optimal həlli yolları ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini verib.
Magistratura şöbəsinin müdiri K.Məmmədzadə tədris prosesi, imtahanların təşkili, təhsildə daha səmərəli nəticələrin əldə olunması, bununla əlaqədar mövcud vəziyyəti dəyərləndirərək alternativ vasitələrdən istifadə etməklə problemlərin həlli məsələləri ilə bağlı fikirlərini iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra Doktorantura və dissertantura şöbəsinin müdiri Ö.Gülalov 2020-ci il üçün AMEA-nın doktorantura və dissertanturasına sənəd qəbulunun uğurla yekunlaşdığını deyib və bununla bağlı növbəti mərhələdə həyata keçiriləcək işlər, həmçinin doktorluq imtahanları ilə əlaqəli bir sıra vacib məqamlar haqqında məlumat verib.
Görüşün sonunda növbəti tədris ili və qış imtahan sessiyasına dair məsələlər müzakirə olunub, Təhsil şöbələrinin müdirlərinin ünvanladıqları suallar idarənin əməkdaşları tərəfindən cavablandırılıb.

An online meeting was held with the heads of the Education Departments of the scientific institutions and organizations of ANAS
On December 30, a meeting was organized by the Department of Science and Education of the Presidium of ANAS with the heads of the Education Departments of the scientific institutions and organizations of the Academy.
The purpose of the meeting was to discuss the organization of the educational process in the master's program of ANAS, preparations for the winter exam session and the next spring semester, as well as admission to doctoral studies and doctoral exams.
The meeting was attended by the head of the Department of Science and Education, Ph.D in Economics Fail Kazimov, Deputy Head of the Department, Ph.D in Engineering, Associate Professor Huseyn Huseynov, Head of the Department of Doctoranture and Dissertanture, Ph.D in Chemistry Omar Gulalov and Head of the Department of Master's, Doctor of Philology Karimulla Mammadzadeh.
Opening the online meeting, the head department F.Kazimov congratulated the participants on the glorious victory in the 44-day Patriotic War. He introduced Karimulla Mammadzadeh, who was appointed as the head of the Master's Department of the Department of Science and Education of the Presidium of ANAS, to the participants of the meeting.
F.Kazimov discussed a number of issues related to the current state of the educational process at ANAS, in particular, the compliance of curricula, educational infrastructure with the requirements of the adopted state educational standards and other normative legal acts, the existing shortcomings in this direction and their proposals and recommendations. Then, the head department recommended to implement the issues arising from the order of the President of ANAS "On holding the winter exam session for master’s students of ANAS" in accordance with the instructions and rules and timely execution of the given tasks.
Speaking at the meeting, Deputy Head of the Department H. Huseynov spoke about the problems in the organization of training and exams in connection with the current pandemic period and gave instructions and recommendations on the optimal solution in accordance with the current situation.
K.Mammadzadeh, the head of the Master's Department, expressed his views on the teaching process, organization of exams, achievement of more effective results in education, assessment of the current situation and solution of problems using alternative means.
Then, Head of the Doctoranture and Dissertanture Department O.Gulalov said that the submission of documents for doctoral and dissertanture studies of ANAS for 2020 was successfully completed and informed about the work to be carried out at the next stage, as well as a number of important points related to doctoral exams.
Finally, issues related to the next academic year and the winter exam session were discussed, and questions addressed by the heads of education departments were responded by the employees of the department.