Zoologiya İnstitunun əməkdaşları beynəlxalq onlayn konfransda iştirak ediblər
AMEA Zoologiya İnstitutunun Quru onurğalıları laboratoriyasının böyük elmi işçisi, b.ü.f.d. Qasımova Gülbəniz, Protozoologiya laboratoriyasının elmi işçisi, b.ü.f.d. Qurbanova Türkan və Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin kiçik elmi işçisi, doktorant Dadaşova Ləman 27-28 noyabr tarixlərində Qərbi Kaspi Universiteti tərəfindən onlayn formatda keçirilən beynəlxalq konfransda iştirak ediblər.
Pontokaspi və Qafqaz "Bölgəsi:ekosistemlərin birləşməsi və izolyasiyası şəraitində dəyişikliklər, canlıların filogenezi, geologiya, ekologiya və coğrafiyası" multidisiplinar beynəlxalq konfransın əsas məqsədi fərqli sahələrdə çalışan dünya alimlərinin diqqətini Pontokaspi və Qafqaz bölgəsinin öyrənilməsinə həsr olunmuş çoxsaylı elmi tədqiqatlara yönəltmək və bu bölgənin qlobal problemlərinin həllinə istiqamətlənmiş tədbirlər hazırlanmasına şərait yaratmaqdır.
Konfransda Türkan Qurbanova və Gülbəniz Qasımova "İsmayıllı rayonunundan tutulmuş naxışlı quru qurbağasının (Bufotes Variabilis) kriptosporidilər (Apicomplexa, Eimeriida, Cryptosporidium) ilə yoluxması haqqında ilkin məlumat", Dadaşova Ləman isə "Azərbaycanda hirudoterapiya və tibb" mövzuları ilə çıxış etmişlər. Konfrans iştirakçıları sertifikatla təltif olunublar.

Employees of the Institute of Zoology participated in an international online conference
A senior researcher of the Laboratory of Terresterial Vertebrates of the Institute of Zoology of ANAS Ph.D. Gasimova Gulbaniz, a researcher of Protozoology Laboratory Ph.D. Gurbanova Turkan and a junior researcher of the Center for Applied Zoology, doctoral student Dadashova Laman took part in an international conference held online by the Western Caspian University on November 27-28.
The main goal of the multidisciplinary international conference "Pontokaspi and the Caucasus region: Changes in the conditions of integration and isolation of ecosystems, geology, ecology and geography" is to draw the attention of world scientists working in different fields to the global problems of to create conditions for the preparation of targeted measures.
Turkan Gurbanova and Gulbaniz Gasimova spoke at the conference on "Preliminary information on the infection of patterned terrestrial frogs (Bufotes Variabilis) detained from the Ismayilli region with cryptosporids (Apicomplexa, Eimeriida, Cryptosporidium), and Dadashova Laman on “Hirudotherapy and medicine in Azerbaijan". Conference participants were awarded with certificates.