İşğal altında olan meşələrimiz barədə məlumatlar yox dərəcəsindədir
Qarabağın işğal altında olan əraziləri, o cümlədən Füzuli, Ağdam, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı, Kəlbəcər, Şuşa və s. ərazilərdə yayılan bitkilər barədə heç bir yeni məlumatlar əldə etmək mümkün olmayıb. İşğal altında olan meşə ərazilərimiz barədə məlumatlar yox dərəcəsindədir.
Bunu AMEA-nın Botanika İnstitutunun Etnobotanika laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva deyib.
Onun sözlərinə görə, erməni təcavüzünə məruz qalmış qoruqlar (Qaragöl və Bəsitçay) talan edilmiş, dövlət yasaqlıqlarımız (Qubadlı, Arazboyu, Daşaltı və Laçın) antropogen amillərin mənfi təsirinə məruz qalıb:
"Onu da qeyd edim ki, işğala qədər Qarabağın meşə fondu 160 000 hektardan çox olmuşdur. Bəsitçay Dövlət Təbiət Qoruğu Zəngilan rayonunda Bəsitçayın dərəsində, 100 hektarını çinar meşəsi tutan bir ərazidədir. Artıq bu torpaqlar işğaldan azad olunmuşdur və yenidən təftiş edilməsinə şərait olacaq. Qaragöl Dövlət Təbiət Qoruğu Laçın rayonunun yüksək dağlıq ərazilərini əhatə edir. Burada işğaldan öncə 100-dən artıq bitki qorunurdu. Yasaqlıqlardan ən yaddaqalanı qırmızı palıdın mühafizə olunduğu Laçının Hacışamlı meşəsidir. Qubadlı və Laçın ərazisində yaradılmış digər qorunan ərazi isə qızılı palıdın, qoz ağaclarının, vələs, ağcaqayın, yemişan, ardıc və s. olduğu Qubadlı Dövlət Təbiət Yasaqlığıdır".
S.İbadullayeva bildirib ki, Şuşa və Xocalı ərazisində vaxtilə Daşaltı Dövlət Təbiət Yasaqlığı və Zəngilan rayonunun İranla sərhədində Arazboyu Dövlət Təbiət Yasaqlığının son durumu barədə heç bir məlumat yoxdur.
Alim hesab edir ki, bu qoruq və yasaqlıqlar yeni elmi tədqiqat obyektlərinə çevrilməlidir. Qarabağ ərazisində vaxtilə yaradılan qoruqlar və yasaqlıqlar Qarabağ Milli Parkı statusu qazanmalıdır: "İnanıram ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılacaq tədqiqatlar nəticəsində nadir və arealı daralan növlər barədə Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitabı”nın 3-cü nəşrinə yeni məlumatlar daxil ediləcək və onlar qorunacaq".

We have lack of information about our occupied forests
There is no any new information has been obtained on the vegetation on the occupied territories of Karabakh, including Fuzuli, Aghdam, Jabrayil, Zangilan, Gubadli, Kalbajar, Shusha and other areas. We have lack of information about our occupied forests, was stated by the head of the Laboratory of Ethnobotany of the Institute of Botany of ANAS, Doctor of Biological Sciences, Professor Sayyara Ibadullayeva.
According to her, the reserves (Garagol and Basitchay) that were subjected to Armenian aggression were looted, and our state reserves (Gubadli, Arazboyu, Dashalti and Lachin) were negatively affected by anthropogenic factors:
"I would also like to note that before the occupation, the forest fund of Karabakh was more than 160,000 hectares. Basitchay State Nature Reserve is located in the Basitchay gorge in Zangilan district, in an area covering 100 hectares of sycamore forest. These lands have already been liberated from occupation and will be subject to re-inspection. Garagol State Nature Reserve covers the high mountainous areas of Lachin region. Before the occupation, over 100 plants were protected here. The most memorable of the reserves is the Hajishamli forest of Lachin, where red oak is protected. The another reserve in the territory of Gubadli ans Lachin regions is Gubadli State Nature Reserve with golden oak, walnut trees, hornbeam, maple, hawthorn, juniper etc.
There was not any information about the state-of-the-art of the Dashalti State Nature Reserve in Shusha and Khojaly and the Arazboyu State Nature Reserve on the border with Iran in the Zangilan region, said S. Ibadullayeva.
The scientist considers that these reserves and sanctuaries should become new objects of scientific research. Reserves and sanctuaries created in the territory of Karabakh should gain the status of Karabakh National Park: "I believe that as a result of research in our liberated territories, new information on rare and endangered species will be included in the 3rd edition of the Red Book of the Republic of Azerbaijan."