“Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda beynəlxalq onlayn konfrans işini davam etdirir
4 avqust 2020-ci il tarixində açıq elan edilən AMEA-da “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda beynəlxalq onlayn konfrans öz işini bu gün də davam etdirir.
Konfransın ikinci günündə plenar iclası giriş nitqi ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova tədbir iştirakçılarını AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin adından salamlayıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb. O, tədbirin ilk günündə plenar və seksiya iclaslarında COVID-19-un müxtəlif problemlərinə həsr olunmuş çoxlu sayda fundamental məruzələrin təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra konfransın moderatoru, AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimova çıxış edərək tədbirin ikinci günündə də dolğun və məzmunlu məruzələrin təqdim olunacağını vurğulayıb.
Konfrans işini “COVID-19 infeksiyasının klinik özəllikləri və özünü doğrultmuş müalicələr”, “Məsafədən spektrofotometrik müşahidələr əsasında Bakı şəhəri havasında mikroorqanizmlərin yayılması arealının operativ təyini”, “COVID-19 pnevmoniyasının diaqnostikasında döş qəfəsinin rentgenoqrafiya və kompüter tomoqrafiya müayinələrinin imkanlarının öyrənilməsi”, “COVID-19 ilə bağlı miokarditlər”, “COVID-19 xəstəliyindən sonra yaranan psixoloji pozuntuların reabilitasiyası”, “SARS-CoV-2 virusunun genom verilənlərinin analizi üçün yeni bioinformatik proqramın və veb-səhifənin yaradılması”, “SARS-CoV-2 və digər koronavirusların membran zülallarının bioinformatik müqayisəsi” və digər mövzularda məruzələrlə davam etdirir.

Продолжает свою работу международная онлайн-конференция на тему: «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего»
4 августа в НАНА продолжает свою работу международная онлайн-конференция на тему: «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего».
Открыв пленарное заседание вступительной речью,  вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН), академик Ирада Гусейнова поприветствовала участников мероприятия от имени первого вице-президента НАНА, академика Ибрагима Гулиева и пожелала успехов в работе конференции. Он сообщила, что в первый день конференции на пленарном и секционных заседаниях были представлены фундаментальные доклады, посвященные различным проблемам COVID-19.
Затем выступила модератор конференции, директор Института физиологии НАНА, доктор биологических наук, профессор Улдуз Гашимова, которая подчеркнула, что и сегодня будут представлены содержательные доклады.
Конференция продолжает свою работу секционными заседаниями, на которых представлены доклады «Клинические особенности инфекции COVID-19 и успешные методы лечения», «Изучение возможностей обследования грудной клетки путем рентгенографии и компьютерной томографии при диагностике пневмонии COVID-19», «Миокардиты, связанные с COVID-19», «Реабилитация психологических расстройств, возникших после болезни COVID-19», «Создание новой биоинформационной программы и веб-страницы для анализа геномных данных вируса SARS-CoV-2», «Биоинформационное сравнение мембранных белков SARS-CoV-2 и прочих коронавирусов» и т.д.