AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi xüsusi karantin rejimində uğurla fəaliyyət göstərir
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin institutları koronavirus (COVID-19) pandemiyası ilə bağlı mövcud karantin rejiminə ciddi riayət etməklə elmi fəaliyyətlərini davam etdirir.
Son 1 ay  ərzində bölmənin bütün institutlarının alim və mütəxəssisləri tərəfindən karantindən əvvəlki dövrlərdə yekunlaşdırılmış tədqiqatların, eksperimentlərin təhlili aparılıb, müxtəlif jurnallara göndərmək üçün məqalələr hazırlanıb. Bundan başqa, bölmə əməkdaşları tərəfindən monoqrafiya, dərslik və digər kitabların yazılması üzərində iş davam etdirilir.
Koronavirus və digər müvafiq sahələrlə bağlı bölmə alimləri mətbuatda, televiziyalarda mütəmadi çıxışlar edib, müsahibələr veriblər. Belə ki, AMEA-nın Botanika İnstitutunun Etnobotanika laboratoriyasının müdiri, professor Səyyarə İbadullayeva İTV-nin “Sabahın xeyir, Azərbaycan” verilişində “Xalq təbabəti ilə müalicə koronavirusla mübarizədə nə dərəcədə təsirlidir?”, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səadət Xudaverdiyeva AzTV kanalının “Telesəhər” verilişində “Koronavirusun daşıyıcısı olan heyvanlar sahiblərini yoluxdura bilərlərmi?” mövzusunda çıxışlar edib, MBBİ-nin böyük elmi işçisi Aytən Ağayeva isə ATV kanalının “ATV Qərargah” verilişində COVID-19 əleyhinə vaksinlərin hazırlanması istiqamətində dünyada görülən işlər barədə müsahibə verib.
Bundan başqa, AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradovun "Bakı-xəbər" qəzetində və AZƏRTAC-da pandemiya ilə bağlı geniş müsahibəsi dərc edilib. Eyni zamanda, o, Mədəniyyət TV-nin yayınladığı “Ekoetika” verilişinin qonağı olub, ATV kanalının virusun su ilə yayılması ilə bağlı suallını cavablandırıb.
AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev isə AZƏRTAC-a açıqlamasında ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamətində Prezident İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu mühüm vəzifələrin postpandemiya dövründə yerinə yetirilməsi ilə bağlı fikirlərini bildirib.
Karantin dövründə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin institutlarının magistraturalarında distant təhsil uğurla davam etdirilib. II kurs magistrantlar onlayn rejimdə müvafiq ixtisaslardan tədris olunan fənlər üzrə mühazirə və seminarlarda iştirak edib, peşakar müəllimləri müşahidə edərək elmi-pedaqoji təcrübə keçiblər.
Həmçinin Mərkəzi Nəbatat Bağı, Dendrologiya və Genetik Ehtiyatlar institutlarında karantin rejiminin qaydaları nəzərə alınmaqla sahə-təsərrüfat, təcrübə, bitkilərə qulluq işləri, biomorfoloji tədqiqatlar davam etdirilib.
İnstitutların gənc alim və mütəxəssisləri müxtəlif elm sahələri üzrə beynəlxalq vebinarlarda, onlayn təlim kurslarında iştirak ediblər. Bölmə institutlarının əməkdaşları 25 aprel 2020-ci il tarixində keçirilmiş “Pandemiya şəraitində “Horizon 2020”: Tibbi araşdırmalar” mövzusunda vebinarda fəallıq nümayiş etdiriblər.
Hazırda bölmə müəssisələrində postpandemiya dövrü üçün yeni tədqiqat planları, müxtəlif fondlara təqdim etmək üçün elmi layihə və proqramlar hazırlanır. Belə ki, Fiziologiya İnstitutu “Orqan və toxumaların köçürülməsi və immunoloji təminatı üzrə eksperimental tədqiqatlar” və “Naftalan neftinin fizioloji effektlərinin öyrənilməsi üzrə tədqiqatlar” mövzusunda 2 layihənin hazırlanması ilə məşğuldur. Bu istiqamətlərdə aparılacaq tədqiqatlar "AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nda nəzərdə tutulan vəzifələrdən irəli gəlir.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovanın Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə ünvanladığı minnətdarlıq məktubunda qeyd etdiyi kimi, bölmə və onun institutları dövlətin təhlükəsizlik, xüsusən də biotəhlükəsizlik sisteminə, gözlənilməz təbii və süni bəlalara hazırlığına real töhfələr vermək üçün lazımi işləri görməyə çalışacaqlar. O, yaxın bir ay ərzində keçirilməsi planlaşdırdırılan “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda onlayn elmi konfransın da bu məqsədə doğru atılmış mühüm bir addım olacağına əminliyini ifadə edib.

Discussed the active participation of scientists in international projects
The institutes of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS continues scientific activities in strict compliance with the existing quarantine regime in connection with the coronavirus (COVID-19) pandemic.
During the last month, scientists and specialists of all institutes of the division analyzed the research and experiments completed in the pre-quarantine period, and prepared papers for submission to various journals. In addition, the division employees are going on to write monographs, textbooks and other books.
Scientists in the field of coronavirus and other relevant fields have made regular speeches and interviews in the press and on television. Thus, the head of the Laboratory of Ethnobotany of the Institute of Botany of ANAS, Professor Sayyara Ibadullayeva in the program "Good morning, Azerbaijan" on ITV spoke about "How effective is the treatment of folk medicine in the fight against coronavirus?",  a leading researcher of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology PhD in Biology, Associate Professor Saadat Khudaverdiyeva on AzTV's "Telesahar" program "Can animals that carry the coronavirus infect their owners?" etc.
In addition, an extensive interview on the pandemic was published in the "Baku-Khabar" newspaper and AZERTAC by the Deputy Director for Science of the Institute of Microbiology of ANAS, corresponding member of ANAS Panah Muradov. At the same time, he was a guest on the program "Ecoetics" broadcasted by Madaniyyat TV and responded a question from the ATV channel about the spread of the virus in water.
Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev told AZERTAC that he fulfilled the important tasks set by President Ilham Aliyev to ensure food security in the post-pandemic period.
During the quarantine period, distance education was successfully continued in the master's programs of the institutes of the Division of Biological and Medical Sciences. The second-year masters participated in lectures and seminars on the subjects taught in the relevant specialties online, and underwent scientific and pedagogical practice by observing professional teachers.
Also, the Central Botanical Garden, Institute of Dendrology and Genetic Resources continued field, experimental, plant care, biomorphological research, taking into account the rules of the quarantine regime. Young scientists and specialists of the institutes participated in international webinars and online training courses in various fields of science.
Currently, new research plans for the post-pandemic period, scientific projects and programs are being prepared for submission to various foundations. Thus, Institute of Physiology is engaged in the development of two projects on "Experimental researches on organ and tissue transplantation and immunological support" and "Research on the study of the physiological effects of naphthalene oil."
As noted in the letter of gratitude to the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev by the vice-president of ANAS academician Irada Huseynova, the division and its institutes will try to make real contributions to the state security, especially biosafety system, preparedness for unexpected natural and man-made disasters.