AMEA-nın magistrantları üçün distant tədris təşkil ediləcək
Məlumdur ki, Azərbaycan ərazisində yeni növ koronavirus infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə 2020-ci il mart ayının 3-dən ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən bütün təhsil müəssisələrində, o cümlədən AMEA-nın magistraturasında tədris prosesi müvəqqəti olaraq dayandırılıb. Eyni zamanda, koronavirusla mübarizə çərçivəsində 2020-ci il mart ayının 24-dən etibarən ölkə ərazisində xüsusi karantin rejimi elan edilib.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev rəhbərlik etdiyi qurumun magistrantları üçün təhsil prosesinin müəyyən olunmuş müddətlərdə həyata keçirilməsini, tədris olunan fənlərin tədris planlarında nəzərdə tutulmuş həcmdə mənimsənilməsini təmin etmək məqsədilə Sərəncam imzalayıb.
Belə ki, AMEA-nın magistraturasında təhsil alan tələbələr üçün distant (məsafədən) təhsilin təşkil edilməsi nəzərdə tutulub. Tədris prosesinə cəlb edilmiş professor-müəllim heyətinə öz işçi planlarında (sillabuslarda) nəzərdə tutduqları mövzuların tədrisini internet üzərindən elektrоn, telekоmmunikasiya, prоqram-teхniki vasitələr əsasında həyata keçirmələri tövsiyə olunub.
Həmçinin sərəncamda magistrantların distant tədris zamanı müvafiq fənlərin öyrənilməsində əldə etdikləri bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsi, sərbəst işlər və kollokviumların onlayn rejimdə keçirilməsi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib.

Distance education to be organized for undergraduates of ANAS
It is known that in order to prevent the spread of a new type of coronavirus infection in Azerbaijan from March 3, 2020, the educational process in all educational institutions operating in the country, including the ANAS magistracy, was suspended. Meanwhile, from March 24, 2020, a special quarantine regime was announced in the country as part of the fight against coronavirus.
ANAS President academician Ramiz Mehdiyev signed a decree on ensuring the timely implementation of the educational process for undergraduates of the institution headed by him.
Thus, it is planned to organize distance (remote) training for undergraduates studying in the master studies of ANAS. The teaching staff involved in the educational process was recommended to teach the topics provided for in their plans (training programs), based on electronics, telecommunications, software and hardware via the Internet.
The instruction also contained relevant instructions for assessing the knowledge and skills acquired by undergraduates in the study of relevant subjects during distance learning, independent work and online colloquiums.
Control over the execution of the order was entrusted to the academician-secretary of ANAS, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov.