Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub
Martın 17-də AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin sədri, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
İradə Hüseynova AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Koronavirusla bağlı AMEA-da profilaktik tədbirlər haqqında” sərəncamına uyğun olaraq, bölməyə daxil olan elmi müəssisələrdə dezinfeksiya işlərinin aparıldığını bildirib. O, həmçinin koronavirus pandemiyasına qarşı AMEA-nın institutlarında maarifləndirici tədbir və seminarların təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
İclasda koronavirusun genomu, quruluşu, mənşəyi, biotəhlükəsizliyi və ona qarşı vaksinlərin hazırlanması barədə müzakirələr aparılıb. Bildirilib ki, BTEB-in elmi müəssisələrinin əməkdaşları tərəfindən müxtəlif bakteriya və virus xəstəliklərindən qorunmaq üçün istifadə olunan vaksinlər, onların növləri və hazırlanması istiqamətində tədqiqatlar aparılır.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planının təsdiq edilməsi haqqında” 24 fevral 2020-ci il tarixli Sərəncamından da bəhs olunub. Sərəncamın AMEA-ya aid edilmiş müvafiq bəndlərinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, sözügedən sərəncamdan irəli gələn məsələlər Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsi ilə birgə işlənib hazırlanacaq.
Sonda BTEB üzrə bir sıra elmi-təşkilati və kadr məsələlərinə baxılıb, müvafiq qərarlar qəbul olunub.

Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences discussed a number of issues
The next meeting of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) of ANAS was held on March 17.
First, the vice-president of ANAS, chairman of the division academician Irada Huseynova acquainted participants with the agenda.
According to the order of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev "On preventive measures in the ANAS related to coronavirus", Irada Huseynova said that disinfection was carried out in the scientific institutions of the division. The awareness-educational events and seminars were held in the institutions of ANAS for coronavirus pandemic, she added.
The meeting discussed the genome, structure, origin, biosecurity of coronavirus and the preparation of vaccines against it.
The event also mentioned the decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 24 February 2020 “On approval of the Action Plan on Prevention of Sexual Choice of Children before Birth”. The sides exchanged views on implementation of relevant orders of the ANAS. It was noted that the issues arising from the order will be worked out together with the Division of Humanities and Social Sciences.
Finally, a number of scientific and organizational and personnel issues on DBMS were reviewed and appropriate decisions made.