Gənc alim və mütəxəssislərin II beynəlxalq elmi konfransı işə başlayıb
Martın 3-də AMEA-nın Əsas binasında Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə “Fundamental və tətbiqi elmlərin müasir problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmalar” mövzusunda II beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başlayıb.
SOCAR-ın Elm Fondunun maliyyə dəstəyi ilə baş tutan tədbir AMEA-nın 75 illiyinə həsr olunub.
Beynəlxalq konfransda AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, həmçinin 12 ölkədən 300-dən çox gənc alim iştirak edib.
Konfransı Ə.Sadıqov açaraq tədbir iştirakçılarını akademiyanın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin adından salamlayıb. O, son illərdə ölkəmizdə aparılan gənclər siyasətindən, onların inkişafı, cəmiyyətin bütün sahələrində fəal iştirakı istiqamətində qəbul edilən qərarlardan danışıb. Qeyd edib ki, ölkə başçısının müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilən “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası”, həmçinin “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı mühüm əhəmiyyət daşıyır və bu gün keçirilən konfrans respublikada gənclər siyasətinə dair aparılan tədbirlərin tərkib hissəsindən biridir. 2011-ci ildə AMEA ilə SOCAR arasında memorandumun imzalandığını xatırladan Ə.Sadıqov sözügedən sənəddən irəli gələrək Elm Fondunun yaradıldığını, ötən müddər ərzində təşkilat tərəfindən 5 müsabiqənin həyata keçirildiyini və 160-a yaxın layihənin maliyyələşdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Konfransın mövzusuna da toxunan Ə.Sadıqov müasir dövrdə multidissiplinar yanaşmaların ciddi elmi nəticələr əldə edilməsində mühüm rol oynadığını deyib, məhz buna görə də bir neçə sahəni birləşdirən alimlər qrupu tərəfindən tədqiqatlar aparmağın zəruriliyini vurğulayıb. O, tədbirin gənc alimlərin öz elmi nəticələrini ictimaiyyətə təqdim etmələrinə, həmçinin gələcək fəaliyyətləri üçün önəm kəsb edən beynəlxalq əlaqələr qurmalarına töhfə verəcəyini söyləyib.
Sonra SOCAR-ın Elm və texnika şöbəsinin müdiri, professor Nazim Vəliyev çıxış edərək təmsil etdiyi qurum barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Bildirib ki, SOCAR respublikanın bütün ərazisində, o cümlədən quru və dəniz ərazilərində neft və qaz yataqlarının axtarışı, kəşfiyyatı və işlənməsi, neftin, qazın, qaz kondensatının hazırlanması, emalı və nəqli, həmçinin onlardan alınan məhsulların daxili və xarici bazarlarda satışı ilə məşğul olur. O, həmçinin şirkət tərəfindən böyük həcmdə elmi-tədqiqat və layihə işlərinin yerinə yetirildiyini, kadr hazırlığına xüsusi önəm verildiyini, beynəlxalq standartlara uyğun ən müasir tədris proqramları və tədris texnologiyaları ilə təchiz olunmuş Bakı Ali Neft Məktəbinin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
2014-cü ildə bu mövzuda keçirilmiş ilk tədbirin Neftçilər Gününə həsr olunduğunu xatırladan N.Vəliyev gənclərin elmə cəlb edilməsi və onların stimullaşdırılması istiqamətində birgə fəaliyyətin bundan sonra da davam etdiriləciyini deyib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən AMEA GAMŞ-ın sədri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov Azərbaycanda elmin koordinasiyası, inkişafı və gələcək perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi baxımından AMEA-nın müqayisəedilməz rola malik olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, 75 il öncə əsası qoyulan akademiya Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası ilə əlaqədar bir sıra ümdə hədəflər müəyyənləşdirib və onların gerçəkləşməsi istiqamətində böyük irəliləyişlər əldə edib. Bu gün AMEA-nın gənc alimlərinin beynəlxalq həmkarları ilə birgə tədqiqatlar apardığını deyən F.Salmanov qlobal miqyaslı tədbirlərin təşkilinin yeni yanaşma və metodologiyaların mənimsənilməsi baxımından əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Şura sədri II beynəlxalq elmi konfransın çoxşaxəli tədqiqatların fundamental və tətbiqi aspektlərini əhatə edən mühüm elmi yığıncaq olduğunu vurğulayıb, tədbirin təşkilinə görə AMEA rəhbərliyinə və SOCAR-ın Elm Fonduna öz minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, martın 6-dək davam edəcək konfrans çərçivəsində “İntellektual sistemlər və texnologiyalar, “Molekulyar biotexnologiya və gen mühəndisliyi”, “Yer elmlərinin nəzəri və tətbiqi problemləri”, “Nanotexnologiya və materialşünaslıq”, “Tətbiqi kimyanın müasir problemləri”, “Xəzər dənizinin çoxşaxəli elmi və nəzəri problemləri”, “Bugünkü sosial və humanitar problemlər” və “Elmdə ilk addımlar (istedadlı şagirdlər üçün xüsusi bölmə)” istiqamətləri üzrə çıxış və təqdimatlar təşkil olunacaq.

II International Scientific Conference of Young Scientists and Specialists kicked off
On March 3, the II International Scientific Conference of Young Scientists and Specialists “Multidisciplinary approaches to solving modern problems of fundamental and applied sciences” has kicked off  its work in the main building of ANAS with the organization of the Council of Young Scientists and Specialists (CYSC).
The event, funded by the SOCAR Science Foundation, is dedicated to the 75th anniversary of ANAS.
The first vice-president of ANAS, academician Ibrahim Guliyev, vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova, academician-secretary, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov, the director of scientific institutions and organizations of the Academy, as well as more than 300 young scientists from 12 countries, took part in the international conference .
Opening the conference, A.Sadigov welcomed the participants on behalf of the President of the Academy, academician Ramiz Mehdiyev. He spoke about the youth policy pursued in our country in recent years, the decisions taken on their development and active participation in all spheres of society. He noted that the "Strategy for the Development of Azerbaijani Youth for 2015-2025", as well as the State Program "Youth of Azerbaijan for 2017-2021", approved by the relevant decree of the head of state, are important, and stressed that today's conference is an integral part of the events conducted in the country in the field of youth policy. Recalling that in 2011 a memorandum was signed between ANAS and SOCAR, A.Sadigov said that according to the corresponding document, the Scientific Foundation was created, over the past period the organization held 5 competitions and financed about 160 projects.
Speaking about the topic of the conference, A.Sadigov said that multidisciplinary approaches play an important role in achieving serious scientific results, and emphasized the need for research by a group of scientists uniting several areas. He said that this event will contribute to the presentation of the scientific results of young scientists to the public, as well as the establishment of international relations important for their future activities.
Further, the head of the scientific and technical department of SOCAR, Professor Nazim Veliyev, informed the participants about the organization he represents. According to him, SOCAR is engaged in the search, exploration and development of oil and gas fields throughout the country, including coastal and offshore areas, production, processing and transportation of oil, gas and gas condensate, as well as the sale of products on the domestic and foreign markets. He also noted that the company carried out major research and design work, paid special attention to the training and functioning of the Baku Higher Oil School, which is equipped with the most modern educational programs and training technologies that meet international standards.
Speaking later on, the Chairman of CYSS of ANAS PhD in Physics Famin Salmanov said that Azerbaijan National Academy of Sciences  had an indispensable role in the coordination, development and future prospects of science in Azerbaijan. He noted that the academy, which was founded 75 years ago, defined a number of common goals in connection with the integration of Azerbaijani science into world science and made great progress in their implementation. Having said that young ANAS scientists conduct joint research with their foreign colleagues, F. Salmanov noted that the organization of events of a global scale is important from the point of view of developing new approaches and methodologies.
The Chairman of the Council emphasized that the II International Scientific Conference is an important scientific meeting covering the fundamental and applied aspects of interdisciplinary research, and thanked the ANAS leadership and the SOCAR Science Foundation for organizing the event.
It should be noted that the conference, which runs until March 6, will be delivered lectures in following realms – “Intelligent Systems and Technologies”, “Molecular Biotechnology and Genetic Engineering”, “Theoretical and Applied Problems of Earth Sciences”, “Nanotechnology and Materials Science”, “Modern problems of applied chemistry ”,“ Multifaceted scientific and theoretical problems of the Caspian Sea ”, “Modern social and humanitarian problems ”and “First steps in science (a special section for gifted students)”.