İnstitutun əməkdaşı dosent adına layiq görülmüşdü
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Ali Attestasiya Komissiyası Şükür Əvəz oğlu Quliyevə  28 mart 2016-cı il tarixli, protokol № 10-k qərarı ilə parazitologiya ixtisası üzrə dosent adı vermişdir.
Qeyd edək ki, Şükür Əvəz oğlu Quliyev 29.11.1968-ci ildə Azərbaycan Respublikası Şuşa rayonunun İmamqullar kəndində anadan olmuşdur. 1985-ci ildə Şuşa rayon İmamqullar kənd orta məktəbini, 1993-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin kimya-biologiya fakultəsini fərqlənmə diplomu ilə  bitirmişdir. 1987-1989-cu illərdə SSRİ-nin paytaxtı Moskva şəhərində hərbi xidmətdə olmuşdur. 1993-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstitutunun parazitologiya şöbəsinin “Su heyvanlarının parazitləri” laboratoriyasında, gənc mütəxəssis kimi, kiçik elmi işçi vəzifəsinə işə götürülmüşdür. 1993-1996-ci illərdə parazitologiya ixtisası üzrə AMEA Zoologiya İnstitutunun əyani aspiranturasında təhsil almışdır. 2003-ci ildə «Abşeron yarımadası su hövzələri balıq parazitlərinin ekoloji-coğrafi təhlili» mövzusunda namizədlikdissertasiyası müdafiə edərək biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır. 2004-cü ildə Azərbaycan Gənc Alimlər, Aspirantlar və Magistrlər Cəmiyyətinin təsisçisi və Rəyasət Heyətinin üzvü olmuşdur.
2008-ci ildən hal-hazıra qədər AMEA Zoologiya İnstitutunun “Su heyvanlarının parazitləri” laboratoriyasında böyük elmi işçi vəziəsində işləyir. Onun tədqiqatları parazitologiyanın aktual məsələlərindən biri, balıq parazitlərinin öyrənilməsinə həsr edilmişdir. Şükür Əvəz oğlu Quliyev ilk dəfə olaraq Abşeron yarımadası su hövzələrində balıq parazitlərinin növ tərkibini müəyyən etmiş, balıqlar üçün patogen olan 26 növ balıq parazitinin olduğunu müəyyən etmiş və onlarla mübarizə üsullarını təklif etmişdir.Onun tərəfindən ilk dəfə Abşeron yarımadası su hövzələrinin balıq parazitlərinin ekoloji-coğrafi təhlili verilmiş, onların epizootoloji və epidemioloji analizi aparılmışdır.  Şükür Əvəz oğlu Quliyevin23 elmi əsəri çapdan çıxmışdır.

Сотрудник института был удостоен звания доцента
Высшая Аттестационная комиссия при Президенте республики Азербайджан 28-ого марта 2016-ого года (протокол №10) решило присудить Гулиеву Шукюру Аваз оглы звание доцента по специальности «Паразитология».
Гулиев Шукюр Аваз оглы родился 29.11.1968-ого года в деревне Имамгуллар Шушинского района Азербайджанской республики. В 1985 году окончил среднюю школу в деревне Имамгуллар, а в 1993 году окончил Химико-биологический факультет Азербайджанского Государственного Педагогического Университета с красным дипломом. В 1987-1989 г.г. прошел военную службу в столице СССР городе Москва. В 1993 г. Поступил на работу в лабораторию «Паразиты водных животных» отдела Паразитологии в Институте Зоологии НАНА на должность младшего научного сотрудника. В 1993 г. поступил – в 1996 г. окончил очную аспирантуру Института Зоологии НАНА по специальности «Паразитология». В 2003 г. защитил кандидатскую диссертацию по теме «Эколого-географический анализ паразитов рыб водоемов Апшеронского полуострова» и получил степень доктора философии по биологии. В 2004 г. был одним из создателей и членом Руководящего Состава Общества молодых ученых, аспирантов и магистров Азербайджана.
С 2008 г. и по сей день загимает должность старшего научного сотрудника в лаборатории «Паразиты водных животных» Института Зоологии НАНА. Его исследования посвящены одной из актуальных тем паразитологии - изучению паразитов рыб. Гулиев Шукюр Аваз оглы впервые установил видовой состав паразитов рыб в водоемах Апшеронского полуострова, выявил 26 видов паразитов патогенных для рыб и предложил методы борьбы с ними. Он впервые дал эколого-географический анализ паразитов рыб водоемов Апшеронского полуострова и их эпизоотологический и эпидимиологический анализ. На его счету 23 научных публикаций.