Biologiya elmləri doktoru Elşad Əhmədov Zoologiya İnstitutunun kollektivinə təqdim olunub
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin sədri, akademik İradə Hüseynova da iştirak edib.
İclasda akademik İradə Hüseynova çıxış edərək institutun əvvəlki direktoru fizika üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifovun öz xahişi ilə vəzifəsindən azad edildiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Zoologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsinin icrası müvəqqəti olaraq qurumun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya elmləri doktoru, dosent Elşad Əhmədova həvalə edilib.
Elşad Əhmədovu kollektivə təqdim edən AMEA-nın vitse-prezidenti onun elmi fəaliyyəti və iş təcrübəsindən danışıb. O, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin ölkəmizdə zoologiya elminin inkişafına xüsusi önəm verdiyini deyərək, bu təyinatı müvafiq istiqamətdə atılan mühüm addım kimi səciyyələndirib.
Akademik İradə Hüseynova Zoologiya İnstitutunda elmi fəaliyyətin gücləndirilməsi, müasir metodlarla multidissiplinar tədqiqatların aparılması, innovativ fəaliyyətlə əldə edilən gəlirlərin artırılması və gənc kadrların hazırlanmasına xüsusi diqqətin göstərilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, institutun beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi ilə bağlı fəaliyyət intensivləşdirilməlidir. Alim, həmçinin Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”nın növbəti nəşri ilə bağlı institutun yeni rəhbərliyinin qarşısında duran vəzifələrdən danışıb, müvafiq tapşırıqlar verib.
Daha sonra elmi şuranın üzvləri institutun yeni rəhbərliyinə hərtərəfli kömək göstərəcəklərini bildirib, icraçı direktora bu məsuliyyətli işdə uğurlar arzulayıblar.

Доктор биологических наук Эльшад Ахмедов был представлен коллективу Института зоологии
В мероприятии также приняла участие вице-президент НАНА, председатель Отделения биологических и медицинских наук академик Ирада Гусейнова.
Выступая на заседании, академик Ирада Гусейнова сказала, что бывший директор института доктор Эльман Юсифов был освобожден от занимаемой должности по собственному желанию. По его словам, решением Президиума НАНА на должность директора Института зоологии временно назначен заместитель директора по научной работе института доктор биологических наук, доцент Эльшад Ахмедова.
Представляя коллективу Эльшада Ахмедова, вице-президент НАНА рассказала о его научной деятельности и опыте работы. Она отметила, что президент НАНА академик Рамиз Мехтиев придает большое значение развитию зоологической науки в стране и охарактеризовала данное назначение как важный шаг в этом направлении.
Академик Ирада Гусейнова подчеркнула важность усиления научной деятельности в Институте зоологии, проведения междисциплинарных исследований с использованием современных методов, увеличения доходов от инновационной деятельности и подготовки молодых специалистов. Она отметила, что деятельность по расширению международных связей института должна быть активизирована. Ученый также рассказала о задачах, стоящих перед новым руководством института, и дала соответствующие указания относительно очередного издания Красной книги Азербайджанской Республики.
Далее члены ученого совета выразили свою полную поддержку новому руководству института и пожелали исполнительному директору успехов в этой ответственной работе.