Zoologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən təyin edilib
AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elman Yusifov öz xahişi ilə tutduğu vəzifədən azad olunub. İnstitutun direktoru vəzifəsinin icrası müvəqqəti olaraq elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya elmləri doktoru, dosent Elşad Əhmədova həvalə edilib. Bu haqda qərarlar AMEA Rəyasət Heyətinin 9 yanvar 2020-ci il tarixli iclasında qəbul olunub.
Qeyd edək ki, Elşad Əhmədov 1990-cı ildə Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinə qəbul olub, təhsil aldığı müddətdə AMEA Zoologiya İnstitutunda baş laborant vəzifəsində işləyib. O, 2000-ci ildə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, 2014-cü ildə isə biologiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini alıb.
Alim 1999-2007-ci illərdə Zoologiya İnstitutunda kiçik elmi işçi, elmi işçi, böyük elmi işçi kimi fəaliyyət göstərib. 2008-2017-ci illərdə müəssisənin Parazit-sahib münasibətlərinin biokimyəvi əsasları laboratoriyasının müdiri, 2017-ci ildən bugünədək isə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrində çalışıb.
E.Əhmədovun tədqiqatları parazitologiyanın aktual məsələlərindən olan parazit-sahib münasibətlərinin öyrənilməsinə həsr edilib. Onun tədqiqatları nəticəsində eimeriozlar zamanı zülal mübadiləsində baş verən bəzi biokimyəvi proseslərin mahiyyəti aydınlaşdırılıb. Alim, həmçinin antieymerioz preparatların effektivliyinin qiymətləndirilməsində zülal göstəricilərindən istifadə etməyi təklif edib. O, 99 elmi əsərin və 1 patentin müəllifidir.

Appointed Acting Director of the Institute of Zoology
Elman Yusifov, director of the Institute of Zoology of ANAS, PhD in physics, associate professor has been dismissed at his own request. The position of director of the Institute is temporarily assigned to the deputy director for science, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor Elshad Ahmadov. The decision was made at the meeting of the Presidium of ANAS on January 9, 2020.
Note that Elshad Ahmadov was admitted to the Faculty of Biology of Baku State University in 1990 and during his studies he worked at the Institute of Zoology of ANAS as a laboratory assistant. He received his PhD in biology in 2000 and a doctorate in biology in 2014
In 1999-2007 he worked as a junior researcher, researcher, senior research at the Institute of Zoology. From 2008 to 2017 he was the head of the Laboratory of Biochemical Bases of Parasitic Ownership of the Enterprise, and from 2017 to the present deputy director for science at the Institute.
Ahmadov's research object was the study of parasite-owner relationships, which is one of the pressing issues in parasitology. He is the author of 99 scientific works and 1 patent.