Zoologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən təyin edilib
AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elman Yusifov öz xahişi ilə tutduğu vəzifədən azad olunub. İnstitutun direktoru vəzifəsinin icrası müvəqqəti olaraq elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya elmləri doktoru, dosent Elşad Əhmədova həvalə edilib. Bu haqda qərarlar AMEA Rəyasət Heyətinin 9 yanvar 2020-ci il tarixli iclasında qəbul olunub.
Qeyd edək ki, Elşad Əhmədov 1990-cı ildə Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinə qəbul olub, təhsil aldığı müddətdə AMEA Zoologiya İnstitutunda baş laborant vəzifəsində işləyib. O, 2000-ci ildə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, 2014-cü ildə isə biologiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini alıb.
Alim 1999-2007-ci illərdə Zoologiya İnstitutunda kiçik elmi işçi, elmi işçi, böyük elmi işçi kimi fəaliyyət göstərib. 2008-2017-ci illərdə müəssisənin Parazit-sahib münasibətlərinin biokimyəvi əsasları laboratoriyasının müdiri, 2017-ci ildən bugünədək isə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrində çalışıb.
E.Əhmədovun tədqiqatları parazitologiyanın aktual məsələlərindən olan parazit-sahib münasibətlərinin öyrənilməsinə həsr edilib. Onun tədqiqatları nəticəsində eimeriozlar zamanı zülal mübadiləsində baş verən bəzi biokimyəvi proseslərin mahiyyəti aydınlaşdırılıb. Alim, həmçinin antieymerioz preparatların effektivliyinin qiymətləndirilməsində zülal göstəricilərindən istifadə etməyi təklif edib. O, 99 elmi əsərin və 1 patentin müəllifidir.

Назначен исполняющий обязанности директора Института зоологии
Директор Института зоологии НАНА доктор философии по физике, доцент Эльман Юсифов освобожден от занимаемой должности по собственному желанию. На должность исполняющего обязанности директора института временно назначен заместитель директора по научной работе доктор биологических наук, доцент Эльшад Ахмедов. Решение об этом было принято на заседании Президиума НАНА 9 января 2020 года.
Отметим, что Эльшад Ахмедов в 1990 году поступил на биологический факультет Бакинского государственного университета и во время учебы работал лаборантом в Институте зоологии НАНА. В 2000 году он получил ученую степень доктора философии по биологии, а в 2014 году - доктора биологических наук.
В 1999-2007 гг. ученый работал младшим научным сотрудником, научным сотрудником, старшим научным сотрудником в Институте зоологии. В 2008–2017 годах работал заведующим лабораторией биохимических основ отношений паразит-хозяин, а с 2017 года по настоящее время - заместителем директора по научной работе института.
Исследования Э.Ахмедова посвящены изучению отношений паразит-хозяин, что является одним из актуальных вопросов паразитологии. Его исследования выявили значение некоторых биохимических процессов, участвующих в метаболизме белка во время эимериоза. Ученый также предложил использовать белковые индикаторы для оценки эффективности антиэимериозных препаратов. Он является автором 99 научных работ и 1 патента.