Görkəmli zooloq alim dünyasını dəyişib
AMEA Zoologiya İnstitutunun Quru Onurğasızları laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə elmlər doktoru  Xalid Əli Ağa oğlu Əliyev ömrünün 71-ci ilində vəfat edib.
Xalid Əli Ağa oğlu Əliyev 07 fevral 1949-ci ildə Bakı şəhəri Əmircan qəsəbəsində anadan olub.1973-ci ildə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin biologiya fakultəsini bitirib. 1975-ci ildən AMEA Zoologiya İnstitutunda fəaliyyət göstərən alim, 1977-ci ildə “Entomologiya” ixtisası üzrə AMEA Zoologiya İnstitutunun əyani aspirantı olmuş, 1986-ci ildə “Azərbaycanın Kiçik Qafqaz biogeosenozlarının arıkimiləri” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını (Bakı), 2013-cü ildə isə “Azərbaycanın arıkimiləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını (Bakı) müdafiə edib. 1980-1986-cı illərdə Zoologiya İnstitutunun “Entomologiya” laboratoriyasında laborant, kiçik elmi işçi, elmi işçi, 1987-1993-cü illərdə institutun elmi katibi, 1993-cü ildən isə laboratoriya müdiri vəzifəsində işləyib.
X.Ə.Əliyev institutda işlədiyi dövrdə AMEA-nın və keçmiş SSRİ EA proqramlarına daxil olan bir neçə elmi tədqiqat mövzularının yerinə yetirilməsində yaxından iştirak edib. Onun tərəfindən Azərbaycan faunası üçün 642 növ arıkimi müəyyən edilib ki, onlardan 154 növ Qafqaz, 88 növ Cənubi Qafqaz, 64 növ isə Azərbaycan faunası üçün yenidir. O həmçinin, əvvəllər naməlum olan, arıkimilərin yuva paraziti 2 növ mutillid arı (Mutillidae fəsiləsi) - Dentilla cretica növünün dişisi və Dasylabris shelkovnikovi növünün erkəyini təsvir edib. Alim tərəfindən ilk dəfə 642 növ arıkiminin uçuş fenologiyası müəyyən edilib, növlərin qida əlaqələri öyrənilib,  Azərbaycanın arıkimilər faunasının formalaşma tarixi araşdırılmış və onların faunistik kompleksləri müəyyən edilib. X.Ə.Əliyev Dağıstan,Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Türkmənistan, Almaniya və digər ölkələrdə  beynəlxalq ekspedisiyalarda və elmi seminarlarda iştirak edib. 100-dən çox elmi əsərin müəllifi olan zooloq alim həmçinin, AMEA Rəyasət Heyətinin fəxri fərmanı ilə də təltif edilib.
Böyük alim, əsl ziyalı və dəyərli insan Xalid Əliyevin əziz xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaq.

Умер известный зоолог
Ведущий научный сотрудник лаборатории «Наземных беспозвоночных» Института зоологии НАНА, доктор биологических наук Халид Али Ага оглы Алиев скончался на 71-ом году жизни.
Халид Али Ага оглы Алиев родился 7 февраля 1949 года в поселке Амирджан,  города Баку. В 1973 году окончил биологический факультет Азербайджанского Государственного Университета имени С.М. Кирова.С 1975-го года работал в Институте Зоологии НАНА. В 1977 году он был аспирантом Института зоологии НАНА по специальности «Энтомология». В 1986 году защитил кандидатскую диссертацию  (Баку), а в 2013 году - докторскую диссертацию (Баку). В 1980-1986 годах работал лаборантом, младшим научным сотрудником, научным сотрудником лаборатории "Энтомология" Института зоологии, ученым секретарем института в 1987-1993 годах, а с 1993 года - заведующим лабораторией. За время  работы в институте Х.Алиев участвовал в реализации ряда научно-исследовательских тем, включенных в программы Азербайджана и бывшего СССР. Он выявил 642 вида пчелообразных,, из которых 154 вида –для  Кавказской, 88 видов –для  Южного  Кавказа, и 64- для азербайджанской фауны, являются новыми.  Он также описал двух ранее неизвестных пчел-мутилидов (Mutillidae) - ранее неизвестные виды Dentilla cretica и  Dasylabris shelkovnikovi. Ученый впервые выявил лётную фенологию 642 видов пчелообразных и изучил питательную связь видов. Изучил историю формирования  фауны пчелообразных в Азербайджане и выявил их фаунистические комплексы. Х. Алиев участвовал в международных экспедициях и научных семинарах в Дагестане, Казахстане, Кыргызстане, Узбекистане, Таджикистане, Туркменистане, Германии и других странах. Был автором более 100 научных работ, и был награжден Почетной грамотой  Президиума НАНА.
Память великого ученого, истинного интеллектуала и ценного человека Халида Алиева всегда будет жить в сердцах тех, кто его знает.