2020-ci ilin yaz semestri üzrə xaricdə təhsil üçün müsabiqə elan edilib
18 noyabr 2019-cu il tarixindən 2020-ci ilin yaz semestrində Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin akademik imkanlarının gücləndirilməsi məqsədilə dünyanın ən reytinqli universitetlərində doktorantların hazırlığını təmin etmək üçün “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində xaricdə doktorantura təhsili elan olunub.
Proqrama əsasən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının xaricdə doktorantura səviyyəsi üzrə təhsili üçün texniki və texnoloji, təbiət, kənd təsərrüfat, səhiyyə və rifah, iqtisadiyyat və idarəetmə, təhsil, humanitar və sosial ixtisas istiqamətləri müəyyən edilib. Proqram iştirakçılarının təhsilinin maliyyələşdirilməsi təhsil aldıqları xarici ali təhsil müəssisələri tərəfindən müəyyən edilən minimum normativ təhsil müddətində həyata keçirilir.
Proqram iştirakçılarının təhsilinin maliyyələşdirilməsi aşağıdakı xərcləri əhatə edir:
təhsil xərcləri;
viza və təhsil aldığı ölkədə qeydiyyat xərcləri;
aylıq yaşayış xərcləri;
tibbi sığorta xərcləri;
beynəlxalq nəqliyyat xərcləri.
Müraciət üçün son tarix 10 yanvar 2020-ci ilə təyin edilib.
İlkin seçim meyarları, müraciət üçün tələb olunan sənədlər, müraciət proseduru barədə məlumatlarla buradan tanış olmaq mümkündür.

Объявлен конкурс на обучение за рубежом на весенний семестр 2020 года
С 18 ноября 2019 года в рамках «Государственной программы по повышению международной конкурентоспособности системы высшего образования в Азербайджанской Республике на 2019-2023 годы» объявлен конкурс на обучение в докторантуре за рубежом на весенний семестр 2020 года с целью расширения академических возможностей азербайджанских университетов и обеспечения подготовки докторантов в самых престижных университетах мира.
В соответствии с программой для обучения граждан Азербайджанской Республики в докторантуре за рубежом определены следующие направления специальностей: технические и технологические, природные, аграрные, здравоохранительные, экономические и управленческие, образовательные, гуманитарные и социальные. Финансирование участников программы обеспечивается за счет минимального стандартного образования, установленного зарубежными высшими учебными заведениями.
Финансирование для участников программы включает в себя следующие расходы:
расходы на образование;
стоимость визы и регистрации в стране обучения;
ежемесячные расходы на проживание;
расходы на медицинское страхование;
международные транспортные расходы.
Последний срок подачи заявок - 10 января 2020 года.
С предварительными критериями отбора, документами, необходимыми для подачи заявки и процедурой подачи заявки можно ознакомиться здесь.