2020-ci ilin yaz semestri üzrə xaricdə təhsil üçün müsabiqə elan edilib
18 noyabr 2019-cu il tarixindən 2020-ci ilin yaz semestrində Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin akademik imkanlarının gücləndirilməsi məqsədilə dünyanın ən reytinqli universitetlərində doktorantların hazırlığını təmin etmək üçün “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində xaricdə doktorantura təhsili elan olunub.
Proqrama əsasən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının xaricdə doktorantura səviyyəsi üzrə təhsili üçün texniki və texnoloji, təbiət, kənd təsərrüfat, səhiyyə və rifah, iqtisadiyyat və idarəetmə, təhsil, humanitar və sosial ixtisas istiqamətləri müəyyən edilib. Proqram iştirakçılarının təhsilinin maliyyələşdirilməsi təhsil aldıqları xarici ali təhsil müəssisələri tərəfindən müəyyən edilən minimum normativ təhsil müddətində həyata keçirilir.
Proqram iştirakçılarının təhsilinin maliyyələşdirilməsi aşağıdakı xərcləri əhatə edir:
təhsil xərcləri;
viza və təhsil aldığı ölkədə qeydiyyat xərcləri;
aylıq yaşayış xərcləri;
tibbi sığorta xərcləri;
beynəlxalq nəqliyyat xərcləri.
Müraciət üçün son tarix 10 yanvar 2020-ci ilə təyin edilib.
İlkin seçim meyarları, müraciət üçün tələb olunan sənədlər, müraciət proseduru barədə məlumatlarla buradan tanış olmaq mümkündür.

Competition for study abroad for the spring semester of 2020 announced
Since November 18, 2019, within the framework of the "State program to increase the international competitiveness of the higher education system in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023", a competition for doctoral studies abroad for the spring semester of 2020 has been announced in order to expand the academic capabilities of Azerbaijani universities and provide training for doctoral students at the most prestigious universities in the world.
In accordance with the program for training citizens of the Republic of Azerbaijan in doctoral studies abroad, the following areas of specialties are defined: technical and technological, natural, agricultural, health, economic and managerial, educational, humanitarian and social. Funding for program participants is ensured by the minimum standard education established by foreign higher educational institutions.
Funding for program participants includes the following expenses:
education expenses;
cost of visa and registration in the country of study;
monthly living expenses;
health insurance expenses;
international shipping costs.
Deadline for applications is January 10, 2020.
The preliminary selection criteria, documents required for applying and the application procedure is available here.