“İstək” liseyinin şagirdləri Zoologiya İnstitutunda praktiki dərslər keçmişlər
Beynəlxalq biologiya olimpiadasına hazırlaşan “İstək” liseyinin şagirdləri müəllim Elxan Tahirovun rəhbərliyi ilə 13 – 18 iyun tarixlərində Zoologiya İnstitutunda praktiki dərslər keçmişlər. Dərslərə “Araxnalogiya” laboratoriyasından başlayan şagirlər, laboratoriyanın elmi işçiləri Tamara Nuriyeva və Nərmin Beydizadə tərəfindən hörümçəkkimilər sinifinin müxtəlif dəstələrinin morfologiyası, anatomiyası və biologiyası haqqında məlumatlar almış, sonra şagirdlər sərbəst şəkildə mikroskop altında növləri nəzərdən keçirmişlər. “Faydalı cücülərin introduksiyası və bioloji mübarizənin elmi əsasları” laboratoriyasının elmi işçisi Şeyda Məhərrəmova şagirlərə əyani materiallar nümayiş etdirməklə cücülər sinifinin geniş yayılmış dəstələri haqqında məlumat vermişdir.
Daha sonra “Su heyvanlarının parazitləri” laboratoriyasının müdiri Asif Manafov parazitlərin spesifik xüsusiyyətləri ilə şagirdləri tanış etmiş, laboratoriyanın elmi işçisi Əsmər Qocayeva isə həm anadontada parazitlik edən serkariləri, həm də onun daxili quruluşunu göstərmək məqsədi ilə anadontanı yararaq mikroskop altında şagirlərə göstərmişdir. “Hidrobiologiya” laboratoriyasının elmi işçiləri Könül Tapdıqova və Könül Tağıyeva xərçəngikimilər sinifinin müxtəlif dəstələri haqqında əyani materiallar nümayiş etdirməklə şagirdlərə praktiki dərslər keçmişlər.
Sonuncu gün İnstitutun direktoru Elman Yusifov şagirdlərlə görüşərək onlara olimpiadada və gələcək təhsil həyatlarında uğurlar arzu etmişdir.

Ученики лицея «Истек» провели практические занятия в Институте Зоологии
Ученики лицея «Истек», сопровождаемые педагогом Эльханом Таировым, в рамках программы подготовки к Международной олимпиаде по биологии провели практические занятия в Институте Зоологии с 13-ого по 18-ое июня. Занятия начались в лаборатории «Арахнология». Научные сотрудники лаборатории Тамара Нуриева и Нармин Бейдизаде ознакомили учеников с отрядами класса Паукообразные, с их морфологией, анатомией, и биологией. После этого ученики самостоятельно наблюдали под микроскопом препараты с различными видами класса  Паукообразных. Научный сотрудник лаборатории «Интродукция полезных насекомых и научных основ биологической борьбы» Шейда Магеррамова рассказала ученикам о широком распространении класса насекомых и ознакомила их с наглядным материалом.
Заведующий лабораторией «Паразиты водных животных» Асиф Манафов ознакомил учеников со специфическими особенностями паразитов, а научный сотрудник лаборатории Асмер Годжаева сделала вскрытие анадонты и под микроскопом ознакомила учащихся с ее внутренним строением и показала церкарий - паразитов анадонты. Научные сотрудники лаборатории «Гидробиология» Кёнуль Таптыгова и Кёнуль Тагиева прошли с учениками практическое занятие о представителях класса ракообразные, с демонстрацией наглядного материала.
В завершении, директор института Эльман Юсифов встретился с учащимися и пожелал удачи на олимпиаде и успехов в получении дальнейшего образования.