18 oktyabr 2019-cu il tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclasi keçirilib . İclası giriş sözü ilə açan institutunun Elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə elmlər doktoru Elşad Əhmədov, institut direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifovun 60 illik yubileyi münasibəti ilə ona kollektiv adından uzun ömür, can sağlığı , gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra Qadınlar şurasının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yeganə Mahmudova cari ildə Qadınlar şurasının fəaliyyəti, şura üzvlərinin təşkil və iştirak etdiyi tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib.
Növbəti çıxış Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, Zooloji muzeyin direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Bünyatovanın olub. O, zoolojı fondun qorunması və inkişafı istiqamətlərindən danışıb. Səbinə Bünyatovaya həmçinin, Gənc alim və mütəxəssislərin il ərzində göstərdikləri fəaliyyətlər haqqında ətraflı məlumat verib.
Daha sonra Təhsil şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vüsalə Nərimanovanın məruzəsi dinlənilib. O, hal-hazırda 1 magistrın, elmlər doktoru hazırlığı üzrə 8 dissertant, fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə isə 6 doktorant və 8 dissertantın təhsil aldığını qeyd edərək, il ərzində magistrlarin attestasiyadan keçməsi, mütəmadi olaraq doktorant və dissertantlardan hesabatların alınması haqqında danışıb.
İclasda Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin hesabatı da dinlənilib. İnstitut əməkdaşlarının xarici ölkələrə elmi səfərləri, institut tərəfindən imzalanan xarici əməkdaşlıq müqavilələri, institut tərəfindən qarşılanan xarici qonaqlar, Beynəlxalq Qrant layihələri, keçirilən beynəlxalq elmi seminarlar haqqında ətraflı məlumat verilib.
Sonda İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şükür Quliyev çıxış edib. O, İnstitut fəaliyyətlərinin sosial şəbəkələrdə işıqlandırılması, institut əməkdaşlarının Kütləvi İnformasiya Vasitələrindəki müsahibə və çıxışları, institutun rəsmi veb-sayt kontentinin idarə olunması və digər məsələlər haqqında məlumat verib.

Состоялось очередное заседание Ученого совета Института Зоологии
Очередное заседание Ученого совета Института Зоологии НАНА состоялось 18 октября 2019 года. Сначала заместитель директора Института по научным вопросам, доктор биологических наук Эльшад Ахмедов, поздравил по случаю 60-летия директора института доктора философии по физики Эльмана Юсифова, от имени коллектива, пожелал ему долгих лет жизни, крепкого здоровья и успехов в дальнейшей деятельности.
Затем председатель Женского совета, доктор философии по биологии Егана Махмудова подробно рассказала о деятельности Женского совета.
Следующую речь произнесла директор Зоологического музея, доктор философии по биологии Сабина Бунятова. Она рассказала о сохранении и развитии зоологического фонда. Сабина Бунятова также подробно рассказала о деятельности молодых ученых и специалистов в течение года.
Позже был прослушан доклад заведующей «Отделом Образования», доктора философии по биологии Вусали  Наримановой. Она отметила, что в настоящее время существует 1 магистр, 8 диссертантов  для подготовки докторов наук, 6 докторантов и 8 диссертантов для подготовки докторов философии. Регулярно проводится аттестация докторантов и диссертантов по графику.
На заседании также был заслушан отчет отдела«Международных отношений». Была дана подробная информация о научных визитах сотрудников Института в зарубежные страны, соглашениях о международном сотрудничестве, подписанных Институтом, о Международных Грантовых проектах, а также о международных научных семинарах.
Затем был заслушан доклад заведующего отделом «Общественных связей», доктора философии по биологии Шукюра Гулиева. Он рассказал об освещении деятельности сотрудников института в социальных сетях, об интервью и выступлениях сотрудников института в СМИ, предоставил информацию об управлении содержанием официального сайта Института и о других вопросах.