Yusifov Elman Fərhad oğlu 20 oktyabr 1959-cu ildə anadan olub. 1977-ci ildə Bakı şəhəri 1№-li fizika-riyaziyyat təmayüllü orta məktəbi, 1982-ci ildə isə Azərbaycan Dövlət Universitetinin fizika fakultəsini bitirdikdən sonra AMEA Botanika İnstitutunun “Məhsuldarlıq proseslərinin molekulyar-genetik əsasları” şöbəsində baş laborant vəzifəsində çalışıb. 1990-cı ildə SSRİ Elmlər Akademiyasının Kristalloqrafiya İnstitutunun əyani aspiranturasını bitirib və “Micrococcus lysodeikticus bakteriyasından ayrılmış katalaza fetmentinin 3A dəqiqlikdə rentgen-struktur analizi” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, fizika-riyaziyyat elmlər namizədi elmi dərəcəsinə layiq görülüb (Moskva şəhəri). 2009-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə dosent elmi adı alıb. E.Yusifov 2000-2002-ci illərdə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Meşəçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunda direktor müavini, 2005-2016-cı illərdə AMEA Zoologiya İnstitutunda İnformasiya və innovasiya şöbəsinin müdiri, 2016-cı ildən isə institutun direktoru vəzifəsində çalışır. 2005-2016-cı illərdə MTN-in Heydər Əliyev adına Akademiyasında 0,5 dosent, mülki-müəllim kimi dərs aparıb.
Bir çox yerli və xarici jurnalların redaksiya heyətinin üzvüdür. Azərbaycanın “Qırmızı Kitabı”nın (fauna) ikinci nəşri üçün materialların hazırlanmasında yaxından iştirak edib. E.Yusifov 60-dan çox elmi-kütləvi məqalənin, 5 monoqrafiya, 4 kitab, 1 ekoxəritə, 3 kitabça və 3 plakatın həmmüəllifidir. Elman müəllimin müəllifi olduğu “Abşeron yarımadasının təbiət abidələri” kitabı biomüxtəlifliyin mühafizəsi, ekoloji maarifləndirmə və ekoloji turizm baxımından çox əhəmiyyətli bir əsərdir. Belə ki, kitabda Abşeron yarımadasının landşaftı, floristik, geoloji-paleontoloji təbiət abidələri, onların ərazi üzrə paylanması, nadir və nəsli kəsilməkdə olan canlıları haqqında sistemli şəkildə məlumatlar verilib.
Eyni zamanda Azərbaycan florasına xas olan yüzdən çox bitki növünün təsviri verilmiş, bir çox nadir təbiət abidələrinin orijinal fotoşəkilləri ilk dəfə olaraq təqdim edilib, ekoloji xəritələr çəkilib.
Elman müəllimin həmmüəllif olduğu “Ekoloi menecment” dərs vəsaiti ali məktəb tələbələri ilə yanaşı, həmçinin, ətraf mühitin mühafizəsi üzrə mütəxəssislər və geniş oxucu kütləsi üçün çox əhəmiyyətli məlumat mənbəyidir. İki hissədən ibarət olan bu dərsliyin birinci cildində ekoloji təfəkkürün tarixi, biosenozlar, ekosistemlər, maddələrin dövranı, ekoloji amillər haqqında ətraflı məlumatlar verilir. İkinci cilddə isə canlı aləm, qlobal ekoloji problemlər, ətraf mühit və insan sağlamlığı, cəmiyyət-təbiət münasibətləri və s. haqqında məlumatlardan bəhs olunur.
İşlədiyi müddətdə BP şirkətinin IV Respublika Bioloji Müxtəliflik müsabiqəsinin birinci mükafatını, V Respublika Bioloji Müxtəliflik müsabiqəsinin II mükafatını, VI Respublika Bioloji Müxtəliflik müsabiqəsinin birinci mükafatını alıb. Elman Yusifov, 2018-ci ildə "Parlamentinsesi.az internet saytı" tərəfindən ictimaiyyət arasında keçirilmiş rəy sorğusu nəticəsinə əsasən "Şərəfli Ömür" fəxri diplomuna, 2019-cu ildə isə Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən ekologiya və biolojimüxtəlifliyin qorunması sahəsində səmərəli fəaliyyətinə görə “Fəxri fərman”a layiq görülüb.
Elman müəllimi anadan olmasının 60 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, cansağlığı, çətin və şərəfli yolda uğurlar arzulayırıq.

Директору Института зоологии Эльману Юсуфову 60 лет
Юсифов Эльман Фархад оглы родился 20 октября 1959 года. В 1977 году, окончил Бакинскую физико-математическую среднюю школу №1, а в 1982 году физический факультет Азербайджанского Государственного Университета.
Позже он работал старшим лаборантом на кафедре «Молекулярно-генетические основы продуктивных процессов» Института ботаники НАНА. В 1990 году окончил аспирантуру в Институте кристаллографии Академии Наук СССР и защитил  кандидатскую  диссертацию на тему «Рентгеноструктурный анализ в точности 3А фермента  каталазы отделяющегося от бактерий Micrococcus lysodeikticus» и ему была присвоена степень кандидата физико-математических наук (Москва). В 2009 году решением Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики ему было присвоено звание доцента. С 2000 по 2002 год работал заместителем директора Института лесного хозяйства Министерства Экологии и Природных ресурсов. В 2005-2016 годах работал в Институте зоологии НАНА заведующим отделом информации и инноваций. С 2016 года работает директором института. В 2005–2016 годах работал доцентом- преподавателем в Академии  Министерства Национальной Безопасности имени Гейдара Алиева.
Является членом редколлегии многих местных и зарубежных журналов. Принимал активное участие в подготовке материалов для второго издания Красной Книги Азербайджана (фауна). Он является автором более 60 научных статей, 5 монографий, 4 книг, 1 эко-карты, 3 брошюр и 3 плакатов. Его книга «Природные памятники Апшеронского полуострова» является важной работой в области сохранения биоразнообразия, экологического образования и экологического туризма. В книге приведены систематизированные сведения о ландшафтных, флористических, геологических и палеонтологических памятниках Апшеронского полуострова, их распределении по площади, редким и исчезающим видам. В то же время представлено более ста видов растений, характерных для азербайджанской флоры, представлены оригинальные фотографии многих редких природных памятников, составлены карты окружающей среды. Книга, «Ecoloji Mеnесment» (Экологический менеджмент), в которой он соавтор, является очень важным источником информации как для старшеклассников, так и для специалистов-экологов и широкой аудитории.В первом томе учебника представлена подробная информация об истории экологического мышления, о биоценозах, экосистемах, о круговороте веществ и о  факторах окружающей среды. Второй том посвящен информации о живом мире, глобальных экологических проблемах, окружающей среде и здоровье человека, а также об отношениях между природой и обществом. За период работы он получил первую премию IV Республиканского Конкурса биологического разнообразия, проведенный компанией ВР, II премию V Республиканского Конкурса биологического разнообразия и первую премию VI Республиканского Конкурса биологического разнообразия. В 2018 году, по данным социологического опроса среди населения, проведенного «Parlamentinsesi.az веб-сайт», получил   Почетную грамоту «Славная жизнь». В 2019 году Министерством Экологии и Природных ресурсов Азербайджанской Республики был награжден «Почетной Грамотой» за эффективную деятельность в области экологии и сохранения биоразнообразия.
Поздравляем Эльмана Юсифова с 60 - летием со дня рождения и желаем ему крепкого здоровья, успехов в трудной и почетной жизни.