AMEA Zoologiya İnstitutunun direktoru Rusiya Elmlər Akademiyasında ezamiyyətdə olub
3-9 iyun 2019-cu il tarixlərində AMEA Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov Rusiya Elmlər Akademiyası Bitki və heyvanların ekologiyası İnstitutunda ezamiyyətdə olub. Ezamiyyət zamanı bağlanmış müqavilə əsasında beynəlxalq laboratoriyanın yaradılması müzakirə edilib. Yeni yaradılacaq laboratoriyada Ural və Azərbaycanın bioloji müxtəlifliyinin birgə müqayisəli analizi, suda-quruda yaşayanların genetik dəyişikliyinin öyrənilməsi, onların statusunun müəyyənləşdirilməsi,  paleoentomoloji məlumatların cəlb edilməsi əsasında regionun quru biogeosenozlarının tarixinin əsas tərkib hissəsi kimi Azərbaycanda pleystosen və holosendə entomokomplekslərin formalaşması proseslərinin rekonstruksiyası (yenidən qurulması), köçən quşların miqrasiya yolları, eyni zamanda heyvanların ekologiyasının tarixi və populyasiyalarının analizi işləri və s. tədqiqatlar aparılacaq.
Ezamiyyət zamanı həmçinin bir sıra gənc alimlər üçün elmi rəhbərlər və yeni elmi istiqamətlər müəyyənləşdirilib.

Директор Института Зоологии НАНА посетил Российскую Академию Наук
3-9 июня 2019-го года директор Института Зоологии НАНА, доктор философии по физике Эльман Юсифов был в научной командировке в Институте Экологии растений и животных Российской Академии Наук. В ходе встречи состоялось обсуждение создания совместной международной лаборатории на основе заключенного контракта. В новой лаборатории будут проведены исследования по сравнительному анализу биологического разнообразия Урала и Азербайджана; изучению генетической изменчивости земноводных, определению их статуса; реконструкции процессов формирования энтомокомплексов плейстоцена и голоцена Азербайджана, как основной составной части истории наземных биогеоценозов, на основе привлечения палеоэнтомологических данных; изучение путей миграции перелетных птиц; также анализ истории экологии животных и их популяций и т.д.
В ходе визита также были определены научные руководители и новые научные направления для ряда молодых ученых.