Xərə Zirə (Bulla) adasına kompleks ekspedisiya ediləcək
AMEA Rəyasət Heyətinin uyğun qərarına əsasən Bakı və Abşeron arxipelağı adalarının təbiətinin kompleks öyrənilməsi ilə bağlı Xəzərin Xərə Zirə (Bulla) adasına 22-25 may 2019-cu il tarixlərində 4 günlük elmi ekspedisiya təşkil olunacaq.
AMEA-nın bir sıra institutları (Zoologiya İnstitutu, Coğrafiya İnstitutu, Torpaqşunaslıq və Aqrokimya İnstitutu, Geologiya və Geofizika İnstitutu, Neft-Qaz institutu) və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Departamentinin əməkdaşları ilə birgə həyata keçirilən bu ekspedisiya Xərə-Zirə adasının təbiətinin ( flora-fauna, landşaft, vulkanizm, relyef, torpaq örtüyü və s. ) kompleks tədqiqinə həsr edilib.

A complex expedition will be held to the Zira (Bulla) island
According to the decision of the Presidium of ANAS, a four-day scientific expedition will be organized on 22-25 May, 2019 in the Caspian Sea on the complex study of the nature of the islands of Baku and Absheron Archipelago.
The expedition that will be conducted by the Institute of Zoology, Geography Institute, Institute of Geology and Geophysics, Institute of Oil and Gas and the Ministry of Ecology and Natural Resources, together with the staff of the Institute of Biological Diversity, is dedicated to the complex study of the nature of the Khara-Zira island (flora-fauna, landscape, volcanism, relief, soil cover, etc.).