İqtisadiyyat İnstitutunun komandası “AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin VI futbol çempionatı”nın qalibi olub
Mayın 15-də AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, İşlər idarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının dəstəyi ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunan “AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin VI futbol çempionatı”nın final oyunu və mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Öncə çempionatın III yeri uğrunda mübarizə aparan AMEA Neft-Kimya Prosesləri və Fizika institutlarının komandaları qarşılaşıblar. Bu yarışmada 13:3 hesablı nəticə ilə Fizika İnstitutunun komandası qələbə qazanıb.
Sonra isə çempionatın əsas qalibini müəyyənləşdirmək üçün Geologiya və Geofizika İnstitutu ilə İqtisadiyyat İnstitutunun komandaları yarışıblar. İqtisadiyyat İnstitutunun komandası 4:3 hesabla çempionatın qalibi olub.
Akademiya Şəhərciyində baş tutan yarışdan sonra turnirin mükafatlandırma mərasimi olub. Mərasimdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, AMEA-nın akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, İşlər İdarəsinin müdiri, professor Fətəli Abdullayev, Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, professor Habil Qurbanov iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən akademik Dilqəm Tağıyev Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərilən dövlət qayğısından danışıb. O, ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunan çempionatın ənənəvi hal aldığını və artıq altıncı dəfədir keçirildiyini bildirib.
Sonra çıxış edən Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çempionat barədə məlumat verib. Bildirib ki, bu dəfəki çempionatda Akademiyanın müxtəlif institut və təşkilatlarından ümumilikdə 16 komanda iştirak edib və oyunlar AFFA-nın peşəkar hakim briqadası tərəfindən idarə olunub.

Институт экономики стал победителем "VI Чемпионата по футболу молодых ученых и специалистов НАНА"
15 мая при совместной организационной поддержке Совета молодых ученых и специалистов, Управления делами и Объединенного профсоюзного комитета (ОПК) НАНА прошла финальная игра и церемония награждения VI Чемпионата по футболу молодых ученых и специалистов НАНА, посвященного 96-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Встреча за третье место завершилась победой Института физики над командой Института нефтехимических процессов НАНА со счетом 13:3.
В финальном матче Институт экономики выиграл чемпионат, победив команду Института геологии и геофизики НАНА со счетом 4:3.
После соревнования, проведенного в Академгородке, состоялась церемония награждения победителей. В мероприятии приняли участие вице-президенты НАНА, академики Ибрагим Гулиев, Дильгам Тагиев, и.о. академика-секретаря НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, руководитель Управления делами, профессор Фатали Абдуллаев, председатель ОПК, доктор юридических наук, профессор Габиль Гурбанов.
Выступивший на мероприятии академик Дильгам Тагиев рассказал о государственной заботе в области развития спорта в Азербайджане. Академик отметил, что чемпионат, который проводится уже шестой год, принял традиционный характер.
В своем выступлении на мероприятии председатель совета, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов рассказал о чемпионате. По его словам, в этом чемпионате приняли участие 16 команд из различных институтов и организаций Академии.
Затем победители были вознаграждены. Команде Института экономики были вручены золотые медали, команде Института геологии и геофизики, занявшей второе место соответственно серебряные медали, а команде Института физики были вручены бронзовые медали.