İqtisadiyyat İnstitutunun komandası “AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin VI futbol çempionatı”nın qalibi olub
Mayın 15-də AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, İşlər idarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının dəstəyi ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunan “AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin VI futbol çempionatı”nın final oyunu və mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Öncə çempionatın III yeri uğrunda mübarizə aparan AMEA Neft-Kimya Prosesləri və Fizika institutlarının komandaları qarşılaşıblar. Bu yarışmada 13:3 hesablı nəticə ilə Fizika İnstitutunun komandası qələbə qazanıb.
Sonra isə çempionatın əsas qalibini müəyyənləşdirmək üçün Geologiya və Geofizika İnstitutu ilə İqtisadiyyat İnstitutunun komandaları yarışıblar. İqtisadiyyat İnstitutunun komandası 4:3 hesabla çempionatın qalibi olub.
Akademiya Şəhərciyində baş tutan yarışdan sonra turnirin mükafatlandırma mərasimi olub. Mərasimdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, AMEA-nın akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, İşlər İdarəsinin müdiri, professor Fətəli Abdullayev, Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, professor Habil Qurbanov iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən akademik Dilqəm Tağıyev Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərilən dövlət qayğısından danışıb. O, ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunan çempionatın ənənəvi hal aldığını və artıq altıncı dəfədir keçirildiyini bildirib.
Sonra çıxış edən Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çempionat barədə məlumat verib. Bildirib ki, bu dəfəki çempionatda Akademiyanın müxtəlif institut və təşkilatlarından ümumilikdə 16 komanda iştirak edib və oyunlar AFFA-nın peşəkar hakim briqadası tərəfindən idarə olunub.

Institute Economy is a winner of "VI Football Championship of Young Scientists and Specialists of ANAS"
The final game and award ceremony of the "VI Football Championship of Young Scientists and Specialists of ANAS" dedicated to the 96th anniversary of national leader Heydar Aliyev organized by Council of Young Scientists and Specialists of ANAS and supported by the Office of Administration and Free Trade Union was held.
Teams of the Institute of Geology and Geophysics and Institute of Economy competed to determine the main winner of the championship. The team of the Institute of Economy won the championship with a score of 4-3.
After the race held at the Academy, the award ceremony was held. Vice-presidents of ANAS, academicians Ibrahim Guliyev, Dilgam Tagiyev, academician-secretary of ANAS, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov, chief of Administrative Office, professor Fatali Abdullayev, chairman of Free Trade Union, professor Habil Gurbanov attended the ceremony.
Academician Dilgam Tagiyev spoke about state care for the development of sports in Azerbaijan. He said that the championship dedicated to the 96th anniversary of national leader Heydar Aliyev has become traditional and has already been held for the sixth time.
Then, the chairman of the Council of Young Scientists and Specialists, PhD in Physics, Associate Professor Famin Salmanov spoke about the championship. He said that 16 teams from various institutes and organizations of the Academy participated in this championship and were managed by AFFA's professional judges.
Then the winners were rewarded.
The team of the Institute of Economy of ANAS, won the championship, was awarded gold medals, the second place took the Institute of Geology and Geophysics and bronze medals has been given to the team of Institute of Physics.