Görkəmli zooloq alim dünyasını dəyişib
AMEA Zoologiya İnstitutunun Quru Onurğalıları laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi,biologiya üzrə fəlsəfə doktoru  Əhmədov Sahib Bəylər oğlu ömrünün 70-ci ilində vəfat edib.
Sahib Əhmədov 1 iyul  1949-cu ildə Cəbrayıl rayonunun Xələfli kəndində anadan olub. 1956-cü ildə Xələfli kənd orta məktəbinə daxil olub, 1966-ci ildə orta məktəbi bitirib. 1967-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin biologiya fakultəsinə daxil olub, 1972-ci ildə müvəffəqiyyətlə bitirib. 1972-1978-ci illərdə müxtəlif təhsil müəssisələrində müəllim kimi fəaliyyət göstərib. 1978-ci ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstitutunun aspiranturasına daxil olub, 1981-ci ildə bu təhsil müəsisəsini bitirib. 1981-1984-cü illərdə Zoologiya İnstitutunda laborant, 1984-1992-ci illərdə kiçik elmi işçi və elmi işçi vəzifələrində çalışıb. 1992-ci ildə biologiya elmləri doktoru Nikolay Nikolayeviç Şerbakın rəhbərliyi altında “Zaqafqaziyanın ssink kərtənkələləri” mövzusunda uğurla dissertasiya müdafiə edərək biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini, 2011-ci ildə  isə dosent elmi adını alıb. O, 2006-2017-ci illərdə Zoologiya İnstitutunun Herpetologiya laboratoriyasının müdiri, 2017-ci ildən isə Quru Onurğalıları laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi vəzifəsində çalışıb.
Görkəmli alim, əsl ziyalı və gözəl insan Sahib Əhmədovun əziz xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaq.

Скончался выдающийся ученый-зоолог
На 70-м году жизни скончался ведущий научный сотрудник лаборатории Наземных позвоночных Института Зоологии НАНА, доктор философии по биологии Сахиб Бейлер оглы Ахмедов.
Сахиб Ахмедов родился 1 июня 1949-го года в селе Хелефли Джебраильского района. В 1956-1966-х годах обучался в средней школе села Хелефли. В 1967-ом году поступил на биологический факультет Азербайджанского Государственного Университета, в 1972-ом году – успешно окончил. В 1972-1978-х годах вел педагогическую деятельность в различных учебных заведениях. В 1978-1981-х годах обучался в аспирантуре Института Зоологии АН Азербайджанской ССР. В 1981-1984-х годах занимал должность лаборанта в Институте Зоологии, в 1984-1992-х годах – должности младшего научного сотрудника и научного сотрудника.
Под руководством д.б.н. Николай Николаевича Сербакина в 1992-ом году он успешно защитил диссертационную работу по теме «Сцинковые ящерицы Закавказья» и получил ученую степень доктора философии по биологии, а в
2011-ом году ученое звание «доцента». В 2006-2007-х годах занимал должность заведующего лабораторией Герпетологии Института Зоологии, а с 2017-го года – ведущего научного сотрудника лаборатории Наземных позвоночных.
Память о выдающемся ученом, интеллигентном и прекрасном человеке Сахибе Ахмедове всегда будет жить в сердцах тех, кто его знает.