Genetik xəstəliklərin yaranmasına səbəb olan mutasiyaların tapılması metodları müzakirə olunub
Azərbaycan Tibb Universitetinin Sinir xəstəlikləri kafedrasının professoru, tibb elmləri doktoru Aytən Məmmədbəyli və Böyük Britaniya UCL Nevrologiya İnstitutunun alimi, professor Henri Houlden AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda olublar.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərovla görüşdə müəssisədə insan genetikası və digər sahələrdə aparılan elmi-tədqiqat işləri barədə məlumat verilib.
Bundan əlavə, tibbi genetika, xəstəliklərin yeni nəsil sekvenser cihazlarında təyini, nadir rast gəlinən genetik xəstəliklərin yaranmasına səbəb olan mutasiyaların tapılması metodları, gələcəkdə qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanları və eyni zamanda bu istiqamətdə kadr hazırlığı məsələləri geniş müzakirə edilib.
Daha sonra qonaqlar institutun Biotexnologiya şöbəsi və onun nəzdində fəaliyyət göstərən laboratoriyalarla tanış olublar.

Были обсуждены методы поиска мутаций, вызывающих генетические заболевания.
Профессор кафедры нервных болезней Азербайджанского медицинского университета, доктор медицинских наук Айтен Мамедбейли и ученый из Института неврологии UCL Великобритании, профессор Генри Хоулден посетили Институт генетических ресурсов НАНА.
Во время встречи с директором института, членом-корреспондентом НАНА Зейналом Акперовым гости были проинформированы о работах в сфере генетики человека и других.
Кроме того, стороны обсудили медицинскую генетику, определение заболеваний в новых секвенсерных оборудованиях, обнаружение мутаций, которые приводят к возникновению редких генетических заболеваний, возможности для будущего сотрудничества и в то же время обучение в этом направлении.