Genetik xəstəliklərin yaranmasına səbəb olan mutasiyaların tapılması metodları müzakirə olunub
Azərbaycan Tibb Universitetinin Sinir xəstəlikləri kafedrasının professoru, tibb elmləri doktoru Aytən Məmmədbəyli və Böyük Britaniya UCL Nevrologiya İnstitutunun alimi, professor Henri Houlden AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda olublar.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərovla görüşdə müəssisədə insan genetikası və digər sahələrdə aparılan elmi-tədqiqat işləri barədə məlumat verilib.
Bundan əlavə, tibbi genetika, xəstəliklərin yeni nəsil sekvenser cihazlarında təyini, nadir rast gəlinən genetik xəstəliklərin yaranmasına səbəb olan mutasiyaların tapılması metodları, gələcəkdə qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanları və eyni zamanda bu istiqamətdə kadr hazırlığı məsələləri geniş müzakirə edilib.
Daha sonra qonaqlar institutun Biotexnologiya şöbəsi və onun nəzdində fəaliyyət göstərən laboratoriyalarla tanış olublar.

Professor of the Department of Nervous Diseases of Azerbaijan Medical University, Doctor of Medicine Aytan Mammadbeyli and scientist from UCL Queen Square Institute of Neurology UK, Professor Henry Houlden visited ANAS Institute of Genetic Resources.
During the meeting with Director of the institute, corresponding member of ANAS Zeynal Akparov, Professor Henry Houlden were informed on the work in the field of human genetics and others.
In addition, the parties discussed medical genetics, the identification of diseases in new sequencer equipment, detection of mutations, which lead to the emergence of rare genetic diseases, opportunities for future collaboration.
Then, the guests got acquainted with the Department of Biotechnology of the Institute and its laboratories.