Azərbaycan və Orta Ural ərazilərinin fauna müxtəlifliyinin müqayisəli tədqiqatlarına başlanacaq
10-17 mart 2019-cu il tarixlərində AMEA Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov Rusiya Elmlər Akademiyası Bitki və heyvanların ekologiyası İnstitutunun direktoru M.Q.Qolovatinin dəvəti ilə həmin institutda ezamiyyətdə olub. Görüşün əsas məqsədi Ural dairəsi ilə Azərbaycan ərazilərinin bioloji müxtəlifliyinin, o cümlədən Xəzər hövzəsi çaylarının hidrofaunasının müqayisəli analizi, birgə əməkdaşlıq müqaviləsinin hazırlanması olub.
RF Bitki və Heyvanların Ekologiyası İnstitutunun “Ov heyvanlarının ekologiyası” laboratoriyası tərəfindən aşağıdakı  istiqamətlər üzrə tədqiqat işlərinin aparılması təklif edilib.
1.  Qafqaz  və Ural dağlarının müxtəlif  meşə örtüyündə məməlilərin fauna tərkibinin təhlili və  fauna  müxtəlifliyinə təsir edən amillərin axtarışı
2.  Qafqaz vəUral  dağ ekosistemlərində məməlilərin növdaxili strukturu
3.  Ural və Azərbaycanın müxtəlif təbii zonalarında Vulpes Vulpes tülkü növünün morfoloji xüsusiyyətlərinin müqayisəli xarakteristikası. İqlim dəyişkənliyinin tülkünün  morfologiyasına təsiri. Tülkünün  xronoqrafik dəyişkənliyinin tədqiqi (uzun müddət ərzində  materialın  toplanması halında)
4.  Amerika yenotunun  Şimali Amerika  (Procyon lotor) növünün  və yenotabənzər itin  Uzaq Şərq  növünün invaziv populyasiyalarının morfoloji və genetik xüsusiyyətləri
5.  Meşə dələsi (Martes martes),daşlıq dələsi (Martes foina), gəlincik (Mustela erminea),  adi vaşaqın (Lynx lynx) Qafqaz yarımnövlərinın  yayılması və coğrafi dəyişməsi
6.  Avrasiyanın dırnaqlılarının (vəhşi qaban, sibir cüyürü) müasir genetik müxtəlifliyinin formalaşmasında Qafqazınvə Zaqafqaziyanın  rolu

Comparative studies of fauna diversity in Azerbaijan and Middle Urals will be started
Director of the Institute of Zoology of ANAS, PhD in physics Elman Yusifov visited the Institute of Plant and Animal Ecology of the Russian Academy of Sciences at the invitation of Director of the Institute, M.Golovati on March 10-17, 2019. The main goal of the meeting was to compare the biological diversity of the Azerbaijani territories with the Ural circle, including the hydrophobic coast of the Caspian Basin Rivers and to develop a joint cooperation agreement.
The research work in the following directions has been offered to the laboratory of "Ecology of hunting animals" of the Institute of Plant Ecology and Animals of RF.
1. Analysis of the fauna composition of mammals in different forest covers in the Caucasus and Ural Mountains and search for factors affecting the diversity of fauna
2. The intraspecific structure of mammals in the Caucasus and Ural mountain ecosystems
3. Comparative characteristics of morphological features of Vulpes Vulpes fox species in different natural zones of Ural and Azerbaijan. Influence of climate change on fox morphology. Investigation of the frontier chronographical volatility (in case of accumulation of material for a long time)
4. Morphological and genetic features of the American raccoon of the North American (Procyon lotor) and the invasive populations of the Euphrates in the Far East
5. The distribution and geographical transformation of Martes martes, Martes foina, Mustela erminea, Lynx lynx and the Caucasian subspecies
6. The role of the Caucasus and Transcaucasia in shaping the modern genetic diversity of Eurasia's Ungulates (wild boar, the Siberian roe deer)