1 iyun 2016-cı il tarixində Bakı səhəri 189 – 190 saylı tam orta məktəbin rus bölməsinin 7- ci sinif şagirdləri sinif rəhbərləri Adil Cəfərovla ilə birlikdə Zoologiya İnstitutunda olmuşlar.
1 iyun 2016-cı il tarixində Bakı səhəri 189 – 190 saylı tam orta məktəbin rus bölməsinin 7- ci sinif şagirdləri sinif rəhbərləri Adil Cəfərovla ilə birlikdə Zoologiya İnstitutunda olmuşlar. Səfərin məqsədi Zoologiya İnstitutunda aparılan tədqiqat işləri ilə daha yaxından tanış olmaq və Azərbaycan faunasını tanımaq idi. Bu məqsədlə ilk növbədə Zooloji Muzeyin müdiri, b.ü.f.d. Səbinə Bünyatova muzeyin ekspozisiya fondunda yerləşən, həm dünya, həm də Azərbaycan faunasına aid olan eksponatlar barədə şagirdlərə ətraflı məlumatlar vermişdir. Daha sonra Protistologiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Səriyyə Qasımova Scan mikroskopunun işləmə prinsipləri və bu mikroskopda tədqiq olunan birhüceyrəli orqanizmlər haqqında ətraflı məlumat vermiş, həmin laboratoriyanın doktorantı Turkan Qurbanova isə birhüceyrəli bağırsaq parazitlərinin preparatlarını elektron mikroskop vasitəsilə şagirdlərə göstərmişdir. Teriologiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi, eyni zamanda Vəhşi Təbiəti Mühafizə fondunun əməkdaşı  Sevinc Saruxanova fondun Azərbaycanda apardığı layihələr, həmçinin bəbirin yayılması, həyat tərzi və onun qorunması istiqamətində aparılan tədbirlər haqqında prezentasiyanı şagirdlər üçün nümayiş etmişdir. Sonda şagirdlərə “Azad yaşamaq istəyən bəbir” kitabı təqdim olunmuşdur.

1-ого июня 2016-ого года учащиеся 7-ого класса русского сектора средних школ 189 и 190 под руководством совего преподавателя Адиля Джафарова посетили Институт Зоологии.
1-ого июня 2016-ого года учащиеся 7-ого класса русского сектора средних школ 189 и 190 под руководством совего преподавателя Адиля Джафарова посетили Институт Зоологии. Их целью было ознакомление с ходом научно-исследовательских работ, проводимых в институте, и с фауной Азербайджана. В первую очередь они осмотрели экспонаты Зоологического музея, где можно увидеть представителей фауны как Азербайджана, так и мира. Экскурсию провела директор музея Сабина Буньятова. Далее, в лаборатории Протистологии м.н.с. Сария Гасымова ознакомила учащихся с принципами работы на сканирующем микроскопе и дала обширную информацию о исследованных на этом микроскопе простейших одноклеточных организмах. Докторант той же лаборатории Тюркян Гурбанова продемонстрировала на электронном микроскопе препараты кишечных паразитов. После этого, м.н.с.  лаборатории Териологии и одновременно сотрудник фонда WWFСевиндж Саруханова сделала презинтацию о проектах фонда и о распространении, образе жизни и охране леопардов. В заключении учащимся была предоставлена книга «Леопард, который хочет свободной жизни».