Professor Qərib Mürşüdov ADA Universitetində elmi seminar keçib
Kembric şəhərində yerləşən Molekulyar Biologiya İnstitutunun Hesablama kristalloqrafiyası laboratoriyasının müdiri, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri, professor Qərib Mürşüdov ADA Universitetində “Molekulyar biologiyada hesablama metodlarının rolu” mövzusunda elmi seminar keçib.
Azərbaycanın elmi ictimaiyyətinin nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbir akademik Roald Saqdeyevin moderatorluğu ilə baş tutub.
Q.Mürşüdovun məruzəsi seminar iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Məruzə ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, professor Qərib Mürşüdov “Nature”, “Science” və digər nüfuzlu jurnallarda dərc olunan yüzdən çox məqalənin müəllifidir. Azərbaycanlı alimin əsərlərinə istinadların sayı 32000-dən çoxdur. Onun laboratoriya müdiri olduğu Kembric Molekulyar Biologiya İnstitutu isə dünyada molekulyar tədqiqatlar sahəsində ən nüfuzlu institut hesab olunur. Hazırda institutda 14 Nobel mükafatçısı çalışır.

Профессор Гариб Муршудов провел научный семинар в университете ADA
Заведующий Лабораторией вычислительной структурной биологии Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, руководитель группы компьютерной кристаллографии Лаборатории молекулярной биологии Кембриджского университета Великобритании, профессор Гариб Муршудов провел научный семинар на тему «Роль вычислительных методов в молекулярной биологии» в университете ADA.
Мероприятие, в котором приняли участие представители научной общественности Азербайджана, прошло при модераторстве академика Роальда Сагдеева.
Отметим, что Г. Муршудов является автором более 100 научных трудов, в том числе статей, опубликованных в журналах “Nature”, “Science”. Более 45 процентов данных, входящих в Банк данных белков, анализируются его программой. По данным “Google Scholar” на его работы зарегистрированы более 32.000 ссылок. Кембриджский институт молекулярной биологии, где он является заведующем лабораторией, считается самым авторитетным учреждением в области молекулярных исследований. В настоящее время в институте работаю 14 лауреатов Нобелевской премии.