Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi 2018-ci ildəki elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabat verib
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) 2018-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə baxılıb.
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda  keçirilən tədbirdə əvvəlcə bölmənin elmi müəssisə və təşkilatlarından olan alimlər mühüm elmi nəticələrə dair məlumatları iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıblar.
Sonra bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov BTEB-in 2018-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, hesabat ilində bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin fəaliyyətində dövlət proqramları, AMEA prezidentinin sərəncamları, Rəyasət Heyətinin qərarları əsas götürülüb.
Akademik Ə.Əmiraslanov bölmə institutları üzrə 18 problemi əhatə edən 91 mövzu üzrə 255 tədqiqat işinin 461 mərhələdə aparıldığını, həmçinin elmi müəssisələrin əməkdaşları tərəfindən bir sıra multidissiplinar elmi-tədqiqat proqramlarının icra olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, əlavə edib ki, bölmədənkənar tibb müəssisələrində 31 problem, 140 mövzu, 311 işi əhatə edən tədqiqatlar aparılıb, aqrar elm və təhsil müəssisələrində isə 26 problem, 106 mövzu, 296 iş üzrə tədqiqat işləri davam etdirilib. Məruzəçi bölmənin institutlarında 5, tibb sahəsi üzrə 64, aqrar elm və təhsil müəssisələri üzrə 28 elmi nəticənin tətbiq olunduğunu vurğulayıb.
Bölmənin nəşriyyat fəaliyyətindən danışan akademik bildirib ki, hesabat ilində 402-si xaricdə, onlardan 143-ü impakt faktorlu jurnallarda olmaqla 885 məqalə, 163-ü xaricdə olmaqla 430 tezis, 3-ü xaricdə olmaqla 17 kitab, 10 xaricdə olmaqla 19 monoqrafiya, 15 dərslik və dərs vəsaiti çap olunub. Ə.Əmiraslanov bildirib ki, hesabat ilində bölmənin institutları tərəfindən biri xaricdən olmaqla 10, tibb sahəsində 5-i xaricdə olmaqla 7, aqrar sahə elmi müəssisələrində 5-i xaricdə olmaqla 36 patent alınıb.
Hesabat ilində bölmənin institutları tərəfindən təşkil olunmuş respublika və beynəlxalq səviyyəli tədbirlərdən danışan alim AMEA Rəyasət Heyətinin, BTEB-in və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitu­tunun təşkilatçılığı ilə görkəmli alim, tanınmış ictimai xadim, akademik, Əməkdar elm xadimi Cəlal Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirildiyini qeyd edib. Natiq bu tədbirlər sırasında “Davamlı inkişaf naminə fotosintez və hidrogen enerjisi tədqiqatları” mövzusunda 9-cu beynəlxalq konfrans və “Cəlal Əliyev qiraətləri” adlı tədbiri xüsusi qeyd edib. Bildirib ki, Beynəlxalq Fotosintez Cəmiyyətinin təsis etdiyi “Akademik Cəlal Əliyev adına mükafat” konfransın gedişində qurumun katibi, professor Culian İton-Ray tərəfindən Yaponiyanın Okayama Universitetinin professoru Şen Jian-Renə təqdim edilib.
Məruzəçi bölmənin beynəlxalq əlaqələrindən danışaraq bildirib ki, Böyük Britaniyanın Kyu Kral Botanika Bağları, Almaniyanın Freie Universiteti, ABŞ Kənd Təsərrüfatı Departamenti, ABŞ Missuri Botanika Bağı, Quraq Ərazilərdə Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları Beynəlxalq Mərkəzi, Buğda və Qarğıdalının yaxşılaşdırılması üzrə Beynəlxalq Mərkəz, Niderland Krallığının Vageningen Universiteti və “Rijk Zwaan Breeding” təşkilatı, Fransanın Milli Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları İnstitutu və onun Bordo və Aviqnon Mərkəzləri və Monpelye Universiteti, Almaniyanın Hannover, Frankfurt, Ştutqart uni­versitetləri, Ukrayna Tibb Elmləri Akademiyasının Herontologiya İnstitutu, Rusiyanın Dokuçayev adına Torpaq İnstitutu, Rusiya Elmlər Akademiyası Sibir Bölməsinin Mərkəzi Sibir Botanika Bağı, həmin Bölmənin Sitologiya və Genetika İnstitutu, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu, Həştərxan Dövlət Universiteti, ABŞ-ın Botanika Bağları Cəmiyyəti, Türki­yənin Hacettepe, Ankara, Mustafa Kamal Atatürk universitetləri, İtaliyanın Milli Tədqiqat Şurası Davamlı Bitki Mühafizəsi İnstitutu, Rusiya, ABŞ, Türkiyə, İran, Gürcüstan və s. ölkələrin 60-dan çox digər elmi tədqiqat və təhsil müəssisələri, genbankları, nəbatat bağları, eləcə də beynəlxalq mərkəzləri ilə elmi əlaqələr inkişaf etdirilib.
Natiq bildirib ki, keçən il AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə bölmənin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Cənubi Koreyanın Seul Universi­teti ilə müştərək beynəlxalq laboratoriya və Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda İmmuno­fiziologiya və eksperimental transplantologiya laboratoriyası yaradılıb.
Bölmə institutlarının əməkdaşlarının 2018-ci ildə müxtəlif respublika və xarici beynəlxalq qrant layi­hələrində iştirak etdiyini deyən alim Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və bəzi xarici fondlar tərəfindən maliyyələşdirilən 58 layihə əsasında 32 xarici alimlə birgə tədqiqatlar aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində fəaliyyətlərin gücləndirildiyini qeyd edən akademik hesabat ilində bölmənin institutları ilə respublikanın tədris mərkəzləri arasında əməkdaşlığın davam etdirildiyini, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universitetinin və başqa ali təhsil müəssisələrinin müvafiq kafedraları ilə əlaqələrin inkişaf etdirildiyini nəzərə çatdırıb.
Bölmənin institutlarında elmi kadrların hazırlanmasından danışan alim qeyd edib ki, 2018-ci ildə doktoranturaya 18, magistraturaya 15 nəfər qəbul olunub, 82 doktorant, 139 dissertant elmi tədqiqatlarını davam etdirib, 14 elmlər və 30 fəlsəfə doktorluğu dissertasiyası müdafiə edilib, 11 elmlər, 12 fəlsəfə doktorluğu dissertasiyası müdafiəyə hazırlanıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademiklər - İbrahim Quliyev, İradə Hüseynova, AMEA-nın müxbir üzvləri - Əminağa Sadıqov, Oktay Qasımov, Nuru Bayramov, İlham Şahmuradov, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Şükürov, professor Amin Babayev və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Daha sonra hesabatın təsdiqi və AMEA-nın illik hesabatına əlavə edilməsinə dair qərar qəbul olunub.
Sonra iclasda AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilməsi haqqında qərar qəbul edilib.

Report of scientific and organizational activities of ANAS Division of Biological and Medical Sciences for 2018
ANAS Institute of Genetic Resources held next meeting of ANAS Presidium on January 25. First of all, ANAS President, academician Akif Alizadeh informed on issues on the agenda.
The event considered the issue of scientific and scientific-organizational activities of ANAS Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) for 2018. Employees of scientific institutions and organizations of the Division delivered reports on important scientific results obtained. Then, Academician-Secretary of the Division, academician Ahliman Amiraslanov delivered a report on the scientific and scientific-organizational activity of the DBMS for 2018. He said that, in their work in the reporting year, the scientific institutions of the Division relied on state programs, orders of the head of ANAS and the decisions of the Presidium.
Academician noted that, 255 research works on 91 topics covering 18 problems were carried out at the institutes of the Division at 461 stages. A number of multidisciplinary research programs were implemented by employees of scientific institutions. He added that, research was carried out in medical institutions outside the department, which covered 311 works, 140 topics and 31 problems, 296 research works on 106 topics covering 26 problems were continued in scientific and educational institutions of the agrarian profile.
Speaking about the d Division’s publishing activities, academician said that, 885 articles were published for 2018, 402 were published abroad, including 143 of them in journals with impact factor, 430 abstracts, 163 of which were published abroad , 17 books, 3 of which were published abroad, 19 monographs, 10 of which were published abroad, 15 textbooks and teaching aids. Ahliman Amiraslanov also added that last year the institutes of the Division received 10 patents, 1 of which was obtained from abroad, in the field of medicine 7 patents were received, 5 of which were foreign, scientific institutions of the agricultural profile received 36 patents, 5 of which are foreign.
Among events, speaker highlighted the 9th International Conference on "Research in photosynthesis and hydrogen energy in the name of sustainable development" and "Readings by academician Jalal Aliyev", which were held by ANAS, Division of Biological and Medical Sciences, Institute of Molecular Biology and Biotechnology ANAS and the International Society for Research in Photosynthesis. He added that, at the conference secretary of the International Society for Research in Photosynthesis, Professor Julian Eaton-Rai presented academician Jalal Aliyev Prize established to Professor Shenyang Zhian-Ren of the University of Okayama (Japan).
Speaking about the Division’s international relations, speaker noted that, were expanded scientific relations with organizations such as the Royal Botanic Gardens Kew (United Kingdom), the Free University of Berlin, Hanover, Frankfurt and Stuttgart Universities (Germany), the US Department of Agriculture, the Society of Botanical Gardens of the USA, Missouri Botanical Garden (USA), International Center for Agricultural Research in Dry Areas, International Center for the Improvement of Wheat and Corn, Wageningen University, and “Rijk Zwaan Breeding” (Kingdom of the Netherlands), National Institute for Agricultural Research of France, its centers in Bordeaux and Avignon, as well as the University of Montpellier, Institute of Gerontology of the Academy of Medical Sciences of Ukraine, Soil Institute after V.Dokuchayev (Russia), Central Siberian Botanical Garden of the Siberian Department of the Russian Academy of Sciences.
Noting that, in 2018 employees of the Division’s institutes participated in various national and foreign international competitions for grants, the scientist added that, based on 58 projects were funded by the Foundation for the Development of Science under the President of the Republic of Azerbaijan and some foreign foundations, joint research was conducted jointly with 32 foreign scientists.
Relations with relevant departments of Baku State University, Azerbaijan Medical University, Azerbaijan State Agrarian University, Azerbaijan State Pedagogical University, Sumgayit State University, etc. were developed.
Speaking about the training of scientific personnel in the institutes of the Division, the scientist noted that, in 2018 18 people entered the doctoral program, 15 - to the magistracy, 82 doctoral students and 139 disservers continued their research, 14 dissertations for the doctoral degree and 30 theses were defended for PhD degree, 11 theses for the degree of Doctor of science and 12 theses for PhD degree were prepared for the defense.
After listening the report were held discussions, it was decided to approve the report and include it in the annual report of ANAS.
Then, ANAS Presidium was adopted decision on making partial changes to the structure of the Institute of Dendrology of ANAS.