Lütfi Zadənin anım günüdür
Bu gün dünya şöhrətli azərbaycanlı alim, qeyri-səlis çoxluqlar nəzəriyyəsinin və qeyri-səlis məntiqin banisi, Kaliforniya Universitetinin professoru Lütfi Zadənin vəfatından bir il ötür.
Lütfi Rəhim oğlu Ələsgərzadə 1921-ci il fevralın 4-də Bakıda anadan olmuş, ibtidai təhsilini 16 saylı orta məktəbdə başa vurmuşdur. 1932-ci ildə Ələsgərzadələr ailəsi ata-baba yurdu Cənubi Azərbaycana köçmək məcburiyyətində qalmışlar. Burada orta təhsilini başa vuran Lütfi Zadə Tehran Universitetinin Elektrik mühəndisliyi fakültəsinə daxil olmuş, bu təhsil ocağını müvəffəqiyyətlə bitirdikdən sonra isə o, 23 yaşında Amerika Birləşmiş Ştatlarına gələrək, təhsilini Massaçusets Texnologiya İnstitutunda davam etdirmişdir. Onun dünya elminə məlum olan 6 mühüm nəzəriyyəsinin bünövrəsi də elə burada qoyulmuşdur.
L.Zadə 1944-cü ildən 1959-cu ilə qədər Massaçusets Texnologiya İnstitutunda və Kolumbiya Universitetində magistr, doktorluq elmi dərəcələrini almışdır. 1959-cu ildən Berkli Universitetində çalışmış, 1963-cü ildən isə "Elektrik mühəndisliyi və kompüter elmləri" kafedrasına rəhbərlik etmişdir. L.Zadə həmin universitetdə ömürlük professor və Soft Computing İnstitutunun direktoru kimi fəaliyyət göstərmişdir.
Azərbaycanlı alimə dünyada şöhrət qazandıran və istehsalatda geniş tətbiq edilən, eyni zamanda, dünya elmində inqilab hesab olunan qeyri-səlis məntiq (Fuzzy Logic) nəzəriyyəsi olmuşdur. Bu nəzəriyyə riyaziyyatın əsası olan ikili çoxluq anlayışına yeni ifadə verib: qeyri-səlis çoxluq. Elmdə qeyri-səlis ölçünün daxil edilməsi təbiətdə və cəmiyyətdə gedən proseslərin qeyri-müəyyənliyini daha adekvat nəzərə almağa imkan yaradıb. Hazırda Yaponiyanın “Mitsubishi“, “Toshiba“, “Sony“, “Canon“, “Sanyo“, “Nissan“, “Honda” və digər nüfuzlu şirkətləri qeyri-səlis məntiq texnologiyasından foto və videokameralar, paltaryuyan maşınlar, vakuum kimyəvi təmizləyicilərinin istehsalında, avtomobillərin, qatarların, sənaye proseslərinin idarə olunmasında geniş istifadə edirlər. Alim, həmçinin “Təəssüratlar nəzəriyyəsi”, “Sistemlər nəzəriyyəsi”, “Sözlə işləyən kompüter nəzəriyyəsi”, “Optimal süzgəclər nəzəriyyəsi” kimi dünya elminin inkişafında, onun yeni əsaslar üzərində qurulmasında mühüm rol oynamış elmi kəşflərin müəllifidir. Onun haqqında “Müasir elmin korifeyi”, “Dünya dahilərsiz yaşaya bilmir” adlı kitablar yazılmış, “Uzaq və yaxın Lütfi Zadə” sənədli filmi çəkilmiş, Lütfi Zadə irsi və Süni İntellekt Assosiasiyası, Lütfi Zadə adına Beynəlxalq Müasir Elmlər Akademiyası yaradılmışdır.
L.Zadənin məşhur vəziyyətlər fəzası, dinamik sistemlərin idarə olunma və müşahidə olunma nəzəriyyələri müasir idarəetmə elminin əsasını təşkil edir. ABŞ-ın Milli Kosmik Tədqiqatlar Mərkəzi (NASA) bu nəzəriyyələr əsasında idarəetmə sistemlərini tədqiq edir, layihələndirir və tətbiq edir.
Dünya şöhrətli alim sonuncu dəfə Bakıya 2008-ci ilin noyabrında “BakuTel” beynəlxalq telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları sərgi və konfransında iştirak etmək üçün gəlmişdi. L.Zadə AMEA Rəyasət Heyətində təşkil olunan tədbirdə iştirak etmiş, ona elmdə göstərdiyi xidmətlərə görə AMEA-nın fəxri diplomu təqdim olunmuşdu.
Lütfi Zadənin zəngin elmi fəaliyyəti Azərbaycan dövləti tərəfindən də hər zaman yüksək qiymətləndirilmiş, 2011-ci ilin fevralında Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə dünya şöhrətli alim texnologiyaların inkişafına verdiyi töhfələrlə mədəniyyətlərarası dialoqun qurulmasında göstərdiyi xidmətlərinə görə “Dostluq” ordeni ilə təltif edilmişdir.
AMEA Rəyasət Heyətinin 20 aprel 2016-cı il tarixdə keçirilmiş iclasında böyük alim “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı”na layiq görülüb.
O, 1989-cu ildə qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin sənayedəki uğurlarına görə Yaponiyanın elm adamlarına verdiyi ən yüksək mükafat – “Honda” mükafatı ilə təltif olunmuşdur.
Lütfi Zadə Berkli Universitetinin ömürlük professoru seçilmiş yeganə şəxs idi.
O, NASA və NATO-nun aparıcı mütəxəssisi idi. Həmçinin yaşadığı Berkli şəhərində öz adına olan “İnstitute Zadeh-ZİFT” İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna rəhbərlik edirdi. Məlumat üçün bildirək ki, Lütfi Zadə alman alimi Maks Plankdan sonra dünyada ikinci alimdir ki, sağlığında həm özünün, həm də nəzəriyyəsinin adını daşıyan elmi mərkəz mövcud idi.
L.Zadə bir çox xarici ölkə akademiyalarının üzvü idi. O, çox sayda mötəbər cəmiyyətlərin və fondların mükafatlarına layiq görülmüş, medallarla təltif edilmişdir. Onlarla xarici dövlət və ictimai təşkilatların fəxri doktoru idi. Dünya şöhrətli alim, həmçinin ABŞ Milli Mühəndislik Akademiyasının üzvü, fəxri akademiki seçilmişdir.
Lütfi Zadə həm də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun “İnformasiya Cəmiyyəti Problemləri” və “İnformasiya Texnologiyaları Problemləri” junallarının Fəxri baş redaktoru idi.
Qeyd edək ki, alimin nəşi öz vəsiyyətinə uyğun olaraq, Azərbaycana gətirilib və 1-ci Fəxri Xiyabanda dəfn edilib. Alimin vəfatının ildönümü ərəfəsində heykəltəraş, xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarov tərəfindən hazırlanmış qəbirüstü abidəsi ucaldılıb.

Lutfi Zadeh's Memory Day
Today is the anniversary of the death of world famous Azerbaijani scientist, the founder of the theory of fuzzy logic and fuzzy sets, Professor of University of California Lutfi Zadeh
Lutfi Rahim oglu Alaskarzade was born on February 4, 1921 in Baku, received his primary education in secondary school #16. In 1932 the Alaskarzade family was forced to move to their homeland South Azerbaijan. Having completed secondary education here, Lutfi Zadeh enrolled in the Faculty of Electrical Engineering of Tehran University.
After the successful completion of the university, he moved to the United States of America to continue his education at the Massachusetts Institute of Technology. The foundation of his world-known 6 important theories was laid here.
From 1944 to 1959 L.Zadeh received a Master's and Doctor's degree in the Massachusetts Institute of Technology and Columbia University. In 1959 he became a Professor at the University of Berkeley and since 1963 he headed the Department of Electrical Engineering and Computer Science. In this university L.Zadeh worked as professor and director of the Institute of Soft Computing.
World fame and glory to the Azerbaijani scientist was brought by the theory of fuzzy logic (Fuzzy Logic), which is considered revolutionary and is widely used all over the world. This theory gave new meaning to the concept of double sets - fuzzy sets and allowed many large companies to succeed in their technological developments. The scientist is also the author of such studies as "Theory of impressions", "System theory", "Theory of Optimal Filters", which played a large role in the development of science, its formation on new foundations.
Books "The Coryphaeus of Modern Science", "The World Cannot Exist without Geniuses" was devoted to the famous scientist, "Far and near Lutfi Zadeh" documentary has been shot and created the association "Zadeh's Legacy and artificial intelligence" and the International Academy of modern science Lutfi Zadeh.
His famous theory of the space of states and the theory of control and observation of dynamic systems forms the basis of modern management science. The US National Space Research Center (NASA) investigates, designs and applies control systems based on these theories.
The last time the world-famous scientist arrived in Baku in November 2008 to participate in the international exhibition and conference of telecommunications and information technologies "BakuTel". L.Zadeh also took part in the event organized in the Presidium of ANAS, in which he was awarded the Honorary Diploma of ANAS for merits in science.
Currently, such prestigious Japanese companies as Mitsubishi, Toshiba, Sony, Canon, Sanyo, Nissan, Honda and others use fuzzy technology in the production of photo and video cameras, washing machines, vacuum-chemical cleaners, driving, trains, industrial processes.
Let us note that in 1989, for successes in the theory of fuzzy logic in industry, L.Zadeh was awarded the highest Japanese award "Honda", which is awarded to Japanese scientists.
Lutfi Zadeh is the only person elected as a lifelong professor at the University of Berkeley.
He was a leading NASA and NATO specialist. He also headed the Institute of Information Technology "İnstitute Zadeh-ZİFT" in the city of Berkeley, in which he lived. For information, we will inform you that Lutfi Zadeh was the second scientist in the world after the German scientist Max Planck, whose name and the name of the theory, during his lifetime, had a scientific center.
L.Zadeh was a member of many foreign academies. He was awarded awards and medals of numerous honorary societies and foundations. He was an honorary doctor of public organizations and foreign countries. The world famous scientist was also elected a member and honorary academician of the National Engineering Academy of the United States, the Russian Academy of Natural Sciences.
It should be noted that the scientist's body, according to his will, was brought to Azerbaijan, and he was buried in the First Alley of Honorary Burial. On the eve of the anniversary of the death of an outstanding scientist, a tombstone was erected on his grave, prepared by the national artist, academician Omar Eldarov.