AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında zirehli jiletlərin və aksesuarların təqdimatı keçirilib
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) rezidenti “Buta Armor” MMC tərəfindən  zirehli jiletlərin və aksesuarların təqdimat mərasimi keçirilib.
Mərasimdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, AMEA-nın İşlər İdarəsinin rəisi, siyasi elmlər doktoru Fətəli Abdullayev, Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, Bolqarıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nikolay Yankov, Bolqarıstan-Azərbaycan Ticarət Palatasının sədri Dimitar Bratanov, “EPC Group” MMC-nin prezidenti Reza Vəziri, "Mars Armor" LTD şirkətinin direktoru Plamen Taşkov və digər şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-nin direktoru, i.ü.f.d. Nazim Şükürov açaraq YT Parkın Prezident İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, parkın yaradılmasında əsas məqsəd iqtisadiyyatın davamlı inkişafına və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə, elmi tədqiqatların aparılmasına və yeni texnologiyaların işlənilməsi üzrə müasir komplekslərin yaradılmasına dövlət dəstəyini daha da artırmaqdır.
Son zamanlarda YT Parkda müdafiə təyinatlı sahələr və digər istiqamətlərdə bir sıra mühüm layihələrin həyata keçirildiyini deyən N.Şükürov istehsal edilən bir sıra məhsulların tezliklə bazara çıxarılmasının nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev akademiyanın biliklər iqtisadiyyatının qurulması istiqamətindəki islahatlarından söz açaraq, burada innovasiya fəaliyyətinin effektiv mexanizm əsasında aparılması üçün dünya təcrübəsinin tətbiq edildiyini bildirib. Bu məqsədlə islahatların davam etdirildiyini deyən akademik elmi-tədqiqat işlərinin istehsalata transfer edilməsi, texnoloji, elmtutumlu milli məhsulların istehsalı və intellektual biznesin formalaşdırılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü söyləyib.
Daha sonra AMEA-nın İşlər İdarəsinin rəisi, siyasi elmlər doktoru Fətəli Abdullayev çıxış edərək bildirib ki, son illərdə YT Parkın imkanları sayəsində Azərbaycan elminin innovativ yüksək texnologiya məhsullarının hazırlanmasına əlverişli mühit formalaşıb və elm-sənaye-dövlət üçübucağı yaranıb. F.Abdullayev hazırda parkın ərazisində Azərbaycan istehsalı olan ixrac potensiallı yüksək texnologiya məhsullarının hazırlandığını, o cümlədən kiçik və orta sahibkarlığın inkişaf etdirilməsində və milli iqtisadiyyatda elmin payının artırılmasında önəmli işlərin görüldüyünü söyləyib.
“EPC Group” MMC-nin prezidenti Reza Vəziri isə çıxışında elm və istehsalatın birgə tətbiqinin elmi araşdırmaların bazarın tələbatına uyğunlaşdırılması baxımından əhəmiyyətli olduğunu deyib, bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən mütəxəssislərə nailiyyətlər arzulayıb.
Tədbirdə Bolqarıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri vəzifəsini icra edən Yanko Yanakiev və Bolqarıstan-Azərbaycan Ticarət Palatasının sədri Dimitar Bratanov çıxış edərək iki ölkə arasında münasibətlərin möhkəm təməl üzərində qurulduğunu, bütün istiqamətlərdə birgə fəaliyyətin səmərəli olacağını bildiriblər.
Daha sonra "Mars Armor" LTD şirkətinin direktoru Plamen Taşkov rəhbərlik etdiyi qurum haqqında məlumat verib, zirehli jiletlərin məhsul çeşidləri və istehsal prosesini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, burada dünya standartlarına cavab verən zirehli jiletlərin və aksesuarların istehsalı nəzərdə tutulur.

Flak jacket and accessories were presented at ANAS High Technology Park
Vice-President of ANAS, academician Dilgam Tagiyev, chief of Office of Administration of ANAS, doctor of political sciences Fatali Abdullayev, academician-secretary of Earth Sciences Department, academician Fakhraddin Gadirov, Bulgarian Ambassador to Azerbaijan Yanko Yanakiev, Chairman of Azerbaijan Chamber of Commerce Dimitar Bratanov, president of “EPC” Group LLC Reza Vaziri, director of “Mars Armor” LTD Plamen Taskov and others.
The event was opened by Director of ANAS High Technology Park, Ph.D. Nazim Shukurov and he noted that the HT Park was established by the Decree of President Ilham Aliyev dated 8 November 2016. He said that the main purpose of the park was to further strengthen the state support for the sustainable development and competitiveness of the economy, the expansion of innovative and high-tech areas based on modern scientific and technological achievements, scientific research and the creation of modern technologies for the development of new technologies.
Noting that a number of important projects have been implemented in the YT Park recently in defense and other areas, Shukurov said that a number of products are expected to be launched soon.
Academician Dilgeram Tagiyev, vice-president of ANAS, spoke about reforms of the academy in the field of knowledge economy. The world practice is applied here to implement innovative activity on an effective mechanism. Reforms are continuing for this purpose and important work is being done to transfer the academic research work to production, the production of technological, national products and the formation of intellectual business, the speaker underlined.
Chiuef of the Office of Administration of ANAS, Doctor of Political Sciences Fatali Abdullayev said that in recent years thanks to the capabilities of the HT Park, the Azerbaijani science has created a favorable environment for the production of innovative high-tech products and the science-industry-state triad has emerged.
President of “EPC Group” Reza Veziri said that joint implementation of science and production is important for bringing scientific research to market needs and wished success to specialists working in this direction.
Yanko Yanakiev, Bulgaria's ambassador to Azerbaijan and Dimitar Bratanov, chairman of the Bulgaria-Azerbaijan Chamber of Commerce, said the relations between the two countries were built on a solid foundation and that joint activities in all areas would be fruitful.
Later, Plamen Taskov, director of “Mars Armor” LTD, informed about the organization he was leading out and spoke about the flak jackets and the production process. He said that the production of flak jackets and accessories that meet the world standards is envisaged.