Monqolustan Respublikasının paytaxtı Ulan-Bator şəhərində VII beynəlxalq Altay topluluqları konfransı keçirilib.
Tədbir Türkiyə Altay Topluluqları Qurumu, Monqolustan Elmlər Akademiyası və Monqolustan Texnologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Monqolustan, Türkiyə, Rusiya, Çin, Hindistan, Yaponiya, Cənubi Koreya, Qazaxıstan, Vyetnam və Qırğızıstandan alimlərin qatıldığı tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli təmsil edib.
İ.Həbibbəyli tədbirdə “Gəmiqaya-Qobustan qayaüstü rəsmlərindən Orxon yazılarınadək” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə Gəmiqaya-Qobustan qayaüstü rəsmlərindəki piktoqraflar və damğaların ümumtürk yazı mədəniyyətinin formalaşmasındakı rolundan və Orxon abidələrində Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyəti ilə səsləşən motivlərdən bəhs olunub.
Azərbaycanlı alim tədbirdə Beynəlxalq Monqolşünaslar Assosiasiyasının üzvü seçilib.
İ.Həbibbəyli daha sonra Monqolustan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Duqer Reqdellə görüşüb. Görüşdə iki ölkənin ali elmi qurumu arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi müzakirə edilib, həmçinin Bakıda və Ulan-Batorda Orxon yazılı abidələrinə və ortaq tarixi problemlərə həsr olunan birgə elmi tədbirlərin keçirilməsi barədə razılığa gəlinib.
Monqolustanda keçirilən tədbirlər çərçivəsində AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutuilə Monqolustan EA-nın Dil və Ədəbiyyat İnstitutu arasında qarşılıqlı əlaqələrə dair müqavilə imzalanıb. Müqaviləni Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli və Monqolustan EA-nın Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, professor Gadamba Bilqudey imzalayıblar.
İsa Həbibbəyli, o cümlədən tanınmış monqol şairi və ədəbiyyatşünası, professor Dojooqiyn Sedevlə də görüşüb.
AMEA-nın vitse-prezidenti daha sonra Monqolustandakı məşhur Bilgə Kağan, Gültegin və Tonyukuq məzarüstü Orxon yazılı abidələrilərini ziyarət edib.

Вице-президент НАНА провёл ряд встреч в Монголии
В организации мероприятия приняли участие Турецкая организация сообществ Алтая, Академия наук Монголии и Институт технологий Монголии.
На мероприятии, в котором приняли участие учёные из Монголии, Турции, России, Китая, Индии, Японии, Южной Кореи, Казахстана, Вьетнама и Киргизии, нашу страну представлял вице-президент НАНА, академик Иса Габбибейли.
И. Габбибейли выступил с докладом на тему «От наскальных рисунков Гамигая - Гобустан до Орхонской письменности». В докладе рассказано о роли пиктографов на наскальных рисунках Гамигая-Гобустан в формировании культуры письма, и о мотивах в Орхонских памятниках, созвучных с литературой и культурой Азербайджана.
Азербайджанский учёный был избран членом Международной ассоциации монголоведов.
Затем И. Габбибейли встретился с президентом Академии наук Монголии, академиком Дугером Редгеллом. На встрече стороны обсудили дальнейшее расширение связей между высшими научными учреждениями двух стран, а также согласились провести совместные научные мероприятия, посвящённые письменным памятникам Орхона и общим историческим проблемам в Баку и Улан-Баторе.
В рамках, проведённых мероприятий в Монголии было подписано соглашение о взаимном сотрудничестве между Институтом литературы НАНА и Институтом языка и литературы АН Монголии. Соглашение было подписано директором Института литературы НАНА, академиком Исой Габбибейли и директором Института языка и литературы АН Монголии, профессором Гадамбой Билгудеем.
Также Иса Габбибейли встретился с известным монгольским поэтом и литературоведом, профессором Дожогийном Седейлом.
Вице-президент НАНА далее посетил памятники Орхонской письменности на могилах известных Бильге Кагана, Гюльтекина и Тоньюкуга.