Monqolustan Respublikasının paytaxtı Ulan-Bator şəhərində VII beynəlxalq Altay topluluqları konfransı keçirilib.
Tədbir Türkiyə Altay Topluluqları Qurumu, Monqolustan Elmlər Akademiyası və Monqolustan Texnologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Monqolustan, Türkiyə, Rusiya, Çin, Hindistan, Yaponiya, Cənubi Koreya, Qazaxıstan, Vyetnam və Qırğızıstandan alimlərin qatıldığı tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli təmsil edib.
İ.Həbibbəyli tədbirdə “Gəmiqaya-Qobustan qayaüstü rəsmlərindən Orxon yazılarınadək” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə Gəmiqaya-Qobustan qayaüstü rəsmlərindəki piktoqraflar və damğaların ümumtürk yazı mədəniyyətinin formalaşmasındakı rolundan və Orxon abidələrində Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyəti ilə səsləşən motivlərdən bəhs olunub.
Azərbaycanlı alim tədbirdə Beynəlxalq Monqolşünaslar Assosiasiyasının üzvü seçilib.
İ.Həbibbəyli daha sonra Monqolustan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Duqer Reqdellə görüşüb. Görüşdə iki ölkənin ali elmi qurumu arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi müzakirə edilib, həmçinin Bakıda və Ulan-Batorda Orxon yazılı abidələrinə və ortaq tarixi problemlərə həsr olunan birgə elmi tədbirlərin keçirilməsi barədə razılığa gəlinib.
Monqolustanda keçirilən tədbirlər çərçivəsində AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutuilə Monqolustan EA-nın Dil və Ədəbiyyat İnstitutu arasında qarşılıqlı əlaqələrə dair müqavilə imzalanıb. Müqaviləni Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli və Monqolustan EA-nın Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, professor Gadamba Bilqudey imzalayıblar.
İsa Həbibbəyli, o cümlədən tanınmış monqol şairi və ədəbiyyatşünası, professor Dojooqiyn Sedevlə də görüşüb.
AMEA-nın vitse-prezidenti daha sonra Monqolustandakı məşhur Bilgə Kağan, Gültegin və Tonyukuq məzarüstü Orxon yazılı abidələrilərini ziyarət edib.

Vice-President of ANAS held several meetings in Mongolia
The event was organized jointly by the Turkish Altai Community Association, the Mongolian Academy of Sciences and the Mongolian Technological Institute.
The event attended by scientists from Mongolia, Turkey, Russia, China, India, Japan, South Korea, Kazakhstan, Vietnam and Kyrgyzstan Azerbaijan represented by Vice President of ANAS, academician Isa Habibbayli.
I.Habibbeyli delivered a report on "From Gamigaya-Gobustan rock paintings to Orxon writings".
The report describes the role of pictographs in the rock paintings of Hamigaya-Gobustan in the formation of the culture of writing, and about the motives in the Orkhon monuments, consonant with the literature and culture of Azerbaijan.
The Azerbaijani scientist was elected a member of the International Association of Mongolians.
Then, I.Habbeyli met with the President of the Academy of Sciences of Mongolia, academician Duger Redgell. At the meeting, the sides discussed further expansion of ties between the higher scientific institutions of the two countries, and also agreed to hold joint scientific events dedicated to Orkhon's written monuments and common historical problems in Baku and Ulaanbaatar.
Within the framework of the events held in Mongolia, an agreement was signed on mutual cooperation between the Institute of Literature of ANAS and the Institute of Language and Literature of the Academy of Sciences of Mongolia. The agreement was signed by the Director of the Institute of Literature of ANAS, Academician I.Habibbeyli and the Director of the Institute of Language and Literature of the Academy of Sciences of Mongolia, Professor Gadamba Bilgudei.
Also, Isa Gabbeyli met with the famous Mongolian poet and literary critic, Professor Dojogin Sedale.
The vice-president of ANAS also visited the monuments of the Orkhon writing on the graves of famous Bilge Kagan, Gultekin and Tonyukug.