AzScienceNet və AzEduNet şəbəkələri arasında əlaqələr genişləndirilir
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Azərbaycan Təhsil Şəbəkəsinin (AzEduNet) direktoru Natiq Yəhyayev, icraçı direktoru Renat Vitkalov və satış və marketinq üzrə direktoru Fariz Musayev ilə müşavirə keçirilib.
Tədbirdə institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov ölkədə elm və təhsil sahələrinin inteqrasiyasında AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin böyük imkanlara malik olduğunu söyləyib, AMEA və Təhsil Nazirliyi arasında bu istiqamətdə işgüzar əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu qeyd edib. Bildirib ki, AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələri ilə yanaşı, ölkənin təhsil müəssisələri də institutun AzScienceNet şəbəkəsi və Data Mərkəzin xidmətlərindən yararlanmaq imkanlarına malikdir.
Direktor müavini AzScienceNet-in beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyası istiqamətində görülən işlərdən söz açaraq qeyd edib ki, bu məqsədlə institut Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına xidmət göstərən GEANT şəbəkəsinə qoşulub. AzScienceNet ölkəmizi GEANT Assosiasiyasında, həmçinin onun layihələrində təmsil edərək 40-dan çox ölkə ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurub.
R.Ələkbərovun sözlərinə görə, AzScienceNet və AzEduNet şəbəkələri arasında inteqrasiyanın təmin olunması nəticəsində ali məktəblər və digər təhsil qurumlarının alim və mütəxəssisləri, doktorant və dissertanlarının GEANT şəbəkəsi tərəfindən təqdim olunan çoxsaylı xidmətlərindən istifadəsinə geniş imkanlar yaradılıb.
Artıq ölkəmizin 13 ali məktəbinin AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulduğunu deyən direktor müavini digər ali məktəblərdə bu istiqamətdə işlərin davam etdirildiyini vurğulayıb. Alim qeyd olunan işlər çərçivəsində ölkəmizin ali təhsil müəssisələrinə fiber-optik əlaqə kanallarının çəkilməsi, virtual hesablama resurslarının verilməsi, “Cloud Computing” və digər xidmətlərdən istifadə, GEANT şəbəkəsi daxilində yüksəksürətli internetə çıxışın təmin olunması məqsədilə IP-giriş imkanlarının verilməsi istiqamətində tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AzEduNet-in icraçı direktoru R.Vitkalov müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının geniş tətbiqi ilə tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, təhsil sisteminin informasiyalaşdırılması və İKT infrastrukturunun inkişafı sahəsində ölkəmizdə əhəmiyyətli tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. O, həmçinin GEANT ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının əhəmiyyətindən danışaraq qeyd edib ki, AzScienceNet şəbəkəsi vasitəsilə GEANT-a qoşulma Azərbaycan təhsil müəssisələrində aparılan elmi tədqiqatların səmərəliliyinin artırılmasında böyük rola malikdir.
Sonda müzakirələr aparılıb, çoxsaylı suallar cavablandırılıb. Yaxın zamanda ali məktəblərin İT-mütəxəssislərinə GEANT şəbəkəsi tərəfindən təqdim olunan xidmətlərdən istifadə qaydalarının izah olunması məqsədilə treninqlərin keçirilməsinə dair razılıq əldə olunub.

Расширяются связи между сетями AzScienceNet и AzEduNet
27 июля в Институте информационных технологий НАНА состоялась встреча между директором образовательной сети Азербайджана (AzEduNet) Натигом Яхьяевым, исполнительным директором Ренатом Виткаловым и директором по продажам и маркетингу Фаризом Мустафаевым.
Заместитель директора по технологиям, доктор философии по техническим наукам, доцент Рашид Алекперов, сказал, что научная компьютерная сеть AzScienceNet имеет большой потенциал в интеграции науки и образования в стране и отметил, что в этом направлении было создано сотрудничество между НАНА и Министерством образования. Он отметил, что наряду с научно-исследовательскими институтами НАНА, также образовательные учреждения страны имеют возможность воспользоваться услугами института AzScienceNet и Центра данных.
Рассказав о работе, проделанной для интеграции в международную научную среду, заместитель директора отметил, что для этой цели институт присоединился к сети GEANT, которая обслуживает все научные и образовательные учреждения в Европе. Представляя нашу страну в ассоциации GEANT, а также в её проектах, “AzScienceNet” наладил связи по сотрудничеству с более 40 странами.
По словам Р. Алакперова в результате обеспечения интеграции между сетями AzScienceNet и AzEduNet учёным и специалистам высших учебных заведений, а также других образовательных учреждений, докторантам и диссидентам был предоставлен широкий спектр услуг, предоставляемых сетью GEANT. Он добавил, что к сети AzScienceNet присоединились уже 13 высших учебных заведений нашей страны, и отметил, что работа в этом направлении продолжается и в других высших учебных заведениях. Учёный отметил, что были приняты меры по обеспечению доступа к высокоскоростному интернету в сети GEANT, использованию фибер-оптических каналов связи, обеспечению виртуальных вычислительных ресурсов, использованию Cloud Computing и других услуг в высших учебных заведениях нашей страны.
Выступивший далее исполнительный директор Р.Виткалов, дал знать, что проводятся значительные меры в нашей стране в сфере развития инфраструктуры ИКТ и информатизации образовательной системы, повышения качества образования за счёт внедрения современных информационно-коммуникационных технологий. Он также отметил важность налаживания сотрудничества с GEANT и что присоединение GEANT через сеть
AzScienceNet играет большую роль в повышении эффективности научных исследований, проводимых в учебных заведениях Азербайджана.
В конце провели обсуждения, были даны ответы на многие вопросы. Было получено соглашение о проведении в ближайшее время тренингов специалистам информационных технологий в высших учебных заведениях, по использованию услуг, предоставляемых сетью GEANT.