AMEA Rəyasət Heyətinin yeni tərkibdə ilk iclası keçirilib
Öncə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyi münasibətilə keçirilmiş müsabiqənin qaliblərinə mükafatları təqdim edib. Müsabiqənin nəticələrinə əsasən 14 gənc alim mükafatlandırılıb.
Sonra “Magistr – 2018” müsabiqəsinin qaliblərinə mükafatlar təqdim edilib.
İclasda müzakirəyə çıxarılan ilk elmi-təşkilati məsələ 2018-2023-cü illərdə AMEA-nın qarşısında duran vəzifələr haqqında olub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik Akif Əlizadə bildirib ki, AMEA-da elmi-texniki potensialın daha da inkişaf etdirilməsi, elm, təhsil və iqtisadiyyat arasında əlaqələrin gücləndirilməsi qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir. Qeyd edib ki, AMEA beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsini, nanotexnologiyalar, kiber-fiziki sistemlər, süni intellekt eləcə də başqa elm sahələrində tədqiqat proqramlarının işlənməsini və elmin inkişafı üçün mühüm tədbirlərin həyata keçirilməsini başlıca hədəf kimi qarşıya qoymalıdır.
AMEA rəhbəri “Azərbaycan elminin inkişaf doktrinası” layihəsindən də danışıb. Layihədə elmin idarə edilməsi, təşkili və maliyyələşdirilməsi sistemlərinin təkmilləşdirilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmi tədqiqatların prioritetlərinin ölkənin sosial-iqtisadi, mədəni-ictimai problemlərinin həllinə yönəldilməsi, elmlə təhsilin inteqrasiyası, elmin normativ-hüquqi bazasının və informasiya təminatının gücləndirilməsi, elmi işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu deyib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AMEA Rəyasət Heyəti üzvləri arasında vəzifə bölgüsü ilə bağlı olub. Akademiyanın iyunun 8-də keçirilən Ümumi yığıncağında seçilmiş AMEA-nın prezidenti və AMEA Rəyasət Heyətinin yeni tərkibdə üzvləri arasında vəzifə bölgüsü qərarla təsdiq edilib.
Sonra AMEA-nın professorlarının koordinasiya şurasının yaradılması məsələsi müzakirə olunub. Bildirilib ki, şuranın yaradılmasında məqsəd AMEA-nın  professorları üçün müəyyən edilmiş  vəzifələrin icrasını təmin etmək, həmçinin AMEA professorlarının Akademiyanın elmi və elmi-təşkilati həyatında daha yaxından iştirakına nail olmaqdır. İclasın qərarına əsasən şura yaradılıb. Onun əsasnaməsinin hazırlanması barədə tapşırıq verilib.
Növbəti məsələ AMEA Rəyasət Heyətinin fəaliyyətinin səmərəliliyinin artırılması haqqında olub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA rəhbəri fəaliyyətin müasir tələblər səviyyəsində təkmilləşdirilməsi üçün bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsinin zəruri olduğunu bildirib. Akademik müzakirəyə təqdim edilən məsələlərin AMEA Nizamnaməsi ilə müəyyən edilmiş Rəyasət Heyətinin fəaliyyət istiqamətlərinə, müasir dünyanın elmi çağırışlarına, ölkəmizin elmi fəaliyyət sahəsində həyata keçirdiyi siyasətə, Akadmemiyada həyata keçirilən islahatların prinsiplərinə uyğun olmasının vacibliyini vurğulayıb.
Daha sonra Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı Prezident İlham Əliyevin 14 noyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrasını təmin etmək məqsədi ilə bir sıra tapşırıqlar verilib.
Digər qərarla AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun Elmi şurasının tərkibinə qismən dəyişiklik edib. Bundan əlavə, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Elmi şurasının yeni tərkibi təsdiq edilib.

The first meeting of Presidium of ANAS was held in new composition
Academician Akif Alizadeh, president of ANAS, presented awards to the winners of the competition, dedicated to the 95th anniversary of the national leader Heydar Aliyev. According to the results of the contest, 14 young scientists were awarded.
Then the winners of the "Master-2018" competition were awarded.
The first scientific-organizational issue discussed at the meeting was about the tasks facing ANAS in 2018-2023. Academician Akif Alizade said that further development of scientific and technical potential of ANAS, strengthening of relations between science, education and economy is one of the main tasks. He noted that the ANAS should put forward the expansion of international scientific relations, the development of nanotechnologies, cyber-physical systems, artificial intelligence, as well as the development of research programs in other fields of science and the implementation of important measures for the development of science.
The head of ANAS also spoke about the "Doctrine of Development of Science of Azerbaijan" project. The project aims at improving the management, organization and financing of science, preparation of highly qualified staff, directing the priorities of scientific research to the socio-economic, cultural and social problems of the country, integration of science and education, strengthening the normative-legal base and information provision, improving the social security of scientific workers.
The next issue on the agenda was related to the division of duties among members of the Presidium of ANAS. The distribution of tasks among the new members of ANAS Presidium and members of ANAS, elected at the General Meeting of the Academy on June 8, has been approved.
Then the issue of coordinating council of ANAS professors was discussed. It was noted that the purpose of the council is to ensure the fulfillment of the tasks set for the professors of ANAS, as well as to ensure the closer participation of ANAS professors in the scientific and scientific-organizational life of the Academy. According to the decision of the meeting, the board was established.
The next question was about the effectiveness of the activity of the Presidium of ANAS. Speaking on the issue, the head of ANAS said that it is necessary to implement a number of measures to improve the activity at the level of modern requirements. He emphasized the importance of the issues submitted to the academic discussion in accordance with the directions of the Presidium of the ANAS, the scientific challenges of the modern world, the policy carried out by our country in the field of scientific activity and the principles of reforms implemented in academy.
Later, a number of assignments were given to ensure the implementation of the tasks arising from the Decree of President Ilham Aliyev dated 14 November 2017 on the occasion of the 100th anniversary of Baku State University.
A partial change has been made in the composition of the Scientific Council of the Institute of Geology and Geophysics of ANAS. In addition, the new composition of the Scientific Council of the Institute of Archeology and Ethnography was approved.