İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları keçirilir
Məlumdur ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 15 yanvar 2003-cü il tarixli qərarına əsasən respublika üzrə doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilir.
Hər il olduğu kimi, cari ildə də fevral ayından başlayaraq institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) imtahanlara hazırlıq məqsədilə doktorant və dissertantlar üçün müxtəlif müddətli kurslar təşkil olunub. Bu kurslarda informatikanın nəzəri və praktiki əsasları tədris olunub. Elmi tədqiqatçılar üçün sınaq imtahanları keçirilib, imtahanın ümumi qaydaları haqqında zəruri məlumatlar verilib.
Bu gündən etibarən TİM-də informatika fənni üzrə doktorluq imtahanlarına start verilib. Bu sessiya ərzində ümumilikdə 600-ə yaxın elmi tədqiqatçının imtahan verəcəyi gözlənilir. İmtahanlar iyulun 6-dək davam edəcək.
Cari ilin iyul ayının 4 və 6-da Gəncə və Naxçıvan bölgələrində yaşayan elmi tədqiqatçılar üçün informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları İnternet üzərindən distant formada keçiriləcək. İmtahan prosesinə TİM-də quraşdırılmış video-müşahidə sistemi vasitəsilə nəzarət ediləcək.
Qeyd edək ki, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin Sərəncamına əsasən, 2016-cı ildən regional ali təhsil və elmi-tədqiqat müəssisələrinin doktorant və dissertantlarının informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları test texnologiyaları əsasında İnternet üzərindən distant formada keçirilir.

Started doctoral exams of doctoral students and candidates for a degree in computer science
ANAS Institute of Information Technology of ANAS started doctoral exams of doctoral students and candidates for a degree in computer science.
Since September 2016, in order to prepare for the exams at the Training and Innovation Centre (TIC) of the Institute a variety of courses for doctoral students and candidates were organized. These courses were taught theoretical and practical foundations of computer science. Conducted test exams for researchers, given the necessary information on the general rules of the exam.
Today, the TIC has started the doctoral exam in computer science. About 600 scientific researchers are expected to participate in this session. Examinations will last till July 6. Note that, TIC oversights the exam process through a system of video surveillance due to ensure transparency.
For researchers living in Ganja and Nakhchivan regions, doctoral exam in computer science will be held on July 4 and 6 is done in a distance form via the Internet.
It should be noted that, according to the Order of the President of ANAS, Academician Akif Alizadeh, from this year doctoral examinations in computer science for doctoral students and dissertators of regional universities and research institutions are conducted using test technologies in a distance form via the Internet.