AMEA YT Parkda Avropa İttifaqının TAİEX layihəsinin ekspertləri ilə görüş keçirilib
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) Avropa İttifaqının Texniki Yardım və İnformasiya Mübadiləsi (TAİEX) layihəsinin ekspertləri ilə görüş keçirilib.
Məqsəd Azərbaycan ali təhsil sistemində tədqiqat və innovasiya siyasətinin idarə olunmasının gücləndirilməsidir.
Görüşdə AMEA YT Parkın direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev, müəssisənin direktor müavini, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Elxan Bayramov, AR Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi Nəzrin Bağırova, Rumıniya Milli Siyasi Araşdırmalar və Dövlət İdarəetmə Universitetinin şöbə müdiri Mihai Paunesku və Litva Tədris Elmləri Universitetinin Riyaziyyat, informatika və fizika kafedrasının müəllimi Gintaras Arbutavikius iştirak ediblər.
Tədbirdə V.Babayev çıxış edərək TAİEX-lə əməkdaşlığın ölkəmizdə müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan yüksək texnologiyalar sahəsinin inkişafına təkan verəcəyini vurğulayıb.
Sonra Mihai Paunesku tədqiqat və innovasiyaların idarə edilməsi, Rumıniyanın bu sahədə mövcud vəziyyəti, performans maliyyələşdirilməsi, tədqiqat, tədris qiymətləndirilməsi və metodlarından bəhs edib.
Daha sonra çıxış edən Gintaras Arbutavikius Litvanın tərcübəsi, şirkətlər üçün təlim ehtiyaclarının tədqiqi və biznes təşkilatlarında tədqiqat problemlərindən söz açıb.
Sonda qonaqlar Texnoparkın ərazisi ilə tanış olub, burada yaradılan şərait, rezidentlərin fəaliyyəti barədə məlumat alıblar.

В ПВТ НАНА состоялась встреча экспертов проекта TAIEX Европейского союза
В Парке высоких технологий (ПВТ) НАНА состоялась встреча с экспертами проекта технического содействия и обмена информацией (TAIEX) Европейского союза.
Целью является усиление управления научно-инновационной политикой в системе высшего образования Азербайджана.
Во встрече приняли участие директор ПВТ НАНА, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев, заместитель директора учреждения, доктор философии по аграрным наукам Эльхан Байрамов, представитель Министерства образования Назрин Багирова, завотделом Университета национальных политических исследований и государственного управления Румынии Михай Паунеску, преподаватель кафедры математики, информатики и физики Литовского университета образовательных наук Гинтарас Арбутавикиус.
В.Бабаев подчеркнул, что сотрудничество с TAIEX придаст импульс развитию в нашей стране высоких технологий, основанных на современных научно-технических достижениях.
Затем Михай Паунеску рассказал об управлении исследованиями и инновациями, современном состоянии этой сферы в Румынии, оценке исследований и обучения и ее методах.
Далее, выступив, Гинтарас Арбутавикиус рассказал о литовском опыте, исследованиях учебных потребностей для компаний и проблемах исследований в бизнес-организациях.
В заключение визита гости ознакомились с территорией ПВТ, получили информацию о созданных здесь условиях и деятельности резидентов.