Dövlətlərarası “Birlik ulduzları” mükafatının təqdim edilməsi üzrə Şura incəsənət, elm və təhsil sahəsində mühüm nailiyyətlərə görə 2017-ci ilin laureatlarını elan edib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Nərgiz Paşayeva elm sahəsində “Birlik ulduzları” mükafatına layiq görülüb.
Münsiflər heyətinin qərarı ilə mükafatlara səkkiz namizəd layiq görülüb. Laureatlar arasında SSRİ Xalq artisti, alt alətində çalan və dirijor Yuri Başmet (Rusiya), skripkaçı Ayman Musaxacayeva (Qazaxıstan), şair Nizom Kosim (Tacikistan), ədəbiyyatşünas Abdıldajan Akmataliyev (Qırğızıstan), bir idmançı – belaruslu biatlonçu Darya Domraçeva və başqaları var.
Mükafatlar MDB İştirakçısı olan dövlətlərin yaradıcı və elmi ziyalılarının iyunun 19-20-də Astanada keçiriləcək XIII forumunda təntənəli mərasimdə təqdim olunacaq.

Вице-президент НАНА, академик Наргиз Пашаева удостоена премии «Звезды Содружества»
Совет по присуждению межгосударственной премии «Звезды Содружества» за выдающиеся достижения в области искусства, науки и образования определил лауреатов 2017 года, сообщила в субботу пресс-служба Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств - участников СНГ (МФГС).
Вице-президент Национальной Академии наук Азербайджана, академик Наргиз Пашаева удостоена премии «Звезды Содружества» в области науки.
«Решением жюри премии присуждены восьми соискателям», - говорится в сообщении. Среди деятелей искусства лауреатами объявлены народный артист СССР, альтист и дирижер Юрий Башмет (Россия), скрипачка Айман Мусахаджаева (Казахстан), поэт Низом Косим (Таджикистан), литературовед Абдылдажан Акматалиев (Кыргызстан) и др. В числе лауреатов названа и спортсменка - биатлонистка Дарья Домрачева (Беларусь).
Торжественная церемония награждения состоится на XIII Форуме творческой и научной интеллигенции государств - участников СНГ. Он пройдет 19-20 июня в Астане.