Birinci Azərbaycan-Rusiya beynəlxalq qrant müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu (EİF), Federal dövlət büdcə təşkilatı “Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondu” (RFTF) və AMEA arasında imzalanmış əməkdaşlıq haqqında üçtərəfli saziş çərçivəsində 2017-ci il martın 28-də elan olunmuş birinci Azərbaycan-Rusiya üçtərəfli birgə beynəlxalq qrant müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün layihələr 2017-ci il martın 28-dən iyunun 29-dək qəbul olunub. Layihələr Elmin İnkişafı Fondunun yaratdığı innovativ texnologiya olan “e-QRANT”=“Qrant layihələrinin Elektron İdarəolunması Sistemi” vasitəsilə təqdim edilib. Nəticələr Elmin İnkişafı Fondu və Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondunun Birgə Komissiyasında da müzakirə olunub.
Birinci Azərbaycan-Rusiya birgə beynəlxalq qrant müsabiqəsi üzrə ümumi maliyyələşdirilmə həcmi 2 milyon 630 min manat olmaqla 20 qalib layihə müəyyənləşdirilib. Uğur dərəcəsi (daxil olan və qalib olan layihələrin sayı üzrə) 28.76% olub və bu rəqəm beynəlxalq təcrübəyə uyğundur. Multidissiplinar və tətbiqi xarakterli tədqiqatlara, müxtəlif akademik və təhsil qurumlarından, sahə elmi-tədqiqat institutlarından olan alim və mütəxəssislər tərəfindən yerinə yetirilməsi planlaşdırılan elmi-tədqiqat mövzuları üzrə təqdim olunmuş layihələrə elmi ekspertizanın nəticələri əsasında seçim zamanı üstünlük verilib.
Müsabiqə üzrə qalib layihələr AMEA-nın Fizika, Riyaziyyat və Mexanika, İnformasiya Texnologiyaları, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Aşqarlar Kimyası, Neft-Kimya Prosesləri, Geologiya və Geofizika, Neft və Qaz, Botanika, Fiziologiya, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Arxeologiya və Etnoqrafiya institutlarında, Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında, Naxçıvan Bölməsinin Batabat Astrofizika Rəsədxanasında, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində, həmçinin Milli Aviasiya Akademiyası, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutu, “Azərkosmos” ASC, Alternativ və Bərpa olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzində yerinə yetiriləcək.
Azərbaycan alimləri Rusiya EA Fizika-Texnologiya İnstitutu, Yer Maqnetizmi, İonosferi və Radiodalğaların Yayılması İnstitutu, Baş (Pulkovo) Rəsədxana, İnformasiyanın Ötürülmə Problemləri İnstitutu, Yer Fizikası İnstitutu, Bitkilərin Fiziologiyası İnstitutu, Biologiyanın Fundamental Problemləri İnstitutu, Rusiya EA Sibir Bölməsinin Energetika Sistemləri İnstitutu, Rusiya EA Dağıstan Elmi Mərkəzinin Geologiya İnstitutu, Rusiya EA Kazan Elmi Mərkəzinin Kazan Fizika-Texnika İnstitutu, Sankt-Peterburq Dövlət Universiteti, Moskva Dövlət Universiteti, Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti, Rusiya Dövlət Neft-Qaz Universiteti, Rusiya Xalqlar Dostluğu Universitetinin Riyaziyyat İnstitutu, Başqırdıstan Dövlət Pedaqoji Universiteti və digər qurumlardan olan həmkarları ilə əməkdaşlıq edəcəklər.
Qalib layihələrin hamısı fundamental-tətbiqi xarakterlidir. Fizika-riyaziyyat və texnika elmləri üzrə 9 layihə, kimya elmləri üzrə 4 layihə, yer haqqında elmlər üzrə 3 layihə, biologiya, tibb və aqrar elmləri üzrə 3 layihə, humanitar və ictimai elmlər üzrə isə 1 layihə qalib olub.
Layihələrin icra müddəti 24 aydır. Layihələrin maliyyələşdirilmə həcmi 60 – 185 min manat arasında dəyişir. Qalib layihələr 2018-ci ilin 2-ci yarısından başlayaraq maliyyələşdiriləcək.

Science Development Foundation taking into account the provisions of tripartite agreement, which signed on March 28, 2017, “On the cooperation among Science Development Foundation under President of the Republic of Azerbaijan, the Federal budget organization "Russian Fundamental Research Fund" (RFTF) and Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS)”, has announced 1st Azerbaijan-Russia joint international grant competition.
Projects for participation in the competition were accepted from March 28 to June 29, 2017. The projects were presented through an innovative technology created by the Foundation for the Development of Science "e-GRANT" = "Electronic system for the management of grant projects". The results were discussed in a joint commission of the Foundation for the Development of Science and the Russian Foundation for Basic Research.
In the First Azerbaijan-Russia International Grant Competition, 20 winning projects were identified with a total funding of 2 million 630 thousand manat. The degree of success (in terms of the number of incoming and outgoing projects) was 28.76%, and this figure corresponds to international experience. When selecting projects based on the results of scientific expertise, preference was given to multidisciplinary research and applied research, as well as to projects presented on research topics, the implementation of which is planned by scientists and specialists of academic and educational structures, industry research institutes.
The winning projects will be implemented in the institutes of Physics, Mathematics and Mechanics, Information Technologies, Catalysis and Inorganic Chemistry, Chemistry of Additives, Petrochemical Processes, Geology and Geophysics, Oil and Gas, Botany, Physiology, Molecular Biology and Biotechnology, Chemistry, Archeology and Ethnography, Shamakhi Astrophysical Observatory, Batabat Astrophysical Observatory of Nakhchivan Branch, Republican Center of Seismological Service of ANAS, including National Academy of Aviation, Baku State University State University, Azerbaijan Medical University, Azerbaijan State University of Oil and Industry, Azerbaijan State Economic University, Azerbaijan Research and Design Institute of Power Engineering, Azerkosmos OJSC, State Agency for Alternative and Renewable Energy Sources, Center for High Technologies Research of the Ministry of Transport, communication and high technologies.
The Azerbaijani scientists will cooperate with the Institute of Physics and Technology of the Russian Academy of Sciences, the Main Observatory (Pulkovo), the Institute for Information Transmission Problems, the Institute of Physics of the Earth, the Institute of Plant Physiology, the Institute of Fundamental Problems of Biology, the Institute of Energy Systems of the Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences, the Institute of Geology of the Dagestan scientific Center of the Russian Academy of Sciences, Kazan Physic technical Institute of the Kazan Scientific Center of the Russian Academy of Sciences, St. Pterburg State University, Moscow State University, Ufa State Oil Technical University, Russian State University of Oil and Gas Institute of Mathematics of the Russian Peoples' Friendship University, the Bashkortostan State Pedagogical University and other institutions.
All winning projects are of a fundamentally applied nature. The number of winning projects includes 9 projects in physics and mathematics and technology, 4 projects in chemical sciences, 3 projects in earth sciences, 3 projects in biological, medical and agricultural sciences and 1 project in the humanities and social sciences.
The project implementation period is 24 months. The volume of project financing is 60-185 thousand manat. The winning projects will be financed from the second half of 2018.