Birinci Azərbaycan-Rusiya beynəlxalq qrant müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu (EİF), Federal dövlət büdcə təşkilatı “Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondu” (RFTF) və AMEA arasında imzalanmış əməkdaşlıq haqqında üçtərəfli saziş çərçivəsində 2017-ci il martın 28-də elan olunmuş birinci Azərbaycan-Rusiya üçtərəfli birgə beynəlxalq qrant müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün layihələr 2017-ci il martın 28-dən iyunun 29-dək qəbul olunub. Layihələr Elmin İnkişafı Fondunun yaratdığı innovativ texnologiya olan “e-QRANT”=“Qrant layihələrinin Elektron İdarəolunması Sistemi” vasitəsilə təqdim edilib. Nəticələr Elmin İnkişafı Fondu və Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondunun Birgə Komissiyasında da müzakirə olunub.
Birinci Azərbaycan-Rusiya birgə beynəlxalq qrant müsabiqəsi üzrə ümumi maliyyələşdirilmə həcmi 2 milyon 630 min manat olmaqla 20 qalib layihə müəyyənləşdirilib. Uğur dərəcəsi (daxil olan və qalib olan layihələrin sayı üzrə) 28.76% olub və bu rəqəm beynəlxalq təcrübəyə uyğundur. Multidissiplinar və tətbiqi xarakterli tədqiqatlara, müxtəlif akademik və təhsil qurumlarından, sahə elmi-tədqiqat institutlarından olan alim və mütəxəssislər tərəfindən yerinə yetirilməsi planlaşdırılan elmi-tədqiqat mövzuları üzrə təqdim olunmuş layihələrə elmi ekspertizanın nəticələri əsasında seçim zamanı üstünlük verilib.
Müsabiqə üzrə qalib layihələr AMEA-nın Fizika, Riyaziyyat və Mexanika, İnformasiya Texnologiyaları, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Aşqarlar Kimyası, Neft-Kimya Prosesləri, Geologiya və Geofizika, Neft və Qaz, Botanika, Fiziologiya, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Arxeologiya və Etnoqrafiya institutlarında, Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında, Naxçıvan Bölməsinin Batabat Astrofizika Rəsədxanasında, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində, həmçinin Milli Aviasiya Akademiyası, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutu, “Azərkosmos” ASC, Alternativ və Bərpa olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Yüksək Texnologiyalar üzrə Tədqiqat Mərkəzində yerinə yetiriləcək.
Azərbaycan alimləri Rusiya EA Fizika-Texnologiya İnstitutu, Yer Maqnetizmi, İonosferi və Radiodalğaların Yayılması İnstitutu, Baş (Pulkovo) Rəsədxana, İnformasiyanın Ötürülmə Problemləri İnstitutu, Yer Fizikası İnstitutu, Bitkilərin Fiziologiyası İnstitutu, Biologiyanın Fundamental Problemləri İnstitutu, Rusiya EA Sibir Bölməsinin Energetika Sistemləri İnstitutu, Rusiya EA Dağıstan Elmi Mərkəzinin Geologiya İnstitutu, Rusiya EA Kazan Elmi Mərkəzinin Kazan Fizika-Texnika İnstitutu, Sankt-Peterburq Dövlət Universiteti, Moskva Dövlət Universiteti, Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti, Rusiya Dövlət Neft-Qaz Universiteti, Rusiya Xalqlar Dostluğu Universitetinin Riyaziyyat İnstitutu, Başqırdıstan Dövlət Pedaqoji Universiteti və digər qurumlardan olan həmkarları ilə əməkdaşlıq edəcəklər.
Qalib layihələrin hamısı fundamental-tətbiqi xarakterlidir. Fizika-riyaziyyat və texnika elmləri üzrə 9 layihə, kimya elmləri üzrə 4 layihə, yer haqqında elmlər üzrə 3 layihə, biologiya, tibb və aqrar elmləri üzrə 3 layihə, humanitar və ictimai elmlər üzrə isə 1 layihə qalib olub.
Layihələrin icra müddəti 24 aydır. Layihələrin maliyyələşdirilmə həcmi 60 – 185 min manat arasında dəyişir. Qalib layihələr 2018-ci ilin 2-ci yarısından başlayaraq maliyyələşdiriləcək.

Объявлены результаты Первого азербайджано-российского международного грантового конкурса
Обнародованы результаты Первого азербайджано-российского международного грантового конкурса, объявленного 28 марта 2017 года в рамках трехстороннего соглашения о сотрудничестве, подписанного между Фондом развития науки (ФРН) при Президенте Азербайджанской Республики, Федеральным государственным бюджетным фондом «Российский фонд фундаментальных исследований» (РФФИ) и НАНА.
Проекты для участия в конкурсе принимались с 28 марта по 29 июня 2017 года. Проекты были представлены посредством инновационной технологии, созданной Фондом развития науки «e-GRANT» = «Система электронного управления грантовыми проектами». Результаты обсуждались в совместной комиссии Фонда развития науки и Российского фонда фундаментальных исследований.
В Первом азербайджано-российском международном грантовом конкурсе были определены 20 победивших проектов с общим объемом финансирования 2 миллиона 630 тысяч манат. Степень успеха (по количеству поступивших и победивших проектов) составляла 28,76%, и эта цифра соответствует международному опыту. При отборе проектов на основе результатов научной экспертизы было отдано предпочтение мультидисциплинарным исследованиям и исследованиям прикладного характера, а также проектам, представленным на научно-исследовательские темы, реализация которых планируется учеными и специалистами академических и образовательных структур, отраслевых научно-исследовательских институтов.
Победившие проекты конкурса будут реализованы в институтах Физики, Математики и механики, Информационных технологий, Катализа и неорганической химии, Химии присадок, Нефтехимических процессов, Геологии и геофизики, Нефти и газа, Ботаники, Физиологии, Молекулярной биологии и биотехнологий, Химии, Археологии и этнографии, Шамахинской астрофизической обсерватории, Батабатской астрофизической обсерватории Нахчыванского отделения, Республиканском центре сейсмологической службы НАНА, в том числе Национальной академии авиации, Бакинском государственном университете, Азербайджанском медицинском университете, Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности, Азербайджанском государственном экономическом университете, Азербайджанском научно-исследовательском и проектно-поисковом институте энергетики, ОАО «Азеркосмос», Государственном агентстве по альтернативным и возобновляемым источникам энергии, Центре исследований высоких технологий Министерства транспорта, связи и высоких технологий.
Азербайджанские ученые будут сотрудничать с Институтом физики и технологий Российской академии наук, Главной обсерваторией (Пульково), Институтом проблем передачи информации, Институтом физики Земли, Институтом физиологии растений, Институтом фундаментальных проблем биологии, Институтом энергетических систем Сибирского отделения Российской академии наук, Институтом геологии Дагестанского научного центра Российской академии наук, Казанским физико-техническим институтом Казанского научного центра Российской академии наук, Санкт-Петербургским государственным университетом, Московским государственным университетом, Уфимским государственным нефтяным техническим университетом, Российским государственным университетом нефти и газа, Институтом математики Российского университета дружбы народов, Башкортостанским государственным педагогическим университетом и другими структурами.
Все победившие проекты носят фундаментально-прикладной характер. В число победивших проектов входят 9 проектов по физико-математическим и техническим, 4 проекта по химическим наукам, 3 проекта по наукам о Земле, 3 проекта по биологическим, медицинским и аграрным наукам и 1 проект по гуманитарным и общественным наукам.
Срок реализации проектов - 24 месяца. Объем финансирования проектов составляет 60-185 тыс. манат. Победившие проекты будут финансированы со второй половины 2018 года.