Monqolustan Elmlər Akademiyasının prezidenti AMEA YT Parkın fəaliyyəti ilə tanış olub
Monqolustan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Duqer Reqdelin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) olub.
Texnoparkın ərazisi ilə tanış olan qonaqlara burada yaradılan şərait və potensial rezidentlərin fəaliyyəti barədə məlumat verilib. Daha sonra AMEA-nın “Təcrübə-Sənaye Zavodu “ MMC və "Millers-Oils Azərbaycan" MMC-nin yağ istehsal sahələrinə baxış keçirilib.
AMEA YT Parkın direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayevlə görüşdə qonaqlara ölkəmizdə müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan yüksək texnologiyalar sahəsinin inkişafı istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, bu sahədə həyata keçirilən layihələr elmtutumlu iqtisadiyyatın inkişafına təkan verir və innovasiya, yüksək texnologiyaların istehsalata tətbiqini genişləndirir.
Rəhbərlik etdiyi texnoparkın biznes təfəkkürü və innovativ düşüncənin inkişafına töhfə verdiyini söyləyən V.Babayev bu elmi qurumda elm və biznesin inteqrasiyası, biliklər iqtisadiyyatının formalaşması istiqamətində kompleks tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Sonra akademik D.Reqdel çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurum barədə məlumat verib. O, əsası 1961-ci ildə qoyulan Monqolustan Elmlər Akademiyasında elmin müxtəlif sahələrində araşdırmaların aparıldığını, mühüm nəticələrin əldə olunduğunu, eləcə də dünyanın bir sıra elm mərkəzləri ilə əməkdaşlığın qurulduğunu diqqətə çatdırıb. Akademik müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi məqsədilə birgə əməkdaşlığın zəruriliyini qeyd edib.

President of Mongolia Academy of Sciences acquainted with the activities of ANAS
Delegation headed by President of Mongolia Academy of Sciences, Duger Regdel visited the High Technologies Park of ANAS.
The guests were informed about the conditions and activities of potential residents created here. Next, was carried out review the oil sections of the industrial sites of LLC "Industrial-Experimental Plant" of ANAS and LLC "Millers-Oils Azərbaycan".
At the meeting with the director of the HTP of ANAS, PhD in agrarian sciences Vugar Babayev, guests were informed about done work in our country in the direction of the development of high technologies based on modern scientific and technological achievements. He noted that, the projects implemented in this area give impetus to the development of a knowledge-based economy and contribute to the expansion of the application of innovations and high technologies in production.
V.Babayev emphasized that, in the scientific structure leading by him, comprehensive measures are being taken to integrate science and business and form the knowledge economy.
Further, academician D.Regdel spoke about the scientific structure leading by him. He noted that, Mongolia Academy of Sciences, established in 1961, conducts research in various fields of science, significant results have been achieved and cooperation links with a number of scientific centers of the world are being established. Academician stressed the need for joint cooperation in expanding the spheres of innovation and high technologies based on modern scientific and technological achievements.