Dünya şöhrətli azərbaycanlı alim Lütfi Zadənin qəbirüstü abidəsi hazırlanır
Dünya şöhrətli azərbaycanlı alim Lütfi Zadənin qəbirüstü abidəsinin hazırlanması məşhur heykəltəraş, Xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarova həvalə edilib.
Akademik Ö.Eldarov abidənin tamamilə fərqli üslubda olacağını bildirib: “Hazırda Lütfi Zadənin qəbirüstü abidəsinin layihəsi üzərində işləyirəm. Abidənin hansı formada olacağını izah etmək çətindir. Onu deyə bilərəm ki, qəbirüstü abidədə qapı simvolu olacaq”.
Ö.Eldarov büstün mərhumun ildönümü mərasiminə kimi hazır olacağını deyib.
Qeyd edək ki, dünya şöhrətli azərbaycanlı alim, qeyri-səlis çoxluqlar nəzəriyyəsinin və qeyri-səlis məntiqin banisi, Kaliforniya Universitetinin professoru Lütfi Zadə 2017-ci il sentyabrın 6-da 96 yaşında Kaliforniyada vəfat edib. O, vəfatından əvvəl Azərbaycanda dəfn edilməsi ilə bağlı vəsiyyət yazıb. Alimin nəşi sentyabrın 29-da Azərbaycana gətirilərək, 1-ci Fəxri xiyabanda dəfn edilib.

The world-famous Azerbaijani scientist Lutfi Zadeh's gravestone monument is being prepared
Famous sculptor, People's Artist, academician Omar Eldarov has been entrusted to the construction of the monument to world-famous Azerbaijani scientist Lutfi Zadeh.
Academician Omar Eldarov noted that, the monument will be made in an original and completely different style: "At present I am working on the project of the tombstone of Lutfi Zadeh. It is difficult to explain in what form the monument will be. I can say that there will be a symbol of the door on the tombstone".
O.Eldarov said that this bust will be done in the country.
Lutfi Zadeh, a founder of the world-famous Azerbaijani scientist, founder of the theory of fuzzy masses and fuzzy logic, died on September 6, 2017 at the age of 96 in California.
He wrote a testament to the burial of Azerbaijan before his death. The scientist was brought to Azerbaijan on September 29 and was buried in the Honor Alley.