Dünya şöhrətli azərbaycanlı alim Lütfi Zadənin qəbirüstü abidəsi hazırlanır
Dünya şöhrətli azərbaycanlı alim Lütfi Zadənin qəbirüstü abidəsinin hazırlanması məşhur heykəltəraş, Xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarova həvalə edilib.
Akademik Ö.Eldarov abidənin tamamilə fərqli üslubda olacağını bildirib: “Hazırda Lütfi Zadənin qəbirüstü abidəsinin layihəsi üzərində işləyirəm. Abidənin hansı formada olacağını izah etmək çətindir. Onu deyə bilərəm ki, qəbirüstü abidədə qapı simvolu olacaq”.
Ö.Eldarov büstün mərhumun ildönümü mərasiminə kimi hazır olacağını deyib.
Qeyd edək ki, dünya şöhrətli azərbaycanlı alim, qeyri-səlis çoxluqlar nəzəriyyəsinin və qeyri-səlis məntiqin banisi, Kaliforniya Universitetinin professoru Lütfi Zadə 2017-ci il sentyabrın 6-da 96 yaşında Kaliforniyada vəfat edib. O, vəfatından əvvəl Azərbaycanda dəfn edilməsi ilə bağlı vəsiyyət yazıb. Alimin nəşi sentyabrın 29-da Azərbaycana gətirilərək, 1-ci Fəxri xiyabanda dəfn edilib.

Готовится надгробный памятник всемирно известному азербайджанскому ученому Лютфи Заде
Изготовление надгробного памятника всемирно известному азербайджанскому ученому Лютфи Заде поручено известному скульптору, Народному художнику, академику Омару Эльдарову.
Академик Омар Эльдаров отметил, что памятник будет изготовлен в оригинальном и совершенно другом стиле: «В настоящее время я работаю над проектом надгробного памятника Лютфи Заде. Трудно объяснить в какой форме будет памятник. Могу сказать, что на надгробном монументе будет иметься символ двери».
О.Эльдаров отметил, что бюст будет готов к годовщине ученого.
Отметим, что всемирно известный азербайджанский ученый, основатель теории нечетких множеств и нечеткой логики, профессор Калифорнийского университета Лютфи Заде скончался 6 сентября 2017 года в Калифорнии в возрасте 96 лет. До смерти им было написано завещание о захоронении его в Азербайджана. Гроб ученого был доставлен в Азербайджан 29 сентября и похоронен в Первой аллее почетного захоронения.