Aprelin 26-da “Oxu günü” keçirilib
Aprelin 26-da Heydər Əliyev Mərkəzi, Təhsil Nazirliyi, Mədəniyyət Nazirliyi və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı, “Hədəf Nəşrləri”nin tərəfdaşlığı ilə “Oxu günü” təşkil olunub.
Məqsəd yeniyetmə və gənclər arasında mütaliəyə marağı artırmaq, oxu vərdişlərinin inkişafına nail olmaqdır.
“Gəlin birgə oxuyaq!” şüarı altında keçirilən tədbirdə paytaxtın 40-dan artıq ümumtəhsil məktəb və liseyinin şagirdləri, məktəbdənkənar təhsil müəssisələrində məşğul olan uşaqlar müxtəlif təqdimatlarla çıxış ediblər. Məktəblilər bədii əsərlər əsasında hazırlanmış səhnəcik və tamaşalar, musiqili kompozisiyalar, rəsm əsərləri təqdim ediblər. Şagirdlər intellektual yarışlarda iştirak edib, fləşmob keçiriblər.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin 30-dək nəşriyyat və kitabxana kitab sərgi-yarmarkası təqdim edib.
“Oxu günü” çərçivəsində “Kitab qoy - kitab götür” aksiyası da keçirilib və mütaliəsevərlər oxuduqları kitabları başqaları ilə paylaşıblar.

26 апреля прошел «День чтения»
26 апреля при совместной организационной поддержке Центра Гейдара Алиева, Министерства образования, Министерства культуры и НАНА и партнерстве «Hədəf Nəşrləri» организован «День чтения».
Цель заключается в повышении интереса к чтению, а также развитии навыков чтения среди подростков и молодежи.
На мероприятии, организованном под лозунгом «Давайте читать вместе!», с различными презентациями выступили учащиеся 40 общеобразовательных школ и лицеев столицы. С участием школьников были представлены спектакли-пантомимы, сценки, подчеркивающие важность книг, и другие презентации. Школьники приняли участие в интеллектуальных соревнованиях, провели флэш-моб.