Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub
Tədbirdə bölmənin büro üzvləri, BTEB-in tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri, bölmə üzrə AMEA-nın professorları və aidiyyatı məsələlər üzrə dəvət olunmuş əməkdaşlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanovgündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
Elmi-təşkilati məsələlərdən ilk olaraq AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun şəbəkə infrastrukturunun modernləşdirilməsi məsələsinə baxılıb. AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunundirektoru, akademik Rasim Əliquliyev təqdimatla çıxış edərək Akademiya üzrə e-elmin formalaşması istiqamətləri, AzScienceNet şəbəkəsinin GÉANT şəbəkə infrastrukturuna inteqrasiyası haqqında məlumat verib, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda e-elmin vəziyyətindən, şəbəkə infrastrukturunun modernləşdirilməsindən, imkanlar və perspektivlərdən danışıb.
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov rəhbərlik etdiyi qurumun şəbəkə infrastrukturunun modernləşdirilməsini yüksək qiymətləndirib, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşlarının bu işdə xidmətlərinin böyük olduğunu deyib. Z.Əkpərov bu istiqamətdə tədbirlərin davam etdiriləcəyini də vurğulayıb.
Sonra bölmənin 2013-2017-ci illər üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair hesabat məruzəsi müzakirə edilib. Müzakirədən sonra hesabatın Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi qərara alınıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ BTEB-in elmi müəssisələrində 2018-ci il üçün doktoranturaya və dissertanturaya qəbul planı ilə bağlı olub. Bildirilib ki, bu il fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya 15 nəfər qəbul olunub. Müzakirələrdən sonra təkliflər səsləndirilib, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Tədbirdə Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Molekulyar sitogenetika şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru Naib Əminov 80, Zoologiya İnstitutununTətbiqi zoologiya mərkəzinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Barat Əhmədov 70, Zoologiya İnstitutunun Quru onurğalıları laboratoriyasının baş elmi işçisi, biologiya üzrə elmlər doktoru Sücəddin Quliyev 70 illik yubileyləri ilə əlaqədar BTEB-in Fəxri Fərmanları ilə təltif ediliblər. İclasda, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Sudeif İmamverdiyevin 80, Mərkəzi Nəbatat BağınınÖrtülü şəraitdə becərilən bitkilər laboratoriyasının baş elmi işçisi, professor Arif Bayramovun 80, Mərkəzi Nəbatat Bağının Çiçəkçilik laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Asəf İsgəndərovun 75, Fiziologiya İnstitutununelmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zemfira Cəfərovanın isə 85 illik yubileylərinin qeyd olunması məsələlərinə baxılıb.
Bundan əlavə, iclasda Genetik Ehtiyatlar və Zoologiya institutlarının strukturunda dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı AMEA-nın Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alınıb.

На заседании Отделения биологических и медицинских наук обсужден ряд вопросов
В мероприятии приняли участие члены бюро отделения, руководители научных учреждений, профессора НАНА по отделению и приглашенные сотрудники по соответствующим вопросам.
Сначала академик-секретарь отделения, академик Ахлиман Амираслановдовел до внимания вопросы, стоящие в повестке дня.
Из научно-организационных вопросов, в первую очередь, был рассмотрен вопрос модернизации сетевой инфраструктуры Института генетических ресурсов НАНА. Академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиевпроинформировал о направлениях формирования электронной науки в академии, интеграции сети AzScienceNet в сетевую инфраструктуру GÉANT, состоянии электронной науки в Институте генетических ресурсов, модернизации сетевой инфраструктуры, возможностях и перспективах.
Директор Института генетических ресурсов, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов высоко оценил модернизацию сетевой инфраструктуры своей структуры и отметил, что сотрудникам Института информационных технологий принадлежат большие заслуги в этой работе. З.Акперов подчеркнул, что мероприятия в этом направлении будут продолжаться.
Затем был обсужден отчетный доклад об итогах научной и научно-организационной деятельности отделения в 2013-2017 гг. После обсуждений было принято решение представить отчет в Президиум.
Следующий вопрос повестки дня был связан с планом приема в докторантуру и диссертантуру научных учреждений ОБМН на 2018 год. Было отмечено, что в этом году в докторантуру по программе подготовки докторов философии поступило 15 человек. После обсуждений были выдвинуты предложения и приняты соответствующие решения.
На мероприятии завотделом молекулярной ситогенетики Института генетических ресурсов, д.б.н. Наиб Аминов в связи с 80-летним, директор Центра прикладной зоологии Института зоологии, доктор философии по биологии Барат Ахмедов – 70-летним, главный научный сотрудник Лаборатории беспозвоночных суши, д.б.н. Суджаддин Гулиев – 70-летним юбилеями были удостоены Почетной грамоты ОБМН. На заседании также были рассмотрены вопросы касательно проведения 80-летия члена-корреспондента НАНА Судеифа Имамвердиева, 80-летия главного научного сотрудника Лаборатории растений, выращиваемых в закрытых условиях, Центрального ботанического сада, профессора Арифа Байрамова, 75-летия руководителя Лаборатории цветоводства Центрального ботанического сада, доктора философии по биологии Асафа Искендерова, 85-летия ученого секретаря Института физиологии, доктора философии по биологии Земфиры Джафаровой.
Кроме того, на заседании было принято решение поднять перед Президиумом НАНА ходатайство о внесении изменений в структуры Института генетических ресурсов и Института зоологии.