Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub
Tədbirdə bölmənin büro üzvləri, BTEB-in tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri, bölmə üzrə AMEA-nın professorları və aidiyyatı məsələlər üzrə dəvət olunmuş əməkdaşlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanovgündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
Elmi-təşkilati məsələlərdən ilk olaraq AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun şəbəkə infrastrukturunun modernləşdirilməsi məsələsinə baxılıb. AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunundirektoru, akademik Rasim Əliquliyev təqdimatla çıxış edərək Akademiya üzrə e-elmin formalaşması istiqamətləri, AzScienceNet şəbəkəsinin GÉANT şəbəkə infrastrukturuna inteqrasiyası haqqında məlumat verib, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda e-elmin vəziyyətindən, şəbəkə infrastrukturunun modernləşdirilməsindən, imkanlar və perspektivlərdən danışıb.
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov rəhbərlik etdiyi qurumun şəbəkə infrastrukturunun modernləşdirilməsini yüksək qiymətləndirib, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşlarının bu işdə xidmətlərinin böyük olduğunu deyib. Z.Əkpərov bu istiqamətdə tədbirlərin davam etdiriləcəyini də vurğulayıb.
Sonra bölmənin 2013-2017-ci illər üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair hesabat məruzəsi müzakirə edilib. Müzakirədən sonra hesabatın Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi qərara alınıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ BTEB-in elmi müəssisələrində 2018-ci il üçün doktoranturaya və dissertanturaya qəbul planı ilə bağlı olub. Bildirilib ki, bu il fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya 15 nəfər qəbul olunub. Müzakirələrdən sonra təkliflər səsləndirilib, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Tədbirdə Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Molekulyar sitogenetika şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru Naib Əminov 80, Zoologiya İnstitutununTətbiqi zoologiya mərkəzinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Barat Əhmədov 70, Zoologiya İnstitutunun Quru onurğalıları laboratoriyasının baş elmi işçisi, biologiya üzrə elmlər doktoru Sücəddin Quliyev 70 illik yubileyləri ilə əlaqədar BTEB-in Fəxri Fərmanları ilə təltif ediliblər. İclasda, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Sudeif İmamverdiyevin 80, Mərkəzi Nəbatat BağınınÖrtülü şəraitdə becərilən bitkilər laboratoriyasının baş elmi işçisi, professor Arif Bayramovun 80, Mərkəzi Nəbatat Bağının Çiçəkçilik laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Asəf İsgəndərovun 75, Fiziologiya İnstitutununelmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zemfira Cəfərovanın isə 85 illik yubileylərinin qeyd olunması məsələlərinə baxılıb.
Bundan əlavə, iclasda Genetik Ehtiyatlar və Zoologiya institutlarının strukturunda dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı AMEA-nın Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alınıb.

The meeting of the Department of Biological and Medical Sciences discussed a number of issues
On April 26, a regular meeting of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS was held.
The event was attended by members of the office bureau, heads of scientific institutions, professors of ANAS for separation and invited employees on relevant issues.
First academician-secretary of the department, academician Ahliman Amiraslanov brought to attention the issues on the agenda.
From the scientific and organizational issues, first of all, the issue of upgrading the network infrastructure of the Institute of Genetic Resources of ANAS was considered. The academician-secretary of ANAS, the director of the Institute of Information Technologies, academician Rasim Alguliyev informed about the directions of the formation of electronic science in the academy, the integration of the AzScienceNet network into the GÉANT network infrastructure, the state of electronic science in the Institute of Genetic Resources, the modernization of the network infrastructure, opportunities and perspectives.
Director of the Institute of Genetic Resources, Corresponding Member of ANAS Zeynal Akparov highly appreciated the modernization of the network infrastructure of its structure and noted that, the staff of the Institute of Information Technologies has great merit in this work. Z.Akparov stressed that, the activities in this direction will continue.
Then the report on the results of scientific and scientific-organizational activities of the branch in 2013-2017 was discussed. After the discussions, it was decided to submit a report to the Presidium.
The next issue on the agenda was related to the plan for admission to the doctoral studies and dissertations of scientific institutions of the WMS for 2018. It was noted that this year 15 people entered the doctoral program on the PhD program. After the discussions, proposals were put forward and appropriate decisions were made.
At the event, Department of Molecular Systemology of the Institute of Genetic Resources, Dr. of Biology Naib Aminov in connection with the 80-year-old, director of the Center for Applied Zoology of the Institute of Zoology, Ph.D. in Biology, Barat Akhmedov - 70-year-old, chief researcher of the Laboratory of Invertebrate Sushi, Dr. of Biology Sujaddin Guliyev - 70 years of jubilees were awarded the Honorary Diploma of the Ministry of Defense. The meeting also discussed issues related to the 80th anniversary of correspondent member of ANAS Sudeif Imamverdiyev, the 80th universary of the chief researcher of the Laboratory of Plants Cultivated in Closed Conditions, the Central Botanical Garden, Professor Arif Bayramov, the 75th birthday of the Head of the Floriculture Laboratory of the Central Botanical Garden, Doctor of Philosophy in Biology Asaf Iskenderov, 85th anniversary of the Scientific Secretary of the Institute of Physiology, PhD in Biology Zemfira Jafarova.
In addition, the meeting decided to raise an application to the Presidium of ANAS for the introduction of changes in the structure of the Institute of Genetic Resources and the Institute of Zoology.