AMEA-nın magistrantları üçün “İnnovasiya və Təşəbbüskarlıq” mövzusunda seminar keçirilib
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) və Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin Magistratura şöbəsinin təşkilatçılığı ilə akademiyada magistratura təhsili alan tələbər üçün “İnnovasiya və Təşəbbüskarlıq” mövzusunda seminar keçirilib.
YT Parkın Biznes İnkubasiya Mərkəzində baş tutan seminarda Magistratura şöbəsinin müdiri Fikrət Feyziyev çıxış edərək bu cür tədbirin ilk dəfə keçirildiyini bildirib. Şöbə rəisi magistrantlar üçün növbəti aylarda müxtəlif mövzularda seminarların keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonra YT Parkın Biznes İnkubasiya Mərkəzinin müdiri Vüsal Süleymanlı çıxış edərək təmsil etdiyi qurum barədə məlumat verib. Bildirib ki, mərkəz gənclərin məşğulluğunun artırılması və onların sahibkarlıq ideyalarının dəstəklənməsi məqsədilə fəaliyyət göstərir. O, innovativ düşüncəyə malik, müxtəlif layihələri olan gənclərdən ibarət komandaların mərkəzə cəlb olunduğunu söyləyib, onların burada bizneslərini qurmaq üçün inkubasiya və digər proqramlarından yararlandığını bildirib.
V.Süleymanlı AMEA YT Parkın ölkəmizin innovasiya ekosisteminin inkişafı istiqamətində fəaliyyəti, gənclərdə təşəbbüskar yanaşmanın inkişafı məqsədi ilə icra etdiyi layihələr haqqında da məlumat verib.
O, daha sonra “İnnovasiya və Təşəbbüskarlıq” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. V.Süleymanlı yüksək texnologiyalar sahəsində innovativ düşüncəyə malik insanların, xüsusilə gənclərin uğur əldə etməsində texnoparkların böyük rolu olduğunu vurğulayıb: "Texnoparkların daxilində fəaliyyət göstərən texnoloji biznes inkubatorlar mövcud ideyanı layihəyə çevirmək, həmin layihəni inkişaf etdirərək bazara çıxarmaq yollarını startapçılara göstərərək onları doğru istiqamətləndirirlər".
Təşəbbüskar düşüncə tərzinin inkişaf etdirilməsi mövzusunu əhatə edən seminarda iştirakçıların YT Parkın Biznes İnkubasiya Mərkəzindən faydalanması üçün çağırış edilib.

Для магистрантов НАНА проведен семинар на тему «Инновация и инициативность»
При организационной поддержке Парка высоких технологий (Парка ВТ) НАНА и Отдела магистратуры  Управления науки и образования аппарата Президиума для магистрантов, получающих образование в академии, проведен семинар на тему «Инновация и инициативность».
В своем выступлении на мероприятии, состоявшемся в Центре бизнес-инкубации Парка ВТ, заведующий Отделом магистратуры Фикрет Фейзиев отметил, что подобные мероприятия будут продолжены и в предстоящие месяцы.
Далее руководитель Центра бизнес-инкубации Парка ВТ Вусал Сулейманлы в своем выступлении проинформировал о представляемой им структуре. Сказал, что центр нацелен на повышение занятости молодежи и поддержку их предпринимательских идей. Он сообщил о привлечении в центр молодежи, обладающей инновационным мышлением.
В.Сулейманлы также проинформировал о деятельности Парка ВТ НАНА в направлении развития инновационной экосистемы нашей страны, проектах, реализуемых с целью развития предпринимательского подхода у молодежи.
Затем он представил доклад на тему «Инновация и инициативность». Он подчеркнул большую роль технопарков в завоевании успеха людей с инновационным мышлением в сфере высоких технологий, в частности молодежи.
На семинаре, посвященном развитию образа предпринимательского мышления, участникам было предложено воспользоваться Центром бизнес-инкубации Парка ВТ.