Tədqiqat sahələrinin perspektivliyinin qiymətləndirilməsi üçün yeni indikatorlar təklif olunub
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyevin “Tədqiqat sahələrinin perspektivliyinin qiymətləndirilməsi üçün yeni indikatorlar” adlı məqaləsi nüfuzlu “Annals of Library and Information Studies” jurnalında dərc olunub.
Məqalədə, bibliometrik göstəricilərdən (nəşrlərin və istinadların sayı) istifadə edərək İKT üzrə aparılan əsas tədiqiat sahələrinin dəyişilmə dinamikalarının qiymətləndirilməsi üçün diferensial metrikalar təklif olunmuşdur. Burada big data, hesablama biologiyası, bulud texnologiyaları, kiber-fiziki sistemlər, əlaqəli sistemlər, informasiya təhlükəsizliyi, əşyaların interneti, insan-maşın sistemləri, mobil texnologiyalar, maşın təlimi, maşın-maşın qarşılıqlı əlaqələri, cox-agentli sistemlər, neyron şəbəkələr, robotlar, vizuallaşma, əlavə edilmiş reallıq, SDN (software defined networking – proqramla təyin olunan şəbəkə), 5G, e-dövlət, ağıllı şəhər və ağıllı qridlər kimi tədqiqat sahələrinə müraciət olunmuşdur. Məlum olan indikatorlardan əlavə daha iki növ inteqrasiya edilmiş diferensial indikator təklif olunmşdur. Təklif edilmiş indikatorlar bibliometrik göstəricilərin dinamik dəyişmələrini daha aydın şəkildə nümayiş etdirməyə imkan verir ki, bu da öz növbəsində, tədqiqat sahələrinin perspektivliyinin qiymətləndirilməsi üçün çox əhəmiyyətlidir.
Məlumdur ki, mövcud olan indikatorlar bu və ya digər tədqiqat sahəsinin perspektivliyini tam şəkildə qiymətləndirməyə imkan vermir. Makro səviyyədə elmin inkişaf vektorlarını müəyyən edərkən yalnız elmmetrik yanaşmalar kifayət etmir və ekspert rəylərinə ehtiyac duyulur. Məqalədə təqdim olunmuş indikatorlar isə ekspert qərarlarının dəstəklənməsi üçün istifadə oluna bilər.
Məqalə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun maliyyələşdirdiyi qrant layihəsi çərçivəsində hazırlanıb.
Qeyd edək ki, “Annals of Library and Information Studies” jurnalı Web of Science (Clarivate Analytics), Scopus (Elsevier) və digər beynəlxalq elmi bazalarda indeksləşir və referatlaşır.

New indicators proposed to estimate the prospectivity of the research fields
An article by head of the department of the Institute of Information Technology of ANAS, corresponding member of ANAS, Doctor of Technical Sciences Ramiz Aliguliyev, titled “New bibliometric indicators for prospectivity estimation of research fields” was published in the prestigious journal "Annals of Library and Information Studies".
The article presents differential metrics to evaluate the dynamics of change in key research areas on ICT using bibliometric data (number of publications and references). Here includes Big data, computational biology, cloud technologies, cyber-physical systems, related systems, information security, Internet access, human-machine systems, mobile technologies, machine learning, machine to machine interaction, multi-agent systems, neural networks, robots, visualization, augumented reality, SDN (software defined networking), 5G, e-government, smart city and smart Grids. In addition to the known indicators, there are two different integrated differential indicators. Proposed indicators allow for a more clear demonstration of dynamic changes in bibliometric indicators, which is crucial for assessing the prospects of research fields.
It is known that existing indicators do not allow to fully evaluate the prospectivity of this or that research field. While determining the vector of science's development at macro level, only scientometric approaches are insufficient and expert opinions are needed. Indicators presented in the article may be used to support expert decisions.
The article was published within the grant project funded by the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan (EIF-2014-9 (24) -KETPL-14/02/1).
Note that “Annals of Library and Information Studies” is indexed and summarized in Web of Science (Clarivate Analytics), Scopus (Elsevier) and other international scientific databases.