Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri Tətbiqi Zoologiya Mərkəzində istehsalat təcrübəsi keçirlər
AMEA Zoologiya İnstitutu ilə Bakı Dövlət Universiteti (BDU) arasında imzalanmış əməkdaşlıq memorandumuna əsasən Biologiya fakültəsinin tələbələri Zoologiya İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçirlər.
Hazırda növbəti  tələbə qrupu İnstitutun Tətbiqi Zoologiya Mərkəzində elmi istehsalat təcrübəsi keçirlər. Mərkəzin əməkdaşı, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şeyda Məhərrəmova tələbələrə ilk öncə həşəratlara aid paleontoloji tapıntılar  haqqında məlumatlar verdi, sonra isə tut ipəksarıyanı, onun təsərrüfat əhəmiyyəti və ipəyin istehsalı barədə videoçarx nümayiş etdirdi.
Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin elmi işçisi Gülnaz İsmayılova tələbələrə sorucu zərərvericilərdən olan yastıcalar və onlara qarşı bioloji mübarizədə istifadə olunan parabüzənlər (Chilocorus bipustulatus) haqqında məlumat verdi. Daha sonra tələbələrə parabüzənin biologiyasını əks etdirən orijinal videoçəkilişlər göstərildi.
Mərkəzin aparıcı elmi işçisi Əli Məmmədov tələbələrə riyazi modelləşdirmə, onun biologiyaya tətbiqi barədə söhbətlər aparmaqla yanaşı, Mərkəzdə aparılan belə tədqiqatlar və onların əhəmiyyəti barədə geniş məlumatlar verdi.
Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nizami Novruzov tələbələri əyani olaraq müxtəlif növ əqrəb və su ilanı ilə tanış etdi, elmi işçi  Gülnar Məmmədova isə taxıl və nar bitkilərinin zərərvericiləri haqqında ətraflı məlumat verdi. Əməkdaşlardan elmi işçi Könül Tapdıqova ibtidai xərçəngkimilər və onların akvakulturada rolu , böyük elmi işçi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Quliyev Şükür balıq parazitləri, kiçik elmi işçi Səbinə Həsənova yeddinöqtəli parabüzənin bioekologiyası, Dadaşova Ləman isə laboratoriyada bəslənilən və çoxaldılan tibb zəlisi (Hirudo orientalis), onun morfoloji və bioloji xüsusiyyətləri, zəlinin müxtəlif rejimlərdə inkişafı və qidalanması, eyni zamanda onların çoxaldılma üsullarından ətraflı məlumatlar verərək tələbələri əyani olaraq bioloji obyektlərlə tanış etdilər.
AMEA Zoologiya İnstitutunun Vivarium korpusu və orada saxlanılan heyvanlar, eyni zamanda qırqovul, bildirçin və toyuq cinsləri haqqında tələbələrə Vivariumun əməkdaşı Novruz Rəhimli tərəfindən geniş məlumatlar verilmiş və tələbələri maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılmışdır.

Students of Baku State University are going to practice at the Applied Zoology Center
Under the memorandum of cooperation signed between the Institute of Zoology of ANAS and Baku State University (BSU), students of the Biology Faculty are trained at the Institute of Zoology.
At present, the next group of students is involved in scientific-production practice at the Applied Zoology Center of the Institute. Employee of the Center, PhD in Biology Shelya Maharramova gave students firstly information about paleontological findings on insects, followed by video tape on silkworm, its economic importance and silk production.
Gulnaz Ismayilova, a scientific worker at the Applied Zoology Center, informed the students about pillows from sorbitarium and parabuses (Chilocorus bipustulatus) used in biological struggle against them. Then the students were shown original video footage reflecting the paraben's biology.
The leading scientific worker of the Center, Ali Mammadov, told the students about the mathematical modeling, its application to biology, as well as detailed information about such researches and their significance in the Center.
Scientific worker of the Applied Zoology Center, PhD in biology Nizami Novruzov acquainted students with various types of scorpions and water, and scientific worker Gulnar Mammadova gave detailed information about the pests of grain and pomegranate plants. Scientific worker Konul Tapdigova, gave information on primary cholesterol and their role in aquaculture, senior scientific worker, PhD in Biology Guliyev Shukur on fish parasites, junior scientific worker Sabina Hasanova on bioecology of seven-parabolic parabola, Dadashova Laman on a laboratory-grown and reproductive medicine (Hirudo orientalis), its morphological and biological features, and visualization of biological objects as well as about the development and nutrition of the abusive species, as well as the methods of their reproduction.
The students were widely informed on poultry, quail and chicken breeds by Novruz Rahimli, an employee of Vivarium corpus of the Institute of Zoology of ANAS and and the questions of the students were answered in detail.