AMEA YT Parkın direktoru Rusiyada keçirilən beynəlxalq tədbirdə kənd təsərrüfatında İKT-nin tətbiqi ilə bağlı çıxış edib
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev 28-29 mart 2018-ci il tarixlərində Rusiyanın Perm şəhərində keçirilən “Regionun aqrar-sənaye kompleksinin yenidən sənayeləşdirilməsi strategiyasında informasiya texnologiyalarının rolu” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfransda iştirak edib.
Tədbirdə aqrar-sənaye kompleksi müəssisələri və sahələrinin idarə edilməsinin avtomatlaşdırılması, elmi-texnoloji inkişaf və rəqəmsal texnologiyaların aqrar-sənaye kompleksinə tətbiqi, regionun kənd təsərrüfatı əmtəə istehsalçılarının fəaliyyətinin avtomatlaşdırılması, informasiya cəmiyyətinin sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası və digər istiqamətlərdə müzakirələr aparılıb.
Beynəlxalq konfransda V.Babayev "Kənd təsərrüfatında informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi" mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
YT Parkın direktoru, həmçinin Rusiyanın RBK kanalına müsahibə verib. O, aqrar sənaye komplekslərinin rəqəmsallaşdırılmasından bəhs edərək, rəhbərlik etdiyi AMEA YT Park tərəfindən kənd təsərrüfatında aqrotexniki işlərin həyata keçirildiyini, dünya standartlarına cavab verən yeni nəsil pilotsuz uçan aparatların istehsal edildiyini diqqətə çatdırıb.

Director of High Technologies Park addresses ICT application in agriculture in Russia
Director of High Technologies Park PhD in Agrarian Sciences Vugar Babayevparticipated in the international scientific-practical conference on "The role of information technologies in the strategy of re-industrialization of the region's agrarian-industrial complex" held in Perm, Russia on March 28-29, 2018.
The event focused on the automation of the agrarian-industrial complex and management of fields, pplication of scientific and technological development and agrarian-industrial complex of digital technologies, automation of agricultural commodity producers in the region, socio-economic development strategy of the information society and other areas.
At the international conference V.Babayev presented the report on the theme "Application of information and communication technologies in agriculture".
HT Park director also interviewed Russian RBK channel. He spoke about the digitalization of agrarian industrial complexes and noted that the HT Park has carried out agrotechnical works in agriculture and production of new generation unmanned vehicles meeting world standards.