AMEA-nın Ümumi yığıncağının 28 aprel 2017-ci il tarixli qərarının icrası haqqında hesabat dinlənilib
Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın Ümumi yığıncağının 28 aprel 2017-ci il tarixli qərarının icrasına dair hesabat dinlənilib. Bildirilib ki, "AMEA Rəyasət Heyətinin 2016-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında" qərarın müvafiq bəndlərində Rəyasət Heyətinə bir sıra tapşırıqlar verilib və həmin bəndlər üzrə mühüm işlər görülüb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin AMEA-nın 70 illik yubileyində qarşıya qoyduğu vəzifələri və müəyyən etdiyi prioritetləri rəhbər tutaraq ötən il akademiya tərəfindən respublikamızda aparılan irimiqyaslı islahatların elmi bazasının möhkəmləndirilməsi, ölkənin müdafiə, enerji, ekoloji və ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, innovasiya fəaliyyətinin genişləndirilməsi, Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun qorunması və inkişaf etdirilməsi, ölkənin demoqrafik vəziyyətinin respublikanın sosial-iqtisadi inkişaf perspektivləri baxımından kompleks araşdırılması, sənayenin və kənd təsərrüfatının inkişafı prosesində elmin rolunun artırılması və digər istiqamətlərdə əhəmiyyətli işlər görülüb, elmin inkişafı üçün mühüm tədbirlər həyata keçirilib.
Qeyd olunub ki, ölkə başçısının “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinin təsdiq edilməsi haqqında” Fərmanına uyğun olaraq AMEA-nın öhdəsinə düşən vəzifələrin icrasını təmin etmək məqsədilə yaradılan Daimi İşçi komissiyası tərəfindən akademiyanın elmi bölmə və müəssisələrinin, idarə və şöbələrinin, habelə AMEA-nın nəzdindəki digər təşkilatların təklifləri müzakirə olunaraq ümumiləşdirilib və Rəyasət Heyətinə təqdim olunub. Təkliflər Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirələrdən sonra qəbul olunub, yol xəritələrində qarşıya qoyulan vəzifələrin icrası istiqamətində müvafiq tapşırıqlar verililib.
AMEA tərəfindən “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun icrası ilə əlaqədar respublikada elmi-təşkilati strukturun, hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, elmi fəaliyyətin koordinasiyası, innovativ fəaliyyətin genişləndirilməsi, elm və təhsil arasında inteqrasiyanın gücləndirilməsi və digər istiqamətlərdə bir sıra mühüm tədbirlər həyata keçirilib.
Vurğulanıb ki, biotexnologiya və gen mühəndisliyi sahəsində xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlərlə elmi əməkdaşlıq gücləndirilib, Akademiyanın alimləri xarici ölkələrdə təlim keçərək öz biliklərini artırıblar. Həmçinin, insan genetikası üzrə tədqiqatlar genişləndirilib, bir çox xəstəliklərin molekulyar səviyyədə öyrənilməsində ilkin nailiyyətlər əldə edilib.
Xəzər dənizinin ekologiyası, biologiyası və geologiyası ilə bağlı “Aralıq, Qara və Xəzər dənizləri palçıq vulkanizminin müqayisəli təhlili” və “Neft və qaz yataqlarının formalaşması və mənimsənilməsi ilə əlaqədar məhsuldar qatın makro və mikro qeyri-bircinsliliyinin tədqiqi (Cənubi Xəzər hövzəsinin səciyyəvi yataqları timsalında)” elmi-tədqiqat işləri yerinə yetirildiyi bildirilib. Eyni zamanda “Xəzəryanı regionun Azərbaycan hissəsində tərəddüd edən dəniz səviyyəsi şəraitində geomorfologiya və dinamikanın, həmçinin iqtisadi və ekoloji vəziyyətin tədqiqi (Azersky peykinin çəklişlərindən istifadə etməklə)” elmi tədqiqat proqramı icra olunmaqdadır.
Vurğulanıb ki, beynəlxalq əməkdaşlıqlar çərçivəsində AMEA-nın elmi müəssisələrinin əməkdaşları müxtəlif qrant proqramları və mərkəzlərinin (Erasmus+, Horizon-2020, Avropa Meşə İnstitutu, Beynəlxalq Botanika Bağları Cəmiyyəti, Volksvagen Fondu, Rumıniya Milli Təhsil Mərkəzi, Təhsildə Kooperasiya üzrə beynəlxalq Norveç Mərkəzi və s.) dəstəyi ilə Avropa, ABŞ, Asiya, Afrika və MDB-nin müxtəlif ölkələrində beynəlxalq treyninq kurslarda, elmi forumlarda iştirak edib və elmi laboratoriyalarda müştərək tədqiqatlar aparıblar.
Məruzədə AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının Azərbaycanda elmin kommersiyalaşması, innovasiya ekosisteminin qurulması istiqamətində xarici qurumlarla sıx əməkdaşlıq etdiyi bildirilib. AMEA YT Parkının Türkiyənin Erciyes Texnoparkı ilə birgə innovativ layihələrin həyata keçirilməsi üzrə işçi qrupu yaradılıb, Çin-Rusiya İnnovasiya Texnoparkı ilə elmin kommersiyalaşması istiqamətində memorandum imzalanıb, AMEA YT Parkının Biznes İnkubasiya Mərkəzində Azərbaycan-Çin Texnologiyaların Transferi Mərkəzi yaradılılıb.
Ötən il AMEA-da informasiya cəmiyyəti, informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının, inkişafının və aktual problemlərinin fəlsəfi aspektləri, informasiya cəmiyyətində həyat tərzi və miqrasiya prosesləri (sosial-fəlsəfi təhlil), milli-mənəvi dəyərlərə fəlsəfi yanaşma, Azərbaycanda elm və bilik tutumlu cəmiyyətin formalaşmasında İKT-nin rolu, NBİC texnologiyaların sosial-mədəni mühitdə yarada biləcəyi dəyişikliklər və digər mövzularda multidissiplinar xarakterli elmi tədqiqat işlərinin aparıldığı diqqətə çatdırılıb.
2017-ci ildə "AzScienceNet" şəbəkəsinin infrastrukturunun genişləndirilməsi, onun resurslarından səmərəli istifadə olunması, Avropanın onlayn elm və təhsil mühitinə inteqrasiyası məqsədilə AzScienceNet şəbəkəsinin Pan-Avropa elm və təhsil şəbəkəsinə (GEANT) 1,5 Gbit/san. sürətlə qoşulması təmin olunub, həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-resurslarının AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzində saxlanılması və hostinq xidmətlərinin dəstəklənməsi işləri həyata keçirilib.
Vurğulanıb ki, The SCImago Institutions Rankings (SIR) təşkilatının reytinq sıralamasında müsbət dinamika müşahidə olunur və AMEA-nın reytinqi irəliləyib. AMEA-nın elmi müəssisələrinin və əməkdaşlarının fəaliyyətinin qiymətləndirilməsində Web of Science və SCOPUS kimi nüfuzlu elmi platformaların məlumatlarından da istifadə olunur.
Hesabat ilində AMEA-nın yeni mənzil fondunun qəbul edilməsi və ehtiyacı olan əməkdaşlara paylanması istiqamətində inşa edilmiş binada 61 mənzil Akademiyanın yataqxanasında yaşayan əməkdaşlara təhvil verilib. Eyni zamanda Abşeron rayonunun Saray qəsəbəsində 7 hektar ərazidə AMEA-nın əməkdaşları üçün yaşayış kompleksinin salınması istiqamətində müzakirələr aparılıb, onların güzəştli şərtlərlə təqdim edilməsi istiqamətində işlər görülüb.
Rəyasət Heyəti sadalanan və qeyd olunan digər məsələləri nəzərə alaraq AMEA-nın Ümumi yığıncağının 28 aprel 2017-ci il tarixli qərarının icrası ilə bağlı görülmüş işləri qənaətbəxş hesab edib. İclasda başa çatdırılmamış işlərin cari ildə davam etdirilməsi istiqamətində müvafiq tapşırıqlar verilib.

The report on the execution of the resolution of ANAS General Meeting from April 28, 2017
At next meeting of the Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences was presented a report on the fulfillment of the resolution of the General Meeting of ANAS from April 28, 2017. It was noted that, in the relevant paragraphs of the resolution "On scientific and scientific-organizational activities of the Presidium of ANAS in 2016" the Presidium was given a number of instructions, important measures were taken on these items.
Guided by the tasks set by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev at the 70th anniversary of ANAS and the priorities defined by him, last year the academy carried out such important events as strengthening the scientific base of large-scale reforms being carried out in the country, providing defense, energy, food security of the republic, expansion of innovative activity, preservation and development of the Azerbaijani language in the context of globalization in accordance with the requirements the comprehensive study of the demographic situation in the country from the perspective of the socio-economic development of the republic, the increasing role of science in the development of industry and agriculture, etc.
The report stated that, the Permanent Working Group, which was established to ensure the fulfillment of the tasks facing the Academy in accordance with the Decree of the Head of State on the Approval of Strategic Roadmaps for the National Economy and the Main Sectors of the Economy, discussed, summarized and submitted to the Bureau all proposals , nominated by scientific departments and institutions, departments and departments, as well as other organizations operating under the authority of ANAS. After the discussion at the meeting of the Presidium, these proposals were adopted; also, corresponding assignments were given, aimed at fulfilling the tasks set in the road maps.
In connection with the implementation of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Science", the Academy implemented important activities aimed at improving the scientific and organizational structure and legal framework in the country, coordinating scientific activities, expanding innovation, strengthening integration between science and education, etc.
It was reported that, in the field of biotechnology and genetic engineering scientific cooperation with Azeri scholars living abroad was expanded, scientists of the Academy took part in trainings in foreign countries and replenished their knowledge. Also, studies in the field of human genetics have been expanded, in the study of many diseases at the molecular level, some weighty results have been obtained.
The report noted that, the research work "Comparative analysis of mud volcanism in the Mediterranean, Black and Caspian Seas" and "Investigation of the macro- and micro-heterogeneity of the productive formation in connection with the formation and development of oil and gas deposits (on the example of deposits typical of the Yuzhno-Caspian Basin), which cover the issues of ecology, biology and geology of the Caspian Sea. At the same time, the implementation of the research program "Geomorphology and Di Amico as well as economic and ecological condition in a fluctuating sea levels in the Azeri part of the Caspian Sea region (using surveys with Azersky satellite)".
It was stressed that, within the framework of international cooperation with the support of various grant programs and centers (Erasmus +, Horizon-2020, European Institute, International Council of Botanic Gardens, Volkswagen Foundation, National Educational Center of Romania, Norwegian Center for International Cooperation in Education, etc.) employees of scientific institutions of ANAS took part in international trainings and scientific forums held in different countries of Europe, America, Asia, Africa and the CIS, conducted joint research investigations at the research laboratories.
The report noted that, ANAS High Technologies Park worked closely with foreign organizations to commercialize science in Azerbaijan and build an innovative ecosystem. A working group was established to implement joint innovation projects of the Park VT and Techno Park Erciyes (Turkey), a memorandum was signed with the Chinese-Russian Innovation Techno Park aimed at the commercialization of science in the Business Incubation Center of the Park VT. The Azerbaijan-China Transfer Center technologies.
It was reported that, last year the ANAS conducted multi-disciplinary research projects covering such topics as philosophical aspects of the formation, development and topical problems of the information society, the way of life and migration processes in the information society (social and philosophical analysis), the philosophical approach to national and moral values, the role of ICT in the formation of a knowledge society in Azerbaijan, changes that can occur in a socio-cultural environment through NBİC technologies, etc.
Also in 2017, activities were carried out to expand AzScienceNet network infrastructure, rational use of its resources, to connect to the online scientific and educational environment in Europe, AzScienceNet network was connected to the pan-European scientific and educational network (GEANT) at a speed of 1.5 Gbit / sec, work was carried out to preserve the web resources of scientific institutions and organizations of ANAS in the Data Center of the AzScienceNet network and support the hosting services.
It was stressed that, there is a positive dynamics in the rating of the organization the SCImago Institutions Rankings (SIR), rating of ANAS has increased. When evaluating the activities of scientific institutions and employees of ANAS, data from such authoritative scientific platforms as Web of Science and SCOPUS are used.
In the reporting year, employees living in the dormitory of the Academy were provided with 61 apartments. At the same time, an agreement was reached on erecting a residential complex for employees of ANAS in an area of 7 hectares in the Saray settlement of Absheron district, and the work on providing these apartments on preferential terms was carried out.
Considering all the above, the Presidium considered the measures implemented in connection with the implementation of the resolution of the General Meeting of ANAS from April 28, 2017, satisfactory. It was entrusted to continue unfinished work in the current year.