AMEA-nın Ümumi yığıncağının 28 aprel 2017-ci il tarixli qərarının icrası haqqında hesabat dinlənilib
Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın Ümumi yığıncağının 28 aprel 2017-ci il tarixli qərarının icrasına dair hesabat dinlənilib. Bildirilib ki, "AMEA Rəyasət Heyətinin 2016-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında" qərarın müvafiq bəndlərində Rəyasət Heyətinə bir sıra tapşırıqlar verilib və həmin bəndlər üzrə mühüm işlər görülüb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin AMEA-nın 70 illik yubileyində qarşıya qoyduğu vəzifələri və müəyyən etdiyi prioritetləri rəhbər tutaraq ötən il akademiya tərəfindən respublikamızda aparılan irimiqyaslı islahatların elmi bazasının möhkəmləndirilməsi, ölkənin müdafiə, enerji, ekoloji və ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, innovasiya fəaliyyətinin genişləndirilməsi, Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun qorunması və inkişaf etdirilməsi, ölkənin demoqrafik vəziyyətinin respublikanın sosial-iqtisadi inkişaf perspektivləri baxımından kompleks araşdırılması, sənayenin və kənd təsərrüfatının inkişafı prosesində elmin rolunun artırılması və digər istiqamətlərdə əhəmiyyətli işlər görülüb, elmin inkişafı üçün mühüm tədbirlər həyata keçirilib.
Qeyd olunub ki, ölkə başçısının “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrinin təsdiq edilməsi haqqında” Fərmanına uyğun olaraq AMEA-nın öhdəsinə düşən vəzifələrin icrasını təmin etmək məqsədilə yaradılan Daimi İşçi komissiyası tərəfindən akademiyanın elmi bölmə və müəssisələrinin, idarə və şöbələrinin, habelə AMEA-nın nəzdindəki digər təşkilatların təklifləri müzakirə olunaraq ümumiləşdirilib və Rəyasət Heyətinə təqdim olunub. Təkliflər Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirələrdən sonra qəbul olunub, yol xəritələrində qarşıya qoyulan vəzifələrin icrası istiqamətində müvafiq tapşırıqlar verililib.
AMEA tərəfindən “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun icrası ilə əlaqədar respublikada elmi-təşkilati strukturun, hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, elmi fəaliyyətin koordinasiyası, innovativ fəaliyyətin genişləndirilməsi, elm və təhsil arasında inteqrasiyanın gücləndirilməsi və digər istiqamətlərdə bir sıra mühüm tədbirlər həyata keçirilib.
Vurğulanıb ki, biotexnologiya və gen mühəndisliyi sahəsində xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlərlə elmi əməkdaşlıq gücləndirilib, Akademiyanın alimləri xarici ölkələrdə təlim keçərək öz biliklərini artırıblar. Həmçinin, insan genetikası üzrə tədqiqatlar genişləndirilib, bir çox xəstəliklərin molekulyar səviyyədə öyrənilməsində ilkin nailiyyətlər əldə edilib.
Xəzər dənizinin ekologiyası, biologiyası və geologiyası ilə bağlı “Aralıq, Qara və Xəzər dənizləri palçıq vulkanizminin müqayisəli təhlili” və “Neft və qaz yataqlarının formalaşması və mənimsənilməsi ilə əlaqədar məhsuldar qatın makro və mikro qeyri-bircinsliliyinin tədqiqi (Cənubi Xəzər hövzəsinin səciyyəvi yataqları timsalında)” elmi-tədqiqat işləri yerinə yetirildiyi bildirilib. Eyni zamanda “Xəzəryanı regionun Azərbaycan hissəsində tərəddüd edən dəniz səviyyəsi şəraitində geomorfologiya və dinamikanın, həmçinin iqtisadi və ekoloji vəziyyətin tədqiqi (Azersky peykinin çəklişlərindən istifadə etməklə)” elmi tədqiqat proqramı icra olunmaqdadır.
Vurğulanıb ki, beynəlxalq əməkdaşlıqlar çərçivəsində AMEA-nın elmi müəssisələrinin əməkdaşları müxtəlif qrant proqramları və mərkəzlərinin (Erasmus+, Horizon-2020, Avropa Meşə İnstitutu, Beynəlxalq Botanika Bağları Cəmiyyəti, Volksvagen Fondu, Rumıniya Milli Təhsil Mərkəzi, Təhsildə Kooperasiya üzrə beynəlxalq Norveç Mərkəzi və s.) dəstəyi ilə Avropa, ABŞ, Asiya, Afrika və MDB-nin müxtəlif ölkələrində beynəlxalq treyninq kurslarda, elmi forumlarda iştirak edib və elmi laboratoriyalarda müştərək tədqiqatlar aparıblar.
Məruzədə AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının Azərbaycanda elmin kommersiyalaşması, innovasiya ekosisteminin qurulması istiqamətində xarici qurumlarla sıx əməkdaşlıq etdiyi bildirilib. AMEA YT Parkının Türkiyənin Erciyes Texnoparkı ilə birgə innovativ layihələrin həyata keçirilməsi üzrə işçi qrupu yaradılıb, Çin-Rusiya İnnovasiya Texnoparkı ilə elmin kommersiyalaşması istiqamətində memorandum imzalanıb, AMEA YT Parkının Biznes İnkubasiya Mərkəzində Azərbaycan-Çin Texnologiyaların Transferi Mərkəzi yaradılılıb.
Ötən il AMEA-da informasiya cəmiyyəti, informasiya cəmiyyətinin formalaşmasının, inkişafının və aktual problemlərinin fəlsəfi aspektləri, informasiya cəmiyyətində həyat tərzi və miqrasiya prosesləri (sosial-fəlsəfi təhlil), milli-mənəvi dəyərlərə fəlsəfi yanaşma, Azərbaycanda elm və bilik tutumlu cəmiyyətin formalaşmasında İKT-nin rolu, NBİC texnologiyaların sosial-mədəni mühitdə yarada biləcəyi dəyişikliklər və digər mövzularda multidissiplinar xarakterli elmi tədqiqat işlərinin aparıldığı diqqətə çatdırılıb.
2017-ci ildə "AzScienceNet" şəbəkəsinin infrastrukturunun genişləndirilməsi, onun resurslarından səmərəli istifadə olunması, Avropanın onlayn elm və təhsil mühitinə inteqrasiyası məqsədilə AzScienceNet şəbəkəsinin Pan-Avropa elm və təhsil şəbəkəsinə (GEANT) 1,5 Gbit/san. sürətlə qoşulması təmin olunub, həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-resurslarının AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzində saxlanılması və hostinq xidmətlərinin dəstəklənməsi işləri həyata keçirilib.
Vurğulanıb ki, The SCImago Institutions Rankings (SIR) təşkilatının reytinq sıralamasında müsbət dinamika müşahidə olunur və AMEA-nın reytinqi irəliləyib. AMEA-nın elmi müəssisələrinin və əməkdaşlarının fəaliyyətinin qiymətləndirilməsində Web of Science və SCOPUS kimi nüfuzlu elmi platformaların məlumatlarından da istifadə olunur.
Hesabat ilində AMEA-nın yeni mənzil fondunun qəbul edilməsi və ehtiyacı olan əməkdaşlara paylanması istiqamətində inşa edilmiş binada 61 mənzil Akademiyanın yataqxanasında yaşayan əməkdaşlara təhvil verilib. Eyni zamanda Abşeron rayonunun Saray qəsəbəsində 7 hektar ərazidə AMEA-nın əməkdaşları üçün yaşayış kompleksinin salınması istiqamətində müzakirələr aparılıb, onların güzəştli şərtlərlə təqdim edilməsi istiqamətində işlər görülüb.
Rəyasət Heyəti sadalanan və qeyd olunan digər məsələləri nəzərə alaraq AMEA-nın Ümumi yığıncağının 28 aprel 2017-ci il tarixli qərarının icrası ilə bağlı görülmüş işləri qənaətbəxş hesab edib. İclasda başa çatdırılmamış işlərin cari ildə davam etdirilməsi istiqamətində müvafiq tapşırıqlar verilib.

Заслушан отчет об исполнении постановления Общего собрания НАНА от 28 апреля 2017 года
На очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана был представлен отчет овыполнении постановления Общего собрания НАНА от 28 апреля 2017 года. Было отмечено, что в соответствующих пунктах постановления «О научной и научно-организационной деятельности Президиума НАНА в 2016 году» Президиуму был дан ряд поручений, по этим пунктам осуществлены важные мероприятия.
Руководствуясь задачами, поставленными Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым на 70-летнем юбилее НАНА, и определенными им приоритетами, в прошлом году академией были осуществлены такие важные мероприятия, как усиление научной базы широкомасштабных реформ, которые проводятся в стране, обеспечение оборонной, энергетической, экологической и продовольственной безопасности республики, расширение инновационной деятельности, сохранение и развитие азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени, комплексное изучение демографического положения в стране с точки зрения перспектив социально-экономического развития республики, повышение роли науки в процессе развития промышленности и сельского хозяйства и т.д.
В отчете говорилось, что Постоянной рабочей группой, которая была создана для обеспечения выполнения задач, стоящих перед Академией в соответствии с Указом главы государства «Об утверждении стратегических дорожных карт по национальной экономике и основным секторам экономики», были обсуждены, обобщены и представлены Президиуму все предложения, выдвинутые научными отделениями и учреждениями, управлениями и отделами, а также прочими организациями, действующими под ведомством НАНА. После обсуждения на заседании Президиума эти предложения были приняты; также были даны соответствующие поручения, нацеленные на выполнение задач, поставленных в дорожных картах.
В связи с исполнением Закона Азербайджанской Республики «О науке» Академией были реализованы важные мероприятия, направленные на усовершенствование научно-организационной структуры и правовой базы в стране, координирование научной деятельности, расширение инновационной деятельности, усиление интеграции между наукой и образованием и т.д.
Сообщалось, что в области биотехнологий и генной инженерии было расширено научное сотрудничество с учеными-азербайджанцами, проживающими за рубежом, ученые Академии приняли участие на тренингах в зарубежных странах и пополнили свои знания. Также были расширены исследования в области генетики человека, в изучении многих заболеваний на молекулярном уровне получены некоторые весомые результаты.
В отчете отмечалось, что выполнены научно-исследовательские работы «Сравнительный анализ грязевого вулканизма Средиземного, Черного и Каспийского морей» и «Исследование макро- и микро-неоднородности продуктивного пласта в связи с формированием и освоением нефтегазовых месторождений (на примере месторождений, характерных для Южно-Каспийского бассейна)», которые охватывают вопросы экологии, биологии и геологии Каспийского моря.В то же время, продолжается реализация научно-исследовательской программы «Исследование геоморфологии и динамики, а также экономического и экологического состояния в условиях колеблющегося уровня моря в азербайджанской части Прикаспийского региона(при использовании съемок со спутника Azersky)».
Было подчеркнуто, что в рамках международного сотрудничества при поддержке различных грантовых программ и центров (Эрасмус+,Horizon-2020, Европейскогоинституталеса, Международного совета ботанических садов, Фонда Фольксвагена, Национального образовательного центра Румынии, Норвежского центра по международной кооперации в области образования и т.д.)сотрудники научных учреждений НАНА приняли участие на международных тренингах и научных форумах, которые проводились в различных странах Европы, Америки, Азии, Африки и СНГ, вели совместные исследования в научных лабораториях.
В отчете отмечалось, что Парк высоких технологий НАНА тесно сотрудничал с зарубежными организациями с целью коммерциализации науки в Азербайджане и построения инновационной экосистемы. Была создана рабочая группа по реализации совместных инновационных проектов «Парка ВТ» и Технопарка Erciyes (Турция), подписан меморандум с Китайско-российским инновационным технопарком, нацеленный на коммерциализацию науки, в Бизнес-инкубационном центре «Парка ВТ» НАНА создан Азербайджано-китайский центр трансфера технологий.
Сообщалось, что в прошлом году в НАНА велись научно-исследовательские работы мультидисципринарного характера, охватывающие такие темы, как философские аспекты формирования, развития и актуальных проблем информационного обшества, образ жизни и миграционные процессы в информационном обществе (социально-философский анализ), философский подход к национально-нравственным ценностям, роль ИКТ в формировании в Азербайджане общества знаний, изменения, которые могут произойти в социально-культурной среде благодаря технологиям NBİC, и т.д.
Также в 2017 году были осуществлены мероприятия по расширению инфраструктуры сети «AzScienceNet», рациональному использованию ее ресурсов, для интеграции в онлайн-научную и образовательную среду Европы было обеспечено подсоединение сети AzScienceNet к пан-европейскойнаучно-образовательной сети (GEANT) со скоростью 1,5 Гбит/сек, велись работы по сохранению веб-ресурсов научных учреждений и организаций НАНА в Дата-центре сети AzScienceNet и оказанию поддержки услугамхостинга.
Было подчеркнуто, что наблюдается положительная динамика в рейтинговом ряде организации The SCImago Institutions Rankings (SIR), рейтинг НАНА возрос. При оценивании деятельности научных учреждений и сотрудников НАНА используются данные таких авторитетных научных платформ, как Web of Science и SCOPUS.
В отчетном году сотрудникам, проживающим в общежитии Академии, была данав пользование 61 квартира. В то же время, была достигнута договоренность по возведению на площади в 7 гектаров в поселке Сарай Абшеронского района жилого комплекса для сотрудников НАНА, осуществлены работы по предоставлению этих квартир на льготных условиях.
Учитывая все вышеперечисленное, Президиум посчитал мероприятия, реализованные в связи с исполнением постановления Общего собрания НАНА от 28 апреля 2017 года, удовлетворительными. Было поручено продолжить незавершенные работы в текущем году.