Elmin İnkişafı Fondu Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə əməkdaşlıq edəcək
Martın 6-da Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində bu qurumla Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu arasında əməkdaşlıq protokolu imzalanıb. Protokolu Kənd Təsərrüfatı naziri Heydər Əsədov və Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev imzalayıb.
Məqsəd kənd təsərrüfatı sahəsində elmi-tədqiqat proqramlarının, layihələrinin və digər elmi tədbirlərin qrant şəklində ünvanlı maliyyələşdirilməsinə, alimlərin, o cümlədən gənc tədqiqatçı və mütəxəssislərin aqrar elmlər sahəsində elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasına birgə dəstək göstərilməsi və müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsidir.
İmzalanma mərasimində çıxış edən H.Əsədov ölkədə kənd təsərrüfatı sahəsində aparılan islahatlardan, aqrar tədqiqatların səviyyəsindən, Elmin İnkişafı Fondu ilə əməkdaşlığın perspektivlərindən ətraflı danışıb. Nazir müvafiq qurumların rəhbərlərinə tapşırıq, tövsiyə və təkliflərini verib, aqrar elmi tədqiqatlar sahəsində fəallığın daha da artırılmasının, beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsinin zəruri olduğunu qeyd edib.
Fondun icraçı direktoru Elçin Babayev isə qeyd edib ki, ölkədə kənd təsərrüfatı sahəsinin davamlı inkişafı, ərzaq və qida təhlükəsizliyinin təmin olunması, ixrac potensialının artırılması istiqamətində əməli tədbirlər görülür. O, kənd təsərrüfatına dövlət dəstəyinin həcminin ildən-ilə artdığını, subsidiyaların verildiyini, fermerlərin lazımi texnika ilə təmin edildiyini, dövlət proqramlarının qəbul olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirin sonunda Elmin İnkişafı Fondunun qrant layihələri çərçivəsində nəşr edilmiş kitablar nazirliyin kitabxanasına təqdim edilib.

Фонд развития науки будет сотрудничать с Министерством сельского хозяйства
6 марта был подписан протокол о сотрудничестве между Министерством сельского хозяйства и Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики. Протокол подписали министр сельского хозяйства Гейдар Асадов и исполнительный директор Фонда развития науки, доктор философии по физико-математическим наукам Эльчин Бабаев.
Цель заключается в совместной поддержке грантового финансирования научно-исследовательских программ, проектов и других научных мероприятий в области сельского хозяйства, а также стимулировании научной деятельности молодых исследователей и ученых в области аграрных наук и принятии соответствующих мер.
Выступая на церемонии подписания, Г.Асадов подробно рассказал о реформах, проводимых в области сельского хозяйства в стране, уровне аграрных исследований, перспективах сотрудничества с Фондом развития науки. Министр также дал указания, рекомендации и предложения руководителям соответствующих структур, подчеркнул важность дальнейшей активизации в области аграрных научных исследований и укрепления международного сотрудничества.
Исполнительный директор фонда Эльчин Бабаев отметил, что в стране предпринимаются шаги по обеспечению устойчивого развития сельскохозяйственного сектора, продовольственной и пищевой безопасности и увеличения экспортного потенциала. Он отметил, что государственная поддержка сельского хозяйства растет с каждым годом, фермерам предоставляется необходимое оборудование и принимаются государственные программы.
В заключение мероприятия в библиотеку министерства были представлены книги, изданные в рамках грантовых проектов Фонда развития науки.