AMEA-da Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib
AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşlarının iştirak etdiyi tədbirdə əvvəlcə soyqırım qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri AHİ-nin sədri, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Habil Qurbanov açaraq 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Xocalı şəhərində azərbaycanlılara qarşı dəhşətli soyqırımın törədildiyini söyləyib. Bildirib ki, hazırda Ermənistan elitasında təmsil olunan şəxslərin rəhbərliyi altında Xocalıda qoca, qadın, uşaq fərqi qoyulmadan mülki insanlara amansızcasına divan tutulub. H.Qurbanov faciə zamanı öldürülən insanların sayının əslində 613-dən yüksək olduğunu, itkin düşmüş şəxslərin erməni cəlladları tərəfindən basdırıldığını deyib.
Alim qətliamın beynəlxalq miqyasda tanınması istiqamətində ölkə başçısı İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi altında həyata keçirilən işlərdən, o cümlədən “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının önəmindən danışıb. AHİ sədri hazırda bir neçə dövlətin parlament səviyyəsində, eləcə də ABŞ-ın 21 ştatının faciəni soyqırım kimi tanıdığını, Avropanın, Asiyanın qabaqcıl dövlətlərində Xocalı faciəsinin qurbanlarına abidələr ucaldıldığını bildirib.
Anım tədbirində, həmçinin Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun sektor müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Abuzər ƏləkbərovFəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna MirzəzadəƏdəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi Aynurə Paşayeva, Neft və Qaz İnstitutunun böyül elmi işçisi Rəqsanə Əsgərova, Fizika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Rəhim Ələkbərov, İqtisadiyyat İnstitutunun Həmkarlar İttifaqının sədri Tanrıverdi Paşa, Kataliz və Qeyri-üzvü Kimya İnstitutunun Həmkarlar İttifaqının sədri Arif Əfəndi və digərləri çıxış edərək Xocalı soyqırımı barədə xatirələrini bölüşüb, faciənin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında alimlərin rolunu qeyd ediblər.

ANAS held event dedicated to the 26th anniversary of the Khojaly genocide
Free Trade Union and ANAS Council of Young Scientists and Specialists held an event dedicated to the 26th anniversary of the Khojaly genocide.
At the event, in which the staff of scientific institutions and organizations of the academy took part, a minute of silence was honored by the memory of the victims of the genocide.
Chairman of the Free Trade Union, Doctor of Law, Professor Habil Gurbanov noted that, on the night of February 25 to February 26, 1992, the Armenian armed forces committed a terrible genocide against the Azerbaijanis living in Khojaly. He said that, civilians, including the elderly, women and children, were cruelly tortured in Khojaly at that time. Noting that, the number of deaths during the tragedy was more than 613 people, H.Gurbanov stressed that, missing people were buried by Armenian executioners.
The scientist spoke about the work conducted under the leadership of AR President Ilham Aliyev and First Vice President, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva in the direction of recognizing the massacre at the international level, as well as the importance of the "Justice for Khojaly" campaign. The chairman of the Free Trade Union noted that, at the level of the parliament in a number of states, as well as in 21 US states, the tragedy was recognized as genocide, and monuments to the victims of the Khojaly tragedy were erected in the leading states of Europe and Asia.
At the ceremony of commemoration, head of the sector of the Institute of Archeology and Ethnography, Ph.D. in history Abuzar Alekperov, head of the department of the Institute of Philosophy, Doctor of Philosophy, Professor Rena Mirzazadeh, researcher of the Institute of Literature Ainura Pashayeva, senior researcher of the Institute of Oil and Gas Ragsana Askerova, Institute of Physics Ragim Alakparov, Chairman of the Trade Union of the Institute of Economy Tanriverdi Pasha, Chairman of the Trade Union of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry Arif Efendi and others shared their memories of the Khojaly genocide and noted, the role of scientists in bringing the tragedy to the world community.