AMEA-da Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib
AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşlarının iştirak etdiyi tədbirdə əvvəlcə soyqırım qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri AHİ-nin sədri, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Habil Qurbanov açaraq 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Xocalı şəhərində azərbaycanlılara qarşı dəhşətli soyqırımın törədildiyini söyləyib. Bildirib ki, hazırda Ermənistan elitasında təmsil olunan şəxslərin rəhbərliyi altında Xocalıda qoca, qadın, uşaq fərqi qoyulmadan mülki insanlara amansızcasına divan tutulub. H.Qurbanov faciə zamanı öldürülən insanların sayının əslində 613-dən yüksək olduğunu, itkin düşmüş şəxslərin erməni cəlladları tərəfindən basdırıldığını deyib.
Alim qətliamın beynəlxalq miqyasda tanınması istiqamətində ölkə başçısı İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi altında həyata keçirilən işlərdən, o cümlədən “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının önəmindən danışıb. AHİ sədri hazırda bir neçə dövlətin parlament səviyyəsində, eləcə də ABŞ-ın 21 ştatının faciəni soyqırım kimi tanıdığını, Avropanın, Asiyanın qabaqcıl dövlətlərində Xocalı faciəsinin qurbanlarına abidələr ucaldıldığını bildirib.
Anım tədbirində, həmçinin Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun sektor müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Abuzər ƏləkbərovFəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna MirzəzadəƏdəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi Aynurə Paşayeva, Neft və Qaz İnstitutunun böyül elmi işçisi Rəqsanə Əsgərova, Fizika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Rəhim Ələkbərov, İqtisadiyyat İnstitutunun Həmkarlar İttifaqının sədri Tanrıverdi Paşa, Kataliz və Qeyri-üzvü Kimya İnstitutunun Həmkarlar İttifaqının sədri Arif Əfəndi və digərləri çıxış edərək Xocalı soyqırımı barədə xatirələrini bölüşüb, faciənin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında alimlərin rolunu qeyd ediblər.

В НАНА состоялось мероприятие, посвященное 26-й годовщине Ходжалинского геноцида
При совместной организационной поддержке Объединенного профсоюзного комитета (ОПК) и Совета молодых ученых и специалистов НАНА состоялось мероприятие, посвященное 26-й годовщине Ходжалинского геноцида.
На мероприятии, в котором приняли участие сотрудники научных учреждений и организаций академии, минутой молчания была почтена память жертв геноцида.
Председатель ОПК, доктор юридических наук, профессор Хабиль Гурбанов отметил, что в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года вооруженные силы Армении совершили ужасный геноцид против азербайджанцев, проживавших в Ходжалы. Он сказал, что в указанный период гражданские лица, включая пожилых, женщин и детей, в Ходжалы были подвергнуты жестоким пыткам. Доводя до внимания, что число погибших во время трагедии составляло свыше 613 человек, Х.Гурбанов подчеркнул, что пропавшие без вести граждане были погребены армянскими палачами.
Ученый рассказал о работе, проведенной под руководством Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой в направлении признания резни на международном уровне, а также о важности кампании «Справедливость Ходжалы». Председатель ОПК отметил, что в настоящее время на уровне парламента в ряде государств, а также в 21 штате США трагедию признали геноцидом, а в ведущих государствах Европы и Азии воздвигнуты памятники жертвам Ходжалинской трагедии.
На церемонии поминовения заведующий сектором Института археологии и этнографии, доктор философии по истории Абузар Алекперов, заведующий отделом Института философии, доктор философских наук, профессор Рена Мирзазаде, научный сотрудник Института литературыАйнура Пашаева, старший научный сотрудник Института нефти и газаРагсана Аскерова, ведущий научный сотрудник Института физики Рагим Алекперов, председатель профсоюза Института экономики Танрыверди Паша, председатель профсоюза Института катализа и неорганической химии Ариф Эфенди и другие поделились своими воспоминаниями о Ходжалинском геноциде и отметили роль ученых в доведении трагедии до мировой общественности.