Zooloq alimin 70 yaşı tamam olur
Fevral ayının 18-də  respublikada entomologiya sahəsində tanınmış alim, Barat Əhmədovun 70 yaşı tamam olur.
Barat Əbdül oğlu Əhmədov 1948-ci ildə Zəngilan rayonunda anadan olub. B.Əhmədov 1972-ci ildə Pedaqoji Universitetdə təhsilini başa vurduqdan sonra 1973-cü ildə AMEA Zoologiya institutunun “Həşəratların ekologiyası və fiziologiyası” laboratoriyasında kiçik elmi işçi vəzifəsinə qəbul olunub.
1982- ci ildə “Azərbaycan şəraitində pambığa zərərverən mənənələrin  (Aphis gossypii Glov., Aphis craccivora Koch) fototermiki reaksiyaları və polimorfizminin ekoloji nizamlanması” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını  Leninqrad Dövlət universitetinin professoru, biologiya elmlər doktoru Viktor Petroviç Tışenko və Zoologiya İnstitutunun laboratoriya müdiri, biologiya elmlər doktoru professor Arifə xanım Abdinbəyovanın rəhbərliyi ilə müvəffəqiyyətlə müdafiə edib. O, nəinki respublikada, eyni  zamanda ittifaqda ilk dəfə olaraq bostan və yonca mənənələrində polimorfizmin yaranmasında temperatur, fotoperiod və populyasiya sıxlığının rolunu müəyyənləşdirmiş, bu amillərin qanadlı fərdlərin əmələ gəlməsində təsir dərəcələrini aydınlaşdırmışdır.
O, respublikada ilk dəfə olaraq Varburq aparatından istifadə edərək açıq monometrik metodla həşəratlarda (mənənələr,pambıq sovkası,amerika ağ kəpənəyi və s.) oksigen mübadiləsi intensivliyini tədqiq etmiş və intensivliyə müxtəlif ekoloji amillərin təsirini öyrənmişdir.
Apardığı bioekoloji və fizioloji tədqiqatlarının nəticələri 80-dən artıq elmi əsərlərdə öz əksini tapmışdır ki, bunların da əksəriyyəti Moskva, Leninqrad, Kiyev, Saratov, Tbilisi şəhərlərində, Almaniya, Türkiyə, Hindistan və s. ölkələrdə çap olunmuşdur.
O, 1989-cu ildə Qarşılıqlı İqtisadi Yardım Şurasının (QİYŞ) xətti ilə Moskva Dövlət Universitetində təşkil olunmuş Mütəxəssislərin biotexnologiya üzrə ixtisasartırma Mərkəzində kurs keçmiş və “Hüceyrə mühəndisliyi”nə aid tədris və elmi proqramları müvəffəqiyyətlə yerinə yetirmişdir.
1992-ci ildə SSRİ Nazirlər Soveti yanında Ali  Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə entomologiya ixtisası üzrə böyük elmi işçi rütbəsi alıb. 1986- 2000-ci illərdə “Həşəratların ekologiyası və fiziologiyası laboratoriyasının”  böyük elmi işçisi, 2001-ci ildən isə laboratoriya müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
Onun rəhbərliyi altında 3 nəfər biologiya üzrə fəlsəfə doktoru dissertasiyasını uğurla müdafiə edib.
Hazırda B.Əhmədov AMEA Zoologiya İnstitutunun “Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin” müdiri olmaqla yanaşı bir sıra ictimai vəzifələri də uğurla yerinə yetirir. O, Azərbaycan Zooloqlar Cəmiyyətinin elmi katibi “Azərbaycan Zooloqlar Cəmiyyətinin Əsərləri” və “Zoologiya İnstitutunun Əsərləri” toplularının məsul katibi, İnstitutun Elmi Şurası və Müdafiə Seminarının üzvüdür.
Barat müəllimi 70 yaşının tamam olması münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona can sağlığı, işlərində müvəffəqiyyət və yaradıcılıq uğurları arzulayırıq!

The zoologist-scientist celebrates his 70 years
Barat Abdul Ahmedov was born in 1948 in Zangilan region. After graduating from the Pedagogical University in 1972, he was admitted to the post of senior researcher at the Laboratory of "Insects Ecology and Physiology" of the Institute of Zoology of ANAS.
In 1982 he defended his candidate dissertation on the topic "Phototermic reactions and ecological regulation of cotton fertilizers of Aphis gossypii Glov., successfully defended “Aphis craccivora Koch", Doctor of Biological Sciences Victor Petrovich Tishenko and Laboratory Director of the Institute of Zoology, doctor of biological sciences Professor Arifa khanum Abdinbeyova. He defined the role of temperatures, photoperiod and population density in the formation of polymorphisms for the first time not only in the republic, but also in the alliance, which clarified the degree of influence of these factors on the formation of winged individuals.
For the first time in the country, he studied the intensity of Oxygen exchange intensities by using an open monometric method in the insect (insects, cotton foxes, amphibian white daggers, etc.) and studied the effects of various environmental factors on intensity.
The results of its bioecological and physiological studies are reflected in more than 80 scientific works, most of which are published in Moscow, Leningrad, Kiev, Saratov, Tbilisi, Germany, Turkey, India and others. in countries.
She trained at the Center for Biotechnology Skills for Specialists in Moscow State University in 1989, and successfully implemented educational and scientific programs related to "Cellular engineering".
In 1992 he was awarded the rank of the senior scientific worker of entomology by the decision of the Higher Attestation Commission under the Council of Ministers of the USSR. From 1986 to 2000 he worked as a senior research fellow at the Laboratory of Insects Ecology and Physiology, and since 2001 he has been working as laboratory director.
Under his leadership, 3 PhDs in biology successfully defended their dissertation.
He is currently the head of the "Applied Zoology Center" of the Institute of Zoology of ANAS, and successfully performs a number of public functions. He is a Scientific Secretary of the Azerbaijan Zoological Trade Union, a responsible secretary of the collections of the works of the "Azerbaijan Zoological Society" and "The Institute of Zoology", the Scientific Council of the Institute and a Defense Seminar.
We congratulate Mr.Barat on the occasion of his 70th birthday and wish him health, success and creative success in his work!