“Sabahın alimləri” yeddinci respublika müsabiqəsinin açılış mərasimi olub
Müsabiqənin keçirilməsinin məqsədi yuxarı sinif şagirdlərinə tədqiqat aparmaq, elmi nailiyyətlərini nümayiş etdirmək imkanı yaratmaq və onların arasından hər il ABŞ-da keçirilən İnteI ISEF – Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində iştirak edəcək namizədləri müəyyənləşdirməkdir.
Tədbirdə təhsil nazirinin vəzifələrini icra edən, nazir müavini Ceyhun Bayramov müasir təfəkkürlü və yaradıcı düşüncəli gənclərin bilik və bacarıqlarının üzə çıxarılmasında, onların yüksək standartlara uyğun tədqiqatçı–mütəxəssis kimi formalaşmasında müsabiqənin mühüm rolundan danışıb. Qeyd edilib ki, təhsil sahəsində aparılan dövlət siyasəti ölkəmizə xidmət edəcək geniş dünyagörüşlü gənclərin hazırlanmasına yönəldilib. Təhsilalanların tədqiqat aparmaları, yeni informasiya texnologiyalarından istifadə etmələri və xarici dilləri öyrənmələri üçün geniş imkanlar yaradılıb. Bu baxımdan təhsilin strateji hədəflərindən biri də “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”na uyğun olaraq gənclərin potensialının inkişaf etdirilməsidir. Ölkəmizdə artıq yeddinci dəfədir ki, keçirilən “Sabahın alimləri” müsabiqəsi gənclərin diqqətini yaşadığımız mühitdəki problemlərə və onların həllinə yönəldir. Eyni zamanda, bu müsabiqə innovativ fikir yarışmasıdır və gəncləri yeni bilik, yaxud innovativ məhsulun yaradılmasına sövq edir.
Bildirilib ki, builki yarışmaya 22 şəhər və rayonun ümumtəhsil məktəblərində təhsil alan 528 şagird 336 layihə ilə müraciət edib, Elmi Ekspertiza Komissiyasının qərarına əsasən, onlardan 260-ı 150 elmi layihə ilə müsabiqəyə qatılıb.
Qeyd edək ki, müsabiqə Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.

The opening ceremony of 7th Republican competition “Tomorrow's Scientists” kicked off on February 14.
The purpose of the contest is to create opportunities for high school students to conduct research, demonstrate scientific achievements and identify candidates who will take part in the annual International Exhibition of Science and Engineering - İnteI ISEF.
At the event, the acting Minister of Education, Deputy Minister Jeyhun Bayramov spoke about the important role of the competition in identifying the knowledge and skills of creative thinking youth with modern thinking, in shaping them as a specialist scientist, meeting high international standards. It was noted that the state policy pursued in the field of education is aimed at training young people with a broad worldview.
Wide opportunities have been created for young researchers to conduct research, use new information technologies and study foreign languages. From this point of view, one of the strategic goals of education in accordance with the "State Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan" is the development of the potential of young people. The contest "Future Scientists", which takes place in our country for the seventh time, directs the attention of youth to modern problems and at the same time, this competition is a competition of innovative ideas, and encourages young people to create innovative products or new knowledge.
It was noted that this year 528 pupils with 336 projects received education in general education schools. According to the decision of the Commission of Scientific Expertise, 260 of them with 150 scientific projects received the right to participate in the contest.
It should be noted that the competition is conducted with the joint organizational support of the Ministry of Education, the Ministry of Youth and Sports, the National Academy of Sciences of Azerbaijan, the Heydar Aliyev Center, the Knowledge Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan and the Republican Committee of Free Trade Unions of Education Workers of Azerbaijan.