“Sabahın alimləri” yeddinci respublika müsabiqəsinin açılış mərasimi olub
Müsabiqənin keçirilməsinin məqsədi yuxarı sinif şagirdlərinə tədqiqat aparmaq, elmi nailiyyətlərini nümayiş etdirmək imkanı yaratmaq və onların arasından hər il ABŞ-da keçirilən İnteI ISEF – Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində iştirak edəcək namizədləri müəyyənləşdirməkdir.
Tədbirdə təhsil nazirinin vəzifələrini icra edən, nazir müavini Ceyhun Bayramov müasir təfəkkürlü və yaradıcı düşüncəli gənclərin bilik və bacarıqlarının üzə çıxarılmasında, onların yüksək standartlara uyğun tədqiqatçı–mütəxəssis kimi formalaşmasında müsabiqənin mühüm rolundan danışıb. Qeyd edilib ki, təhsil sahəsində aparılan dövlət siyasəti ölkəmizə xidmət edəcək geniş dünyagörüşlü gənclərin hazırlanmasına yönəldilib. Təhsilalanların tədqiqat aparmaları, yeni informasiya texnologiyalarından istifadə etmələri və xarici dilləri öyrənmələri üçün geniş imkanlar yaradılıb. Bu baxımdan təhsilin strateji hədəflərindən biri də “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”na uyğun olaraq gənclərin potensialının inkişaf etdirilməsidir. Ölkəmizdə artıq yeddinci dəfədir ki, keçirilən “Sabahın alimləri” müsabiqəsi gənclərin diqqətini yaşadığımız mühitdəki problemlərə və onların həllinə yönəldir. Eyni zamanda, bu müsabiqə innovativ fikir yarışmasıdır və gəncləri yeni bilik, yaxud innovativ məhsulun yaradılmasına sövq edir.
Bildirilib ki, builki yarışmaya 22 şəhər və rayonun ümumtəhsil məktəblərində təhsil alan 528 şagird 336 layihə ilə müraciət edib, Elmi Ekspertiza Komissiyasının qərarına əsasən, onlardan 260-ı 150 elmi layihə ilə müsabiqəyə qatılıb.
Qeyd edək ki, müsabiqə Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.

Состоялась церемония открытия седьмого республиканского конкурса «Завтрашние ученые»
Цель проведения конкурса - создать для учащихся старших классов возможность проводить исследования, продемонстрировать научные достижения и определить кандидатов, которые примут участие в ежегодно проходящей в США Международной выставке науки и инженерии - İnteI ISEF.
На мероприятии исполняющий обязанности министра образования, замминистра Джейхун Байрамов рассказал о важной роли конкурса в выявлении знаний и навыков творческо мыслящей молодежи с современным мышлением, в формировании их как ученый-специалист, соответствующий высоким международным стандартам. Было отмечено, что государственная политика, проводимая в области образования, направлена на подготовку молодежи с широким мировоззрением. Созданы широкие возможности для проведения молодыми исследователями исследований, использования новых информационных технологий и изучения иностранных языков. С этой точки зрения одной из стратегических целей образования в соответствии с «Государственной Стратегией по развитию образования в Азербайджанской Республике" является развитие потенциала молодежи. Конкурс «Будущие ученые», который проходит в нашей стране уже седьмой раз, направляет внимание молодежи к современным проблемам и их решению. В то же время, этот конкурс является конкурсом инновационных мыслей, и побуждает молодежь созданию инновационной продукции или новых знаний.
Было отмечено, что в этом году в конкурс обратились получающих образование в общеобразовательных школах 528 учащихся с 336 проектами. согласно решению Комиссии научной экспертизы из них 260 учащихся с 150 научными проектами получили право на участие в конкурсе.
Отметим, что конкурс проводится при совместной организационной поддержке Министерства образования, Министерства молодежи и спорта, Национальной академии наук Азербайджана, Центра Гейдара Алиева, Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики и Республиканского комитета свободных профсоюзов работников образования Азербайджана.